مجموعه آزادی به روی مردم باز نشد / نیازهای کودکان کامل نیست

به گزارش موج نیوز، سینا کلهر روز یکشنبه 24 بهمن ماه در نشست خبری با محوریت اولین دوره مسابقات مینی فوتبال روستایی و عشایری (جام پرچم) در وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: ورزش روستایی آنگونه که باید باشد. از ظرفیت آن به درستی استفاده نمی شود. امیدوارم جام پرچم که اولین رویداد آن با فوتبال آغاز می شود، تحولی باشد تا ورزش روستایی به یک ورزش قهرمانی و حرفه ای تبدیل شود.

وی گفت: 37 هزار خانه ورزش روستایی در کشور داریم که از این تعداد تنها 7 هزار خانه ورزش روستایی افتتاح شده اما تعداد آنها کم است. امیدوارم برگزاری جام پرچم به احیای خانه های ورزش روستایی کمک کند.

معاون وزیر گفت: در حال حاضر 4000 مربی ورزشی در سطح روستاها مشغول به کار هستیم. همچنین در سال 1377 برای اولین بار شاهد برگزاری خوشه جام چین در 6 رشته ورزشی بودیم. تفاوت آن با جام پرچم این است که تمرکز آن فقط روی یک ورزش است و نه رشته های مختلف. هدف ما از برگزاری جام پرچم این است که عملاً این ورزش را در روستاها و محلات و نه تنها در شهرستان ها و در سطح کشور فعال کنیم.

کلهر خاطرنشان کرد: جام پرچم به مدت 3 تا 4 ماه در روستاها فعال است و نتیجه جام این است که روستاها تیمی می شوند و استعدادها در روستاها شناسایی و روی آنها سرمایه گذاری می شود. .

وی افزود: در مورد استعدادیابی؛ انجمن مینی فوتبال ما با کمک هیأت های ورزش روستایی و عشایری این کار را انجام می دهد، قبلاً استعدادیابی پراکنده و سازماندهی نشده بود اما الان ساماندهی می شود.

  محسن رضایی: تصمیمات اقتصادی نباید سیاسی باشد/ درصدد رفع مشکلات صادرات و ترانزیت کالا هستیم

کلهر گفت: یکی از مهمترین دستاوردها در برگزاری جام پرچم، حضور قهرمان این دوره از مسابقات به عنوان نماینده کشور در مسابقات بین المللی مینی فوتبال است.

وی ادامه داد: ورزش روستایی و عشایری با ورزش حرفه ای و ملی فاصله زیادی دارد. تلاش می کنیم ورزش روستایی را با ورزش حرفه ای و قهرمانی پیوند بزنیم.» البته در این زمینه تا به امروز حمایت های خوبی از سوی وزارت ورزش و جوانان داشته ایم.

کلهر درباره دلیل انتخاب فوتبال برای اولین گام جام پرچم بیان کرد: با بررسی های زیادی که انجام دادیم علاقه به فوتبال روستایی بیشتر از سایر رشته های ورزشی بود به همین دلیل در گام اول فوتبال را در اولویت قرار دادیم.

وی تاکید کرد: این مسابقات در اردیبهشت ماه و در رده سنی بالای 15 سال برگزار می شود. امیدوارم با برگزاری این جام استعدادهای روستا فرصت ورود به ورزش کشور را پیدا کنند و تبعیض ها از بین برود.

کلهر گفت: انتظار ما از برگزاری این جام ایجاد نشاط در بین جامعه روستایی نیست بلکه رفع تبعیض و برقراری عدالت و رفع آسیب های اجتماعی است. در روستاها با زیرساخت های فرهنگی و هنری مشکل داریم، متاسفانه برخی از روستاها حتی در استفاده از فرصت های تفریحی با محدودیت مواجه هستند.

وی همچنین با انتقاد از انعکاس ضعیف اخبار ورزش روستایی و عشایری در رسانه ها گفت: سهم روستاها در انعکاس رسانه ای رسانه ها بسیار کم و محدود است که اخبار ورزش روستایی و عشایری را پوشش رسانه ای محدود می کند که جای تاسف دارد. اگر بخواهیم ورزش بانوان را در سطح روستا فعال کنیم تا بانوان نیز بتوانند در مسابقات شرکت کنند، نیازمند پوشش رسانه ای خوب ورزش روستایی هستیم.

  ارتباط مطبوعات، تبلیغات و رسانه های مکتوب بزرگترین رویداد دومین نمایشگاه تجاری بود

معاون وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که در بحث فرهنگی در روستاها چه اقدامی باید انجام شود، افزود: برنامه ما محدود به مسابقات ورزشی نخواهد بود، بلکه باید مانند جشنواره فرهنگی ورزشی و ورزش های محلی باشد. اما چون بودجه لازم را نداشتیم نتوانستیم.

کلهر در پاسخ به سوالی درباره کمبود اعتبار گفت: آیا برای جام پرچم اسپانسر دارید و چقدر از محل حضور شما به ورزش همگانی اختصاص یافته است؟

کلهر درباره بودجه جام پرچم افزود: مجموع شایستگی ما برای این جام 2.5 میلیارد است و با این اعتبار کم بدون دریافت هزینه مسابقات را برگزار می کنیم. یعنی اگر برای هر روستا یک میلیون هزینه کنیم بیش از 30 میلیارد نیاز داریم. حدود 3 میلیارد از 10 میلیارد اعتبار به فدراسیون کل پرداخت شده است و مشکل اصلی در قسمت توزیع است. خزانه از صدک 27 از 850 میلیارد تا 100 میلیارد تن پرداخت کرده است. صدای ورزش قهرمانی به گوش می رسد و حتی اگر اختلافی پیش بیاید، فدراسیون ها حرف خودشان را می زنند، اما در بخش دولتی اینطور نبوده است.

کلهر در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه فیلمی از ورزشگاه آزادی منتشر کردید و درباره عدالت صحبت کردید، گفت: 26 مهرماه با حضور وزیر آزادی در مجموعه ورزشی آزادی مراسم داشتیم و گفتیم دروازه آزادی. به روی مردم باز بود، اما اینطور نبود. «بخشی از مشکل زیرساخت‌ها است، فدراسیون‌ها اولین کسانی بودند که اعتراض کردند و گفتند که باز کردن درها به روی مردم به ورزش قهرمانی فدراسیون آسیب می‌زند.

کلهر افزود: متاسفانه سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و بوفه نداشتیم. آماده بودند اما در هنوز باز نشده بود. این مشکلی بود که نهادهای امنیتی ایجاد کردند که ورود و خروج باید از طریق مکانیزمی انجام می شد. برخی از سایت ها بلااستفاده هستند اما نمی توان رضایت فدراسیون ها را جلب کرد.

  فرماندار انبار: بمب های ممنوعه آمریکا همچنان به عراق حمله می کند

کلهر افزود: باید مراقب مشکلات امنیتی باشیم چون این پروژه آزادی را با مشکل مواجه کرده است. ما هم خواستار آزادسازی فضاهای ورزشی بودیم. 6000 مجموعه ورزشی برای وزارت و 30000 مجموعه برای سایر ادارات وجود دارد. این 36000 گروه از مردم نمی توانند استفاده کنند. ما نیازی به داشتن محیطی مجلل برای افراد خاص نداریم. ما باید این کار را در همه محافل انجام دهیم، اما مشکلاتی وجود دارد.

در ادامه این نشست محمدتگی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش های روستایی و عشایری نیز گفت: فدراسیون ورزش های روستایی در دو بعد کلاسیک و احیای ورزش های سنتی گام بر می دارد. این فدراسیون نمی تواند مانند سایر فدراسیون ها در قسمت قهرمانی فعالیت کند. اسپانسرها وارد این عرصه نمی شوند و این کار را برای ما سخت کرد. بنابراین نیاز به تلاش است و سایر فدراسیون ها باید گام های مثبتی بردارند.

خراسان در پایان گفت: فدراسیون هندبال به عنوان مثال جام روستایی در کشور برگزار کرد. همچنین از فدراسیون عمومی برای کمک به ما در جام مینی فوتبال تشکر می کنم. لحظه ای که برخی از شخصیت ها را می بینیم، دهقانان و عشایری هستند که به شهر راه یافته اند یا مربی ای آنها را دیده و با ورزش آشنا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید