افتتاحیه رویداد بین المللی «ساری 2022» اردیبهشت ماه / مازندران میزبان 9 کشور است

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، مهدی ایزدی از برگزاری رویداد بین المللی ساری 2022 در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: در این رویداد میزبان 9 کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: طبق برنامه قرار بود این رویداد در اسفندماه برگزار شود که به دلایل مختلف از جمله شرایط نامساعد جوی، قاچاق انسان در نوروز و برخی عوامل دیگر به اردیبهشت 1401 موکول شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران افزود: در برنامه های فرهنگی سعی می کنیم با جریان ایران هراسی مقابله کنیم و پیشینه ای غنی و چهره ای درخشان نشان دهیم. فرهنگ و تاریخ مازندران است.

وی گفت: مهمترین برنامه ما که در قالب جشنواره برگزار می شود، برنامه ایل با حضور 15 طایفه ایرانی است و در حوزه های فرهنگی نیز برنامه های متنوعی در حوزه جنگ، ایثار و دفاع مقدس برگزار می شود. توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرا می شود.

ایزدی گفت: پس از یک وقفه دو ساله شاهد بازگشت گردشگران به استان هستیم به همین دلیل برنامه های متنوعی را برای مسافران مازندران در مناطق مختلف به ویژه حوزه های فرهنگی تدارک دیده ایم.

وی افزود: در حال حاضر 26 موزه دولتی و خصوصی در حال فعالیت و دو موزه روباز در استان داریم که نقش مهمی در پرکردن اوقات فراغت و جذب گردشگران فرهنگی دارند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ادامه داد: با توجه به رشد روزافزون مخاطبان و جایگاه علمی موزه ها، بخش های مختلف موزه های استان اعم از اشیا، اشیاء و مانند آن نیاز به به روز رسانی به استانداردهای جهانی دارند.

  نکات ایمنی و فنی رانندگی در صورت بارش برف

وی گفت: در حال حاضر چهار پارک موزه در حال فعالیت در استان ساری و به امید خدا تا پایان کار داریم. رویداد ساری 2022 افتتاح این موزه ها را ببینیم.

ایزدی گفت: موزه کشتی جویبار، موزه صفی آباد بهشهر تا چند سال دیگر به عنوان موزه تاریخ بازگشایی می شود، موزه کلبادی، مسجد جامع ساری، بازار نرگسی و فرهنگسرای بافت از دیگر برنامه ها و پایگاه های استان برای کاوش هستند. تاریخ و فرهنگ و داستان ساری و وضعیت کنونی حفظ آنهاست.

وی با اشاره به دو سایت موزه وستمین و گوهرتپه افزود: این حوزه مخاطبان خاص خود را دارد و همکاران ما در این دو سایت موزه آماده ارائه اطلاعات و گزارش هستند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران همچنین به پنج پایگاه گردشگری فعال که مهمترین آنها پایگاه جهانی عباس آباد بهشهر است اشاره کرد و افزود: این پایگاه به عنوان پایلوت نوروزی و این امر انتخاب و معرفی شد. سال فعالیت خود را در قالب برنامه های متنوع فرهنگی انجام می دهد.

وی گفت: بهشهر یکی از شهرهای مهم مازندران با خاستگاه تاریخی و فرهنگی غنی از دوره صفویه است و از این رو یکی از مراکز مهم فرهنگی استان به شمار می رود.

ایزدی گفت: پایگاه فرح آباد، غار اسپهبد خورشید، پایگاه نیما یوشیج پدر شعر نو که به عنوان موزه و پایگاه نوروزی امسال فعال است از دیگر پایگاه های فرهنگی مازندران در سال جدید است.

وی با اشاره به استقبال از گردشگری مذهبی در مازندران گفت: در بخش گردشگری فرهنگی و مذهبی بناهای قابل توجه و قابل توجهی از جمله میرمزرگ آمل، ناصرالحق، امامزاده قاسم بابل و برخی مساجد در استان داریم که استقبال می کنند. مسافران و آماده ارائه خدمات هستند.»

  وزیر امور خارجه ترکیه پس از ایران به لبنان سفر می کند

دیدگاهتان را بنویسید