تنوع در منابع تسلیحاتی؛ عراق جنگنده، پهپاد و تانک های روسی فرانسوی می خرد

خبر عجیب

شفقنا- به نقل از سایت دیفنس وان، عراق در تلاش برای خرید سامانه های دفاعی پیشرفته از کشورهای مختلف است. در این راستا بغداد قصد دارد از فرانسه هواپیماهای جنگنده رافال، پهپادها و توپخانه های مدرن و همچنین تانک های تی-90 را از روسیه خریداری کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الحره، این سایت که در حوزه دفاعی و تسلیحاتی فعالیت می کند، گفت: مذاکرات کنونی با برخی کشورها به مرحله پیشرفته ای رسیده است.

به نقل از دیفنس وان، نورمن ریکلفس، رئیس گروه مشاوره ژئوپلیتیکی NAMEA اعلام کرد که فرانس وان پیشنهاد فروش 20 پهپاد به عراق را داده است.

خبر عجیب
جنگنده فرانسوی رافال

ریکلفس، مشاور سابق وزیر کشور عراق و دبیرکل وزارت دفاع، گفت که وزارت دفاع عراق در حال حاضر در حال انجام تحلیل های فنی قبل از انعقاد توافق است.

این سایت اعلام کرد که قرار است یک هیئت عراقی در آینده نزدیک برای بازرسی پهپادها به فرانسه سفر کند.

ریکلفس که اخیراً با مقامات وزارت دفاع عراق در مورد خرید تسلیحات صحبت کرده است، گفت که هیچ قراردادی با هواپیماهای بدون سرنشین امضا نشده است.

وی گفت: در این مرحله هیات مدیره کیفیت پهپادها را بررسی خواهد کرد.

در همین حال خبرگزاری رسمی عراق به نقل از یک منبع ارشد امنیتی گزارش داد که برنامه هایی برای افزایش تعداد تانک ها و تیپ ها و گردان ها برای افزایش توانمندی های ارتش عراق دارد. نیروهای عراقی در حال حاضر از تانک های آبرامز آمریکایی و تانک های تی 90 روسی استفاده می کنند.

خبر عجیب
تانک روسی تی-90

وی افزود: عراق قصد دارد برای خرید پهپادها و تانک های مدرن، هیئت های امنیتی بلندپایه ای را به روسیه، فرانسه و پاکستان اعزام کند.

  220 روز؛ تعداد روزهای گرده افشانی در عراق/ هر عراقی باید سالانه 27 نخل بکارد

در همین راستا، قاسم المحمدی، فرمانده نیروی زمینی عراق ماه گذشته در مصاحبه ای گفت که مذاکرات برای خرید پهپادها و توپخانه های مدرن از فرانسه در حال انجام است.

المحمدی همچنین از انعقاد قراردادهایی برای خرید پهپادهای تهاجمی با قابلیت پرواز 30 ساعته خبر داد و گفت: ارتش عراق از نظر توپخانه در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و به توپخانه دقیق فرانسوی مجهز شده است.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح عراق از تنوع منابع تسلیحاتی استقبال می کنند، افزود: همه کشورها برای تقویت ارتش جدی هستند و پروژه هایی شناسایی شده است.

عراق همچنین در حال مذاکره با پاکستان برای خرید پهپاد است و اسلام آباد پیشنهاد فروش 20 فروند پهپاد را به عراق داده است، اما به نقل از وب سایت Riklofs، وزارت دفاع عراق در حال حاضر در حال بررسی این پیشنهاد است.

ریکلفس همچنین اعلام کرد که وزارت دفاع عراق در حال کار بر روی خرید تانک های T-90 بیشتر از روسیه است. در سال 2016، عراق در واقع 73 دستگاه تانک درخواست کرد.

خبر عجیب
تانک آبرامز آمریکایی

این وب سایت تاکید می کند که نیروی هوایی عراق در نظر دارد 14 فروند جنگنده رافال فرانسوی به ارزش 240 میلیون دلار خریداری کند که به جای دلار با نفت پرداخت می شود.

ریکلفوس گفت: «نیروی هوایی عراق همچنین در آستانه خرید جنگنده‌های آموزشی پاکستانی برای ابرموشک‌ها است.

از سال 2003، عراق تقریباً به طور کامل برای تسلیح نیروهای زمینی و هوایی خود به ایالات متحده وابسته است.

پیش از این ژنرال یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفته بود: تلاش می کنیم توان دفاعی خود از جمله سامانه های پدافند هوایی را تکمیل کنیم و به زودی شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه خواهیم بود.

  مراسم اهدای جایزه کتاب سال برگزار شد.

وی گفت: عراق تمام مراحل لازم برای انعقاد قرارداد خرید رادارهای مدرن از فرانسه را انجام داده است.

در همین راستا، ناظم الحدادی، کارشناس نظامی عراقی معتقد است رویکرد بغداد به فرانسه، پاکستان، روسیه و سایر کشورها با هدف تنوع بخشیدن به منابع تسلیحاتی و دسترسی به سلاح های مدرن با قیمت مناسب است.

الحدادی به الحرا گفت: بیشتر تسلیحاتی که عراق به دنبال دستیابی به آن است، تسلیحات دفاعی است، اما برای حفاظت از آسمان کشور و مبارزه با گروه های تروریستی مهم است.

وی گفت: «چالش پیش روی عراق غیر متعارف است و جنگی علیه گروه‌های تروریستی است و این جنگ به شدت متکی بر تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی است که پهپادها در آن نقشی غیرقابل انکار دارند».

این خبر را در الحره ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید