کاهش ارزش پول ملی افغانستان؛ اولین پیامد تیم جدید بایدن

خبر عجیب

شفقناافغانستان- تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای تقسیم ذخایر ارزی افغانستان، واکنش شدید گروه های حقوق بشر، مقامات سابق افغانستان و اتباع افغان را برانگیخته است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای تصمیم بایدن را برای مصادره دارایی های افغانستان خواند. وزیر دارایی پیشین افغانستان نیز اجرای این تصمیم را ضربه جبران ناپذیری به اقتصاد افغانستان می داند.

بر اساس فرمانی که روز جمعه رئیس جمهور آمریکا امضا کرد، از 7 میلیارد دلار ذخایر ارزی فدرال رزرو آمریکا در نیویورک، 3.5 میلیارد دلار آن به قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 اختصاص خواهد یافت. و 3.5 میلیارد دلار دیگر به یک صندوق امانی منتقل می شود که برای کمک های بشردوستانه استفاده می شود.

3.5 میلیارد دلار کمک های بشردوستانه به افغانستان ممکن است سخاوتمندانه به نظر برسد، اما باید در نظر داشت که در مجموع 7 میلیارد دلار به طور قانونی متعلق به مردم افغانستان است.

محمدخالد پاینده، وزیر دارایی پیشین افغانستان نیز از تصمیم دولت بایدن برای تخصیص ذخایر ارزی افغانستان به بازماندگان حملات 11 سپتامبر و حتی استفاده از آن برای کمک های بشردوستانه انتقاد کرده است که وحشیانه و به دور از اقتصادی است.

پاینده در توئیتر خود نوشت: «ذخایر خالص ارز از پول افغانی پشتیبانی می کند. اگر این ذخایر تمام شود، پول کشور ارزش خود را از دست می دهد. “حتی اگر این همه پول عادلانه مصرف شود، با افزایش تورم در چند ماه دیگر که ارزش پول افغانی کاهش یابد، چه خواهیم کرد؟”

در همین حال، نور رحمان احلاکی، وزیر سابق کار و امور اجتماعی افغانستان نیز با انتقاد از اختصاص 3.5 میلیارد دارایی ارزی به بانک مرکزی افغانستان برای کمک های بشردوستانه، تصمیم وحشیانه بایدن را علیه مردم افغانستان خواند. آقای اخلاقی در صفحه توئیتر خود نوشت: «حتی در مورد توزیع دارایی های افغانستان برای کمک های بشردوستانه، اگرچه وضعیت غیرعادی است، اما هیچ مرجع قانونی از جانب مردم افغانستان وجود ندارد که بتواند تصمیم بگیرد که آنها را خرج کند و چه می کند. ظلم دیگر بر مردم مظلوم و بی دفاع افغانستان است.

  مسئولان باید با جدیت بیشتری به مشکلات تولیدکنندگان زعفران رسیدگی کنند

نور رحمان احلاکی افزود: “مردم افغانستان در ازای دریافت 3.5 میلیارد دلار دارایی برای جبران خسارت قربانیان 11 سپتامبر مرتکب جنایت نشده اند.” «آدرس سازمان‌دهندگان حمله و حامیان آنها واضح‌تر از آن چیزی است که دولت باید ببیند.

منتقدان تصمیم بایدن از اولویت های دیگر برای ذخایر ارزی افغانستان صحبت کردند و با توجه به شرایط سخت اقتصادی افغانستان، توزیع پول را گامی مهم در جهت فروپاشی پایدار اقتصاد افغانستان دانستند.

دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که در حالی که بیش از 90 درصد مردم افغانستان در ناامنی شدید غذایی به سر می برند، محدودیت های کنونی بر سیستم بانکی افغانستان کشور را به قحطی می کشاند. در این بیانیه آمده است: «کاهش بحران اقتصادی در افغانستان در نهایت مستلزم اجازه دادن به بانک انکشاف آسیایی برای انجام معاملات دلاری با استفاده از سیستم بانکی بین‌المللی است و این به خودی خود نیازمند برخی موارد است». این دارایی ارزی بانک است که به عنوان وثیقه برای تسویه معاملات الکترونیکی دلار استفاده می شود.

دیده بان حقوق بشر گفت که برای رسیدگی به نگرانی ها مبنی بر اینکه بودجه بانک مرکزی می تواند طالبان را تقویت کند، بانک جهانی ممکن است از حسابرسان مستقل بخواهد که تمام تراکنش های بانکی را نظارت کنند.

دیده بان حقوق بشر افزود که تلاش های مداوم سازمان ملل متحد و سازمان های بشردوستانه برای متقاعد کردن ایالات متحده و بانک جهانی برای کاهش تحریم های اقتصادی علیه افغانستان در مقابله با بحران کنونی در افغانستان مهم است.

توزیع نیمی از دارایی های بانک مرکزی افغانستان به بستگان قربانیان حملات 11 سپتامبر نیز مورد انتقاد بسیاری از افغان ها قرار گرفته است. داود ناجی، روزنامه نگار افغان در صفحه توئیتر خود نوشت: «چرا جزئیات مهاجمان، نحوه حمله و میانجی های حملات 11 سپتامبر گزارش نمی شود؟ اگر طالبان مستقیماً در این حملات دست داشتند، پس چرا آنها به قدرت بازگردانده شدند؟»

  مدیر حوزه علمیه امام حسین (ع): دوستان ماه مبارک رمضان پیوسته مراقب قرآن و نماز هستند.

بانک مرکزی تحت کنترل طالبان در افغانستان نیز به تصمیم رئیس جمهور آمریکا در مورد ذخایر ارزی افغانستان اعتراض کرد و از دولت آمریکا خواست در این مورد تجدید نظر کند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مجموعاً 9.5 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که 7 میلیارد آن توسط بانک نیویورک محافظت می شد، به دستور دولت آمریکا مسدود شد. طالبان این پول را مال خود دانستند و بارها خواستار آزادی آنها شدند، اما بستگان قربانیان 11 سپتامبر نیز به دلیل همکاری طالبان با القاعده این پول را مطالبه کردند و خواستار غرامت شدند.

نگرانی اصلی اکنون در افغانستان این است که با تمام شدن ذخایر ارزی افغانستان، پول ملی این کشور بدون پشتوانه شود و به زودی در برابر ارزهای خارجی به سطوح بی سابقه ای سقوط کند.

دیدگاهتان را بنویسید