شفقنا آینده/ سیدنادر نوربخش: ورود غرب به جنگ احتمالی در اوکراین کامل نخواهد بود/دو جمهوری خودخوانده شرق اوکراین احتمالا خودمختار می شوند/ تقابل ژئوپلیتیکی گسترده ناتو و روسیه

خبر عجیب

شفقنا آینده- دکتر سید نادر نورباچ، کارشناس مسائل اروپا در مناقشه اوکراین گفت: با توجه به اینکه اوکراین عضو ناتو نیست، هیچ الزام قانونی برای کشورهای ناتو برای رویارویی مستقیم با روسیه وجود ندارد. اروپا برای انرژی به ویژه گاز به روسیه وابسته است. از سوی دیگر، تمرکز سیاست خارجی آمریکا امروز بر چین است. مجموع اینها موضوعاتی است که به نوعی به نفع این تز است که غرب وارد یک رویارویی گسترده در قالب جنگ جهانی و منطقه ای با روسیه نمی شود. در مقابل، غرب از ابزارهای خود از جمله تحریم ها برای هدف قرار دادن اقتصاد روسیه استفاده خواهد کرد.

متن گفت و گوی شفقنا آینده با دکتر نوربخش را می خوانید:

– به نظر می رسد درگیری در اوکراین به یک مشکل جدی بین روسیه و غرب تبدیل شده است. آیا احتمال جنگ در این منطقه وجود دارد؟

روسیه به طور گسترده در مرزهای اوکراین در سه جهت نیرو مستقر کرده است

اگر اوکراین به ناتو بپیوندد، منطقه بسیار بزرگ تری از خاک روسیه با ناتو هم مرز خواهد شد

توجه داشته باشید که در شرق اوکراین، در منطقه دونباس، حدود هشت سال است که وضعیت درگیری نظامی بین دولت مرکزی و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه وجود دارد، وضعیت فعلی که شاهد آن هستیم، نیروهای خود را در سه جهت در مرز اوکراین مستقر کرده است. در شمال بلاروس است که با روسیه همسایه است، در شرق روسیه و اوکراین قرار دارند و در جنوب شبه جزیره کریمه قرار دارد که از سال 2014 بخشی از روسیه است. روسیه به ویژه نگران پیوستن اوکراین به ناتو است و این امر را به عنوان خود می بیند. خط قرمز . . روسیه در حال حاضر از طریق کشورهای بالتیک مرز نسبتاً کوچکی با ناتو دارد که با مرز اوکراین قابل مقایسه نیست، به این معنی که اگر اوکراین به ناتو بپیوندد، منطقه بسیار بیشتری از خاک روسیه با ناتو هم مرز خواهد شد.

در صورت وقوع جنگ، موج جدیدی از بحران پناهندگی کشورهای اروپایی را فرا خواهد گرفت

  تیم جوانان استقلال خوزستان جواز حضور در لیگ منطقه ای فوتبال را کسب کرد

شرایط به گونه ای است که نمی توان با قاطعیت گفت که آیا سناریوی حمله تمام عیار وجود دارد یا خیر.

ورود غرب به جنگ احتمالی در اوکراین کامل نخواهد بود

در داخل اوکراین وضعیت شرقی-غربی است، در شرق اوکراین بیشتر روس های طرفدار روسیه هستند و در غرب اوکراین روسیه روسیه قابل قبول نیست. شرایط کنونی منجر به آواره شدن یک میلیون و نیم نفر در مدت هشت سال شده است و در صورت وقوع یک جنگ تمام عیار مسلماً شاهد موج جدیدی از بحران های پناهندگی در کشورهای اروپایی خواهیم بود که مشکل خطرناکی برای اروپا است. در هر صورت شرایط به گونه ای است که نمی توان با قاطعیت گفت که آیا سناریوی کاملی برای حمله وجود دارد یا خیر؟ اما وقتی این مقدار نیرو مستقر می شود، یک حادثه و یک عملیات کلاهبرداری و همه اینها می تواند باعث رویارویی شود. از سوی دیگر، از آنجایی که اوکراین عضو ناتو نیست، حمله به اوکراین هیچ گونه تعهدی برای کشورهای عضو ناتو برای درگیری مستقیم ایجاد نمی کند. چنین سوالی شرایط را برای کشورهای بالتیک و لهستان بسیار متفاوت خواهد کرد. غرب در حال حاضر حمایت می کند، اما ورود غرب کامل نخواهد بود. آلمان امروز از اوکراین حمایت لازم را ندارد و سعی کرده خویشتن داری نشان دهد و در خود اروپا نیز یکسری اختلافات و اختلاف نظرها در موضوع اوکراین وجود دارد.

دلیل پیوستن اوکراین به ناتو چه بود و تبعات مرزهای روسیه با ناتو چیست؟

از دیدگاه روسیه، ناتو به عنوان تهدیدی برای منافع ملی روسیه تلقی می شود

سناریوی مطلوب روسیه روی کار آمدن یک دولت متحد مانند بلاروس در اوکراین است

دولت اوکراین از سال 2014 روابط خوبی را با غرب انتخاب کرده است، هشت سال پیش اولین واکنش روسیه اشغال شبه جزیره کریمه بود و با برگزاری همه پرسی، کریمه را رسما ضمیمه کرد. از دیدگاه روسیه، ناتو تهدیدی برای منافع ملی روسیه تلقی می شود. به خصوص در قفقاز شمالی و شهر ولگا و این برای روسیه بسیار مهم است و اگر توجه داشته باشید که عمق دفاع روسیه در این قسمت کمتر از سایر نقاط است، پس با استقرار ناتو در اوکراین، بخش مهمی از روسیه است. جغرافياي سياسي مستقيماً در معرض تهديد است، روسيه تمام تلاش خود را مي كند تا از اين امر جلوگيري كند يا منطقه را تحت كنترل خود نگه دارد و البته سناريوي مطلوب روسيه روي كار آمدن دولت واحدي مانند بلاروس در اوكراين است. روسیه در مقایسه با جنگ سرد، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی تحت پیمان ورشو بر تمام اروپای شرقی تسلط داشت، در مقایسه با وضعیت کنونی روسیه احساس ضعف می کند و معتقد است که در طول تاریخ دو بار توسط غرب مورد حمله قرار گرفته است. ماموریت فعال در حمایت از روس ها و روس زبان ها در خارج از روسیه و این به اهداف سیاست خارجی روسیه اضافه می شود و بنابراین اوکراین را در حوزه نفوذ خود می داند. شایان ذکر است که با وجود اختلافات سیاسی بین روس ها و دولت های اوکراین، روابط بین مردم دو کشور بسیار بالاست. روسیه از لحاظ تاریخی، فرهنگی و زبانی در منطقه اوکراین امروزی متولد شده است و روسیه حساسیت خاصی نسبت به این منطقه دارد.

  واکنش محافل سیاسی عراق به پیشنهاد نمایندگان مستقل/ آیا جناح های بزرگ اجازه می دهند نخست وزیر یک چهره مستقل باشد؟

_ آیا احتمال تجزیه اوکراین وجود دارد؟

این احتمال وجود دارد که دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین خودمختار شوند

تقابل ژئوپلیتیکی گسترده بین ناتو و روسیه

این یکی از سناریوها است و روسیه قبلاً نشان داده است که جدایی از سایر کشورها به بهای استواری از موقعیت ژئوپلیتیکی خود برایش مشکلی ندارد. ما این را در مورد آبخازیا در گرجستان دیده‌ایم، بنابراین ممکن است دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین مستقل یا جدا شوند. در هر صورت مسلم است که روسیه یا اوکراین نمی توانند در این موضوع کاملاً درست باشند. این یک تقابل ژئوپلیتیکی گسترده بین ناتو و روسیه است و اوکراین بخشی از این پازل بزرگتر است.

دلیل دخالت آمریکا چیست؟

ایالات متحده نقش مهمی در تامین امنیت کشورهای اروپایی به ویژه در اروپای شرقی دارد

به دلیل وابستگی اروپا به امنیت، ایالات متحده نقش مهمی در تامین امنیت کشورهای اروپایی به ویژه اروپای شرقی دارد. الحاق کشورهای اروپای شرقی به ناتو به معنای وابستگی آنها به امنیت از آمریکاست، با این تفاوت که کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان در طول تاریخ نگرش بسیار منفی نسبت به روسیه داشته اند. لهستان، مجارستان، رومانی و بسیاری دیگر از کشورهای اروپای شرقی نیم قرن است که توسط رژیم کمونیستی در بلوک شرق اداره می شود. بنابراین پس از پیوستن آنها به ناتو، ناتو یک چتر دفاعی برای آنها بود و امروز بسیاری در لهستان و کشورهای بالتیک معتقدند که اگر آنها عضو ناتو نبودند، تجربه اوکراین در آن کشورها رخ می داد، به عنوان مثال در لهستان، ایالات متحده آمریکا. . کشورها، بسیاری از پایگاه های نظامی دیدگاه ضد روسی وجود دارد و این کشور از نظر نظامی به شدت به آمریکا وابسته است و با توجه به تجربه تاریخی، آنها همیشه نگران امنیت روسیه هستند.

  ایجاد مرکز مشترک داوری برای حل و فصل اختلافات تجار ایرانی و عمانی

سوال: آیا جنگ می تواند وضعیت نظامی گسترده ای ایجاد کند و در را برای ورود آمریکا به منطقه باز کند؟

غرب از ابزارهای خود از جمله تحریم ها برای هدف قرار دادن اقتصاد روسیه استفاده خواهد کرد

البته با توجه به اینکه اوکراین عضو ناتو نیست، هیچ الزام قانونی برای کشورهای ناتو برای رویارویی مستقیم با روسیه وجود ندارد. اروپا برای انرژی به ویژه گاز به روسیه وابسته است. از سوی دیگر، تمرکز سیاست خارجی آمریکا امروز بر چین است. مجموع اینها موضوعاتی است که به نوعی به نفع این تز است که غرب وارد یک رویارویی گسترده در قالب جنگ جهانی و منطقه ای با روسیه نمی شود. از سوی دیگر، غرب از ابزارهای خود از جمله تحریم ها برای هدف قرار دادن اقتصاد روسیه استفاده خواهد کرد. آنها از آن استفاده می کنند و این به دلیل خواسته های ژئوپلیتیکی است تا ایدئولوژیک.

دیدگاهتان را بنویسید