رئیس: همه دستگاه های اجرایی باید به طور مرتب گزارشی از تلاش های خود برای اجرای شعار سال داشته باشند

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رییسی رئیس جمهور در اولین جلسه هیئت دولت در سال 1401 در سخنانی مهم با امید و مسئولیت آخرین فرمایشات مقام معظم رهبری را تشریح کرد: اعتماد رهبری به دولت، اعتماد بزرگی است. دارایی برای ما مهم است و باید هر کاری که می توانیم برای افزایش این اعتماد انجام دهیم.

آیت الله سیدابراهیم رییسی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه در سال جدید البته باید نگاه جدیدی به کارها و برنامه ها و آنچه در سال گذشته انجام شد، داشته باشیم، گفت: در ابتدای بحث فکر می کنم. از مقام معظم رهبری بخواهم، از ایشان به خاطر راهنمایی هایشان به دولت و مردم و سخنان ابتدای سال تشکر کنم، زیرا آن سخنان مردم و دولت را امیدوار کرد.

رئیس جمهور با قدردانی از اعتماد رهبر معظم انقلاب به رویکردها و تلاش های دولت، افزود: اعتماد رهبری امتیاز بزرگی برای دولت است. در این راستا باید خداوند متعال را شکر کرد، او را شکر کرد و حافظ این سرمایه باشیم تا این سرمایه افزایش یابد.
راسی گفت: اولین نکته ای که در سخنان مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت این بود که دولت باید تلاش کند چهره محبوبیت خود را تقویت کند، در میان مردم باشد و در همه عرصه ها در کنار مردم باشد.

رئیس جمهور اهمیت این تاکید بر رهبری را مشارکت و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیری، تصمیم گیری و اقدام دانست و گفت: مشارکت در فضای عمومی بخشی از این پرسش است. بخش مهم و اساسی این است که زمینه ای برای مردم در مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراهم شود که بتواند مشکلات را حل کند. شاخص های محبوبیت باید در همه زمینه ها شمرده شود و تاکید بیشتری شود.

آیت الله راسی با بیان اینکه مقام معظم رهبری راه آهن دولت را متفاوت از دولت های گذشته دانستند، خاطرنشان کردند: راه آهن باید شفاف تر و با پایبندی بیشتر به دیدگاه های ایشان که مورد نیاز جامعه است، ایجاد شود.

رئیس جمهور گفت: رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند این دولت امید را در دل مردم زنده و افزایش داده است. این وظیفه همه کارمندان دولت است که به اقداماتی که باعث افزایش امید مردم می شود توجه بیشتری داشته باشند.

  شناسایی 122 بیمار جدید مبتلا به بیماری عروق کرونر در اصفهان / 92 بیمار بستری در بخش مراقبت های ویژه

رییسی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تحرک را یکی دیگر از ویژگی های مثبت دولت می دانند و از این رو دولت باید در عرصه ها و بخش های مختلف فعالیت بیشتری داشته باشد، افزود: وی همچنین ابراز امیدواری کرد که بتوان سیاست های مشترک و اعلامی را در این دولت اجرا کرد. امید این است که دولت واقعاً تلاش خود را برای اجرای سیاست ها از جمله سیاست و شعار 1401 مضاعف کرده و گزارش اجرایی روشنی داشته باشد که هم در خدمت خود و هم مردم باشد.

رئیس جمهور گفت: رهبری دو موضوع افزایش تجارت خارجی و انعقاد قراردادهای خارجی و فروش نفت با وجود تحریم ها و تهدیدها را مدعی هستند و تاکید کردند که برخی معتقدند با وجود تحریم ها نتیجه نمی دهد اما دولت اقداماتی را انجام داده است که مشخص است. این امکان وجود دارد که در شرایط تحریم و فشار کارها پیش برود و این جای تقدیر دارد.

آیت الله رییسی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات خود دغدغه هایی را ذکر کردند که باید مورد توجه جدی دولت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: ایشان موضوع گرانی و تورم را یکی از دغدغه های خود دانستند. آنها خاطرنشان می کنند که دولت باید در این زمینه کاری متفاوت انجام دهد و تورم و تورم سال گذشته را از بین ببرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هم ابراز اطمینان و هم دغدغه رهبری بر عهده دولت است، گفت: دغدغه دوم ایشان راهکارهایی بود که می توانست در کارگاه های کوچک یا کارخانه هایی با کارگر کمتر مشکل ایجاد کند. با توجه به این دغدغه باید در اولین فرصت جلسه ای با نظارت معاون اول و با حضور تیم اقتصادی دولت تشکیل شود تا موضوع بررسی شود.

رئیس جمهور نگرانی مقام معظم رهبری را سرریزی بی ثمر برای اشتغال زایی عنوان کرد و گفت: نگران این است که این دولت نیز از اقدامات ناکارآمد دولت های گذشته که به ظاهر وام و تسهیلات برای ایجاد اشتغال هزینه کرده اند، متضرر شود، اما در عمل نه. اشتغال ایجاد کرد.

آیت الله راسی گفت: اگر دولت منابع یا تسهیلاتی را برای ایجاد اشتغال در نظر می گیرد، باید بر توزیع این منابع نظارت دقیق و جدی تا حصول نتیجه معین یعنی به دست آمد. ایجاد اشتغال واقعی و قابل تایید.

  طراحی و ساخت دستگاه بارگیری مفتول فولادی در فولاد مبارکه

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود دستورات صریحی را داده اند، تصریح کرد: دستور اساسی و اساسی ایشان انجام «توسعه عادلانه اقتصادی» است. البته منظور ایشان این نبود که در کنار مسائل اقتصادی به مسائل دیگری از جمله فرهنگ توجه نشود، بلکه رهبری خاطرنشان کردند که نیاز امروز کشور تاکید بر توسعه عادلانه اقتصادی است.

راسی یکی دیگر از دستورات رهبر معظم انقلاب را دو برابر شدن تعداد شرکت های دانش بنیان از نظر کمی می داند و خاطرنشان می کند: البته این بدان معنا نیست که با افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان، کمیت جایگزین کیفیت شود. البته ایجاد اسمی شرکت های دانش بنیان به نفع آنها نیست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در سال 1401 مهمترین شاخص سنجش و ارزیابی دستگاه ها، اقدامات دانش بنیان خواهد بود، گفت: انجام و پیشبرد امور بر اساس مدل های دستگاه های دانش بنیان و ایجاد اشتغال کلیدی خواهد بود. شاخص هایی برای ارزیابی دستگاه ها در سال آینده گفت: در این راستا اگرچه بیشتر توجهات معطوف به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، اما همه دستگاه ها در ایجاد اشتغال مسئولیت خطیری دارند و وزارت تعاون نیز متولی تنظیم مقررات بین مختلف است. بخش ها

آیت الله رییسی خواستار دستور دیگری از رهبر معظم انقلاب به دولت برای خودکفایی در کشور به ویژه در تولید محصولات کشاورزی و غذایی و تامین کالاهای اساسی شد و افزود: مقام معظم رهبری باید تسریع کنند. دانش باید در این زمینه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته خودکفایی و استفاده از الگوهای دانش بنیان برای همه بخش‌ها مهم است و نباید به خودکفایی در بخش کشاورزی محدود شود.

رئیس جمهور نکته بعدی مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی را بکارگیری افراد در جایگاهی متناسب با تحصیلاتشان دانست و گفت: این موضوع باید پیگیری شود و افراد در جایگاهی متناسب با تحصیلات خود جذب شوند. تخصص و آموزش.

رییسی با تاکید بر اینکه علم و دانش باید محور حرکت انقلابی دولت به ویژه در حوزه اقتصاد باشد، گفت: در این راستا سیاست های مصوب نظام و قوانین محور کار است که جای بحث دارد. کمیسیون های کارشناسی

  محرابیان از برنامه وزارت نیرو برای آماده سازی تمامی نیروگاه ها تا تابستان 1401 خبر داد

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کمیته های کاری آن محل اصلاح و تعدیل مسائل اقتصادی است. این کمیته ها باید روش هایی را برای اجرای قانونی مورد بحث و بررسی قرار دهند که ما را به هدف نزدیک تر کند، یعنی ارزان تر و بهره وری را افزایش دهد. همچنین کمیته های تخصصی دولتی محل مناسبی برای این گونه بحث ها هستند، زیرا هر چه تصمیم گیری و تصمیم گیری غنی تر باشد، مشکلات کمتری در اجرا خواهیم داشت.

آیت الله رییسی با تاکید مجدد بر ارتقای نقش و نقش مردم در اقتصاد گفت: معاون علمی رئیس جمهور.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری جلسات در همین حوزه که از سال گذشته آغاز شده است، افزود: طبق فرمایشات رهبری این جلسات باید خیلی بیشتر برگزار شود. معاونت علمی رئیس جمهور باید با معاونت مرتبط با برنامه های دانش بنیان تمامی وزارتخانه ها و دستگاه ها دیدار کند تا ماموریت ها و برنامه های دانش بنیان هر معاونت با رویکرد مسئله محور مشخص شود. .

رییسی همچنین تاکید کرد: دانشگاه ها باید در زمینه های مختلف صنعت و کشاورزی در این زمینه حضور داشته باشند و در کنار موضوعات و فعالیت های علمی و دانشگاهی، راه حلی برای مشکلات حوزه عمل ارائه دهند.

رئیس جمهور لحظه مهم بعدی برای حل مشکلات را مدیریت موثر و وجود نیروی کار با انگیزه دانست و تصریح کرد: کشور بر اساس نیاز نیروی کار با انگیزه دارد و مدیران باید تلاش کنند تا نیروی کار با انگیزه بیشتری در این حوزه فراهم کنند.

رییسی ادامه داد: نکته مهم دیگر این است که امروز توقع مردم در دولت نسبت به 7 ماه قبل متفاوت است و بنابراین باید متفاوت از روزهای آغاز به کار دولت کار کنیم. فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مسئولیت ما را دوچندان کرده است و باید بسیار دقیق تر و مسئولانه تر عمل کنیم و دیدگاه های جزئی یا ناهماهنگ دیگر پذیرفته نمی شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: تولید محوری ترین و اکسیر شعار سال تولید دانش بنیان، اشتغال زایی است. باید تمام تلاش خود را برای تقویت تولید با محوریت دانش و اشتغال انجام دهیم. همه اعضای دولت موظفند در فواصل زمانی یک یا دو ماهه گزارشی از اجرای شعار سال خود ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید