علائم درد در سمت چپ سر چیست؟

خبر عجیب

شفق قطبی – دلایل مختلفی برای سردرد در سمت چپ وجود دارد. درک علل احتمالی و درمان آنها می تواند به فرد در مدیریت درد کمک کند و بداند چه زمانی باید به دنبال درمان تخصصی باشد.

به گزارش شفقنا خبرآنلاین می نویسد: «حدود 50 درصد از بزرگسالان در جهان از سردرد رنج می برند. برخی از سردردها جزئی هستند و با درمان های خانگی قابل درمان هستند، اما برخی شدیدتر هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. اگر سردرد همراه با تاری دید، حالت تهوع یا علائم دیگر دارید، یا در هنگام سردرد در یک طرف بدن خود احساس ضعف یا سرگیجه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

این مقاله علائم، علل و درمان سردردهای سمت چپ را مورد بحث قرار می دهد.

علل و نشانه های درد در سر چپ

سردرد علل مختلفی دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

میگرن، سردرد تنشی، سردرد خوشه ای، جراحات، بیماری های التهابی، مشکلات عروقی، مصرف بیش از حد دارو و سینوزیت.

میگرن

درد در سمت چپ سر می تواند ناشی از میگرن باشد. سردردهای میگرنی معمولاً از اطراف چشم ها یا شقیقه ها شروع می شوند و سپس به سایر قسمت های سر سرایت می کنند. علت اصلی میگرن هنوز مشخص نیست. بر اساس شواهد احتمالی، علت مربوط به عملکرد مغز و حساسیت بیش از حد اعصاب یا عروق خونی اطراف مغز است.

سردرد تنشی

سردرد تنشی یک درد شدید و شدید است که از پشت چشم شروع می شود و به پیشانی یا پشت سر سرایت می کند. این نوع سردردها می توانند در یک طرف سر ایجاد شوند، بنابراین می توان آنها را عامل درد در سمت چپ سر دانست. علت اصلی سردردهای تنشی ناشی از تنش عضلانی است. سردردهای تنشی معمولاً شدت کمتری نسبت به میگرن دارند، اما همچنان آزاردهنده هستند.

  اهدای 3600 سبد معیشتی و 2100 تخته پتو به حادثه دیدگان سیل هرمزگان

سردردهای خوشه ای

یکی دیگر از دلایل درد در سمت چپ سر ممکن است سردرد خوشه ای باشد. سردردهای خوشه ای بسیار دردناک هستند و بارزترین علامت آن درد در یک طرف سر است.

سردردهای خوشه ای اغلب در بهار و پاییز اتفاق می افتد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد این درد را با سردرد آلرژیک اشتباه می گیرند.

مشکلات اساسی

گاهی اوقات درد در سمت چپ سر ناشی از یک بیماری و یک مشکل اساسی است و می تواند دلایل جدی داشته باشد. مانند جراحات، بیماری های التهابی و مشکلات رگ های خونی.

درمان و پیشگیری از درد در سمت چپ سر

اکثر سردردها را می توان با مسکن هایی مانند ایبوپروفن و آسپرین درمان کرد. اگر درد شما مربوط به میگرن یا مشکلات شدید تنش باشد، پزشک مسکن‌های قوی‌تری تجویز می‌کند.

تغییر سبک زندگی نیز می تواند به کاهش سردرد کمک کند. برخی از این تغییرات مهم عبارتند از:

از غذاهای محرک اجتناب کنید: از مصرف غذاهایی مانند کافئین، الکل و پنیر که میگرن را تشدید می کنند، خودداری کنید.

انجام مدیتیشن: یوگا یا سایر روش های مدیتیشن آرامش بدن و ذهن را افزایش می دهد. مدیتیشن می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و سردردهای ناشی از استرس و میگرن را کاهش دهد.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید