کاخ سفید: روسیه نقشی عملی در اجرای برجام ایفا کرده است

شفقنا- مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری به سوالی درباره دخالت آمریکا با روسیه در احیای توافق هسته ای پاسخ داد.

به گزارش شفقنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا پس از تنش در روابط سیاسی بین‌الملل بر سر حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در یک کنفرانس خبری گفت: سوال اینجاست که آیا بدون روسیه، توافق با ایران [در مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای] وی گفت: آیا توافق هسته ای با استانداردهای تعیین شده توسط رئیس جمهور مطابقت دارد یا خیر. [جو بایدن] برای مسدود کردن آزمایش مسیر ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و بازگرداندن ایران به صندوق پس از خروج پرزیدنت ترامپ از توافق در سال 2018، ما این توافق را تنظیم کردیم. ما این کار را انجام خواهیم داد زیرا معتقدیم که این به نفع منافع ملی آمریکاست. اما تا زمانی که این توافقنامه این اهداف را برآورده نکند، ما این توافق را اجرا نخواهیم کرد.

سالیوان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه روسیه می تواند روسیه را برای احیای توافق هسته ای روی میز مذاکره بگذارد، گفت: برای شما توضیح خواهم داد که در سال 2015 در چارچوب برجام چه اتفاقی خواهد افتاد. [توافق هسته‌ای] اتفاق افتاد. یکی از نقش های مهمی که روسیه در اجرای توافق داشت این بود که روسیه عملاً اورانیوم غنی شده ایران را پذیرفت به طوری که کل ذخایر ایران کمتر از 300 کیلوگرم بود که به قدری ناچیز بود که ایران نمی توانست سریع حرکت کند. سلاح هسته ای بگیر این یکی از بخش‌های مهم این بود که چگونه مطمئن شدیم برنامه هسته‌ای ایران در جعبه است. ما نیازی به تکیه بر هیچ طرف فرضی برای هیچ بخشی از توافق نداریم، اما این همان نقشی است که روسیه در گذشته ایفا کرده است، نقشی عمل گرایانه که لزوماً اهمیت سیاسی نداشت، اما در عمل مهم بود.

  ترکیه اولین محموله پهپاد جاکال را صادر کرد

به گزارش ایسنا، اظهارات سالیوان به دنبال هشتمین دور مذاکرات در وین برای احیای این توافق، ایجاد تغییراتی در روابط سیاسی بین المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های اقتصادی توسط وزارت خزانه داری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه فیزیکی و حقوقی روسیه است. چهره‌ها هسته با پیچیدگی‌ها مواجه است.

مذاکرات در وین چند روز پیش پس از وقایع اخیر که به گفته دو کشور پیشرفت قابل توجهی داشته اند، به حالت تعلیق درآمد.

جوزپ بورل، رئیس دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک گفت: «نیاز به توقف مذاکرات در وین به دلیل عوامل خارجی وجود دارد». متن نهایی تقریباً روی میز آماده است. به عنوان هماهنگ کننده، من به کار با تیمم ادامه خواهم داد تا با همه اعضای بریکس و ایالات متحده ارتباط برقرار کنم تا بر وضعیت فعلی غلبه کرده و به توافق برسیم.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این خصوص تاکید کرد: توقف اعلام شده مذاکرات در وین می تواند زمینه ساز حل و فصل مسائل باقی مانده و بازگشت نهایی شود. موفقیت در گفت و گو محور اصلی همه طرف ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما برای حرکت به سمت قرارداد جمعی تأثیر نمی گذارد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری گفت: «ایالات متحده به تعامل با روسیه در مذاکرات وین ادامه می‌دهد و نمی‌خواهد تحریم‌هایی را اعمال کند». آنها به دلیل تهاجم به اوکراین به روسیه اعمال شدند.

ساکی گفت: “تیم ما موافقت می کند که با شرکای خود کار کند.” [هسته‌ای] ایران از جمله روسیه ادامه دارد. ما معتقدیم که روسیه منافع مشترکی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای دارد.

  کشف ۷۴ معدنچی و ۵۷۲ معدنچی غیرمجاز از یک انبار در تهران

دیدگاهتان را بنویسید