افزایش بی سابقه قیمت مسکن در عراق

خبر عجیب

شفقنا- برای چهارمین ماه متوالی، قیمت املاک مسکونی و تجاری در عراق همچنان در حال افزایش است و به بالاترین سطح خود در هشت سال گذشته (قبل از حمله گروه تروریستی داعش به شمال و غرب عراق در سال 2014) رسیده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، در میان فقدان راه حل های واقعی برای بحران مسکن، مقامات عراقی می گویند برای کاهش شدت بحران به حدود دو میلیون واحد مسکونی نیاز است.

این در حالی است که بغداد، کربلا، معلی، نجف اشرف، بصره، فلوجه، رمادی و هله در خط مقدم افزایش قیمت مسکن قرار دارند و ناظران می گویند بسیاری از این خانه ها گرانتر از املاک شهرهایی مانند استانبول، تهران و امان هستند. از خدماتی مانند لوله کشی و برق و فاضلاب و جاده های دسترسی، امنیت و ثبات اجتماعی نقش بسزایی در ارزش گذاری اموال دارند.

به عنوان مثال، متوسط ​​هزینه مسکن در منطقه القراده بغداد، 180000 دلار در سال 2015 بود، اما اکنون به بیش از 280000 دلار افزایش یافته است. در مناطق دیگر، ممکن است به 2 میلیون دلار برسد.

اداره مرکزی آمار وزارت برنامه ریزی عراق اخیراً بررسی میدانی از تعدادی از املاک و واحدهای مسکونی در این کشور به تعداد 4520000 ساختمان و واحد مسکونی انجام داده است که آپارتمان ها حدود 23.9 درصد و ویلاها 76.1 درصد هستند. 70.2 درصد از این املاک در مناطق شهری و 29.8 درصد در مناطق روستایی عراق واقع شده است.

قائد العبیدی، مالک یک شرکت املاک و مستغلات، به العربی الجدید گفت: «تقاضا برای مسکن و زمین در بغداد و استان ها به طور تصاعدی افزایش یافته است که منجر به افزایش بی سابقه قیمت ملک شده است.

  استاد دانشگاه بیکرالعلوم: بدون سایبرنتیک نمی توان خود را در آینده تصور کرد/ امکان تشکیل ملت مجازی

العبیدی افزود: شهروندان به دلیل نگرانی از تغییر نرخ دینار در برابر دلار سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات را آغاز کرده اند؛ این امر ارزش دارایی های پولی آنها را در بانک ها تحت الشعاع قرار می دهد و از این رو گزینه ای که در اختیار شهروندان است. خرید طلا یا ملک است و گزینه دوم به دلیل حاشیه سود بالا موفقیت بیشتری دارد.

وی تاکید کرد: بغداد اکنون در حال رقابت با پایتخت های عربی و جهان در قیمت مسکن و املاک است، بنابراین قیمت یک خانه در اکثر نقاط بغداد و به ویژه در منطقه القرخ به بیش از دو میلیون دلار می رسد.

از سوی دیگر، عبدالرحمن المشهدانی، اقتصاددان عراقی، به العربی الجدید گفت که ساخت مسکن های گران قیمت و خصوصی و همچنین تحریم های خزانه داری آمریکا علیه برخی افراد و شرکت ها، آنها را مجبور به تغییر شرایط می کند. سرمایه گذاری و قاچاق ارز به خارج از کشور.

در مقابل، باسم آنتوان، محقق اقتصادی عراقی، دلیل خرید ملک در عراق را کاهش قدرت خرید دینار و تلاش شهروندان برای حفظ سرمایه خود از طریق سرمایه گذاری در بازار طلا و املاک می داند.

عطوان به العربی الجدید گفت: «بهترین راه برای حل این مشکل این است که دولت کنترل جدی بر فروش املاک و مسکن داشته باشد و به سمت ساخت و ساز عمودی حرکت کند، زیرا این امر منجر به بازگشت ارز از بازار مسکن و تعادل در قیمت آن.» خواهد بود.

این خبر را در العربی الجدید ببینید.

  اکثر اتریشی ها مخالف پیوستن به ناتو هستند

دیدگاهتان را بنویسید