سفر وزیر نیرو در روز جهانی آب به یزد

به گزارش خبرگزاری موج یزد، خانه تاریخی کلاهدار که رفت موزه آب این خانه به یکی از منحصربه‌فردترین خانه‌های مسکونی دوره قاجاریه در چهارراه امیرچگمک یزد اختصاص دارد.

وزیر نیرو او در روز جهانی آب برای بازدید از موزه ای که در اختیار شرکت آب منطقه ای یزد است به یزد می رود.

ساختمان این بنا که 720 متر مربع مساحت دارد. در سال ۱۲۶۶ هجری قمری (۱۸۸۸ میلادی) به دستور حاج سید علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی است ساخته شد. قنات زارچ با قدمتی 2000 ساله با کانالی به طول 75 کیلومتر در زیر حیاط عمارت همچنان ادامه دارد. این خانه دارای بخشهای مختلفی از جمله اتاق اوروسی، اتاق پنجداری، اتاق راهرو، تالار، زیرزمین، زیرزمین و … است که هر کدام برای اقلامی مانند: مهمانسرا، مهمانسرا، خیاطی، اتاق خدمه، اتاق ویژه کلاهدوز و همچنین مکانی برای استراحت خانه در تابستان استفاده می شود. هر اتاق دارای یک فضای کوچک به نام اتاق زیر شیروانی برای نگهداری اشیاء قیمتی و یک انبار است. سرداب این عمارت دارای حوض کوچک و گذرگاه قنات است که در تابستان 14 درجه با سطح زمین اختلاف دارد. نقوش گچ بری ساختمان خانه کلاهدار که در نوع خود بی نظیر است به نقوش گیاهی معروف است. زمینه این گچ ها سیمگل کم رنگ (کاهی بسیار نرم) است. در پشت بام این خانه چاهی وجود دارد که آب آن از طریق چاه چهل گاز و قنات محمدآباد تحویل داده شده و سپس با چرخ چاه و دو کانال آب از چاه خارج شده و به چاهی می ریزند که هنوز وجود دارد. و آن را برای استفاده میزبانان با دو شیر پر کردند و پشت چشمه حوض کوچکی است که از فواره های حوض حیاط که پر آب می شد فوران می کرد.

  امیر عبداللهیان: سازمان همکاری اسلامی باید جنایات اخیر رژیم صهیونیستی را بررسی کند

در حال حاضر ابزار و وسایلی که در گذشته برای کار در قنات استفاده می شد در این خانه (موزه آب) مورد بازدید قرار می گیرد و ساختمان متعلق به شرکت آب منطقه ای یزد است.

دیدگاهتان را بنویسید