جمهوری اسلامی نوشت: زبان حکومت

خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «زبان حکومت داری» آورده است:

برای ائمه جمعه که حکومت می کنند، بدیهی ترین توصیه این است که همیشه در خطبه های نماز جمعه، در صحبت با مردم و همکاری با آنها پدرانه رفتار کنند.
رفتار پدرانه با مردم فقط وظیفه ائمه جمعه نیست. بالاتر از آنها مسئولین نظام هستند که در عین مسئولیت باید در گفتار و رفتار با مردم ویژگی هایی داشته باشند که همه نسبت به آن احساس کنند. پایبندی به این اصل نتایج مثبت بسیاری را در پی خواهد داشت که یکی از آنها اتحاد مردم و نگاه امیدوارانه آنان به صاحبان قدرت است.
ارزیابی منصفانه و بی طرفانه از سوابق ائمه جمعه و دولتمردان و زمامداران ما نشان می دهد که این اصل بسیار مهم از سوی آنان رعایت نمی شود. تقسیم افراد به خودجوش و غیر خودجوش، روشن بین و کور، انقلابی و غیرانقلابی، ولایی و غیرانقلابی و … به گفته حاکمان هیجان انگیز است و عملکردشان هم همین را نشان می دهد.
مجلس امیرالمؤمنین علی علیه السلام به مالک اشتر هنگامی که او را والی مصر کرد و فرمود: مردم یا برادر دینی شما هستند یا از نظر مردمی مانند شما هستند. و او مسلمان نیست. وظایفی مانند امر به معروف و نهی از منکر، مبارزه با فساد، حمایت از مردم و انجام کارهایی برای حفظ امنیت و جان و مال مردم که مستلزم استفاده از ابزار تبلیغاتی و نظامی است، در احکام دین خدا وجود دارد. .، واجب است و در عین حال در صورت رعایت موازین شرعی، نگرش پدرانه نیز به درستی رعایت می شود.
یکی از توصیه های درخشان و بسیار مؤثر شهید مظلوم آیت الله بهشتی این بود که می خواست همگان بالاترین جاذبه و دافعه را در حدی که برای جذب مردم به دین و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی لازم است داشته باشند. خودش هم در گفتار و رفتارش به این توصیه عمل می کرد. مناظره با مادی گرایان، گفت و گو با منافقین، سخنرانی در مجالس بزرگ سال های اول انقلاب، دوران حکومتش در مجلس خبرگان قانون اساسی، برخوردش با قضات و قوه قضائیه در دوران ریاست قوه قضائیه، حتی مذاکرات وی با دشمنان انقلاب کمتر از دو سال و نیم از پیروزی وی در انقلاب اسلامی گذشته بود که در همین سمت بود. راز محبوبیت او در میان مردم این بود که این خصلت را داشت، گویی کینه دشمنانش نسبت به او همین بود و زندگی خود را وقف پایبندی به این خصلت کرد.
امروز اگرچه دریای مشکلات مردم را سیل کرده و اعتماد مردم به مسئولان را خدشه دار کرده است، اما باز هم جای بازنگری در گفتار و رفتار آنها وجود دارد. اگر ائمه جمعه آنها را در خطبه ها، در سخنانشان و در برخورد با مردم منشعب نکنند، قطعاً تأثیر کلام خود را در مردم باز می یابند و نماز جمعه نیز شلوغ می شود. مسئولان در سطوح مختلف اگر دست از تفرقه بردارند و خصومت بدری و خیبر را کنار بگذارند و با هم مذاهب، فرقه ها، سلیقه ها، جناح ها، جناح ها، احزاب و گروه ها یکسان نگاه کنند و با آنها رفتار کنند، مطمئناً اعتماد خواهند کرد. و حمایت مردم از حاکمان که سرمایه اصلی حاکمان است افزایش خواهد یافت. اجازه دهید حاکمان ما به دنبال قدرت مذاکره با بیگانگان برای دفاع از مردم باشند و به این حقیقت باور داشته باشند که قدرت های خارجی اعم از شرقی و غربی فقط به دنبال منافع خود هستند. در مذاکره با قدرت های خارجی نیز باید منافع، آرمان ها و اراده مردم در نظر گرفته شود. مردم هرگز چیزی بر خلاف منافع خود و کشورشان نمی خواهند. حکومت داری در صورتی موفق خواهد بود که مبتنی بر اراده مردم باشد و زبان حکومت پدرانه باشد.

  استاد دانشگاه علامه طباطبایی: معنویت می تواند موتور محرکه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باشد.

خبر قبلیکیهان نوشت: لطفا کمی برف بپاشید!
خبر بعدینتایج نظرسنجی: پوتین “قوی تر” از بایدن، اما بایدن “عادل تر”

دیدگاهتان را بنویسید