انصاف نیوز نوشت: گزارش میدانی از نگاه مردم از «انقلاب»

خبر عجیب

شفقنا- انصاف نیوز نوشت: وی در گزارش میدانی پیش رو از مردم پنج استان خراسان رضوی، خوزستان، تهران، آذربایجان شرقی و اصفهان درباره انقلاب ۱۳۵۷، تاثیر آن بر وضعیت کنونی و دیدگاه جامعه نسبت به اتفاقات آن روزها سوال کرد. ، که در زیر می توانید بخوانید. با بیان اینکه اظهارات افراد در این گزارش به دلیل الزامات انتشار در رسانه ها کمی ویرایش شده است.

حمید، 60، او درباره نجاری و نقاشی در تهران می گوید: «اگر انقلاب نمی کردند ما هم همین وضعیت را داشتیم. برای امثال ما چیز زیادی تغییر نکرده است و ما هنوز همان زندگی قبل از 57 را داریم. همان مشکلات و هزینه ها افزایش یافته است، اما برابری بوده و نه، وگرنه هیچ چیز دیگری تغییر نکرده است».

ابراهیم 31 ساله یکی از داروخانه ها می گوید: «معلوم است که اگر انقلاب نمی شد وضعیت بسیار بدتر از امروز بود، آن زمان ما هیچ کنترلی بر خود نداشتیم و مردم عادی اصلاً خود را انسان نمی دانستند». مدیر در مشهد حتی خودشان هم چاره ای جز اطاعت از دستورات خارج نداشتند. حداقل الان تحت تاثیر دنیای بیرون نیستند و اگر مشکلی هست حداقل ایران حفظ می شود. اگر انقلاب نبود یا در جنگ شکست خورده بودیم، وضعیت خیلی بدتر از امروز بود. این ناسپاسی است که بگوییم متاسفیم».

جعفر، 53 ساله به گفته خودش از 13 سالگی نانوا بوده و ساکن تبریز است. اینکه هر از چند گاهی اعتراض می کنند یعنی از آنها هم ناراضی هستند. این اعتراض به خاطر انقلاب نیست و اگر می توانستند دوباره انقلاب می کردند تا بروند».

آمین 21 ساله او که در دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل می کند، گفت: مردم از انقلاب ۵۷ پشیمان شدند زیرا «مسئولان به قول خود عمل نکردند». وعده ای که در آن روزها به مردم داده شده بود به هیچ وجه محقق نشد و در طول سال ها نه برادری و تساوی اول انقلاب و نه آزادی عملی نشد. «مردم حرفه های آن روزها را با امروز مقایسه می کنند و متاسفند.

  امید فائوچی این است که وارد مرحله کنترل و مکان یابی تاج شود

ریچان، 38 ساله فارغ التحصیل دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: فکر نمی کنم مردم از انقلاب پشیمان شده باشند. دلیل اینکه من این را می گویم این است که وقتی امروز را با رژیم شاه مقایسه می کنند، می بینند که در آن زمان ظلم بود و مردم اجازه اظهار نظر و رای دادن نداشتند، اما امروز هرکس در فضای مجازی هر چه می خواهد می گوید و همه سال آنجا هستند. انتخابات “مردم رای خواهند داد و مقامات را تغییر خواهند داد.”

رسول، 21 ساله و یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران معتقد است که «امروز باید انقلاب شود»، در پاسخ به این سؤال که «آیا مردم از انقلاب پشیمان هستند؟»، گفت: نمی‌دانم منظورتان سال ۵۷ است یا نه، اما باید انقلاب شود. انقلاب امروز وی گفت: وقتی مسئولان به صدای مردم گوش نمی دهند و به هر اعتراضی واکنش تندی نشان می دهند، باید انقلاب صورت گیرد. آکورد دوم نرفته ام اما می گویند از آن زمان اصلاحات را انجام داده اند اما نتیجه برای من دانشجو چیست؟ من فکر می کنم ما باید دوباره انقلاب کنیم.»

استاد دانشگاه در اهواز که حاضر به معرفی خود نیست، می گوید: مشکل امروز ما انقلاب نیست که بگوییم مردم پشیمان شدند یا نه، بلکه مسئله اصلی این است که نظام سیاسی که بعد از انقلاب روی کار آمد درست انتخاب نشد. و مشکلات و تناقضات در قانون اساسی دقیقا به همین دلیل ایجاد شد. «ریشه بسیاری از مشکلات امروز به این واقعیت برمی‌گردد که مردم می‌دانستند چه چیزی را نمی‌خواهند، اما نمی‌دانستند چه می‌خواهند. حتی رهبران انقلاب هم نمی‌دانستند بعد از انقلاب چه کنند، بنابراین این وضعیت به وجود آمد.»

  رئیس جمهور: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ازبکستان اعمال نمی کند

میثم سالاری 66 ساله دکتری که چهل سال است در مشهد طبابت می کند، می گوید: «از انقلاب پشیمان نیستم، اما مردم را نمی شناسم. من خودم در آن سال ها که دانشجو بودم در تظاهرات شرکت فعال داشتم و هیچ وقت از کاری که کردم پشیمان نشدم اما نمی دانم مردم در مورد کارهایی که در آن سال ها انجام دادیم چه فکری می کنند. «اما من معتقدم اگر آنچه در آن سال ها برای ما اتفاق افتاد به درستی به مردم گفته شود، از انقلاب پشیمان نخواهند شد.

مریم، 29 ساله وی افزود: فکر نمی‌کنم اکثر مردم از انقلاب پشیمان شوند، ممکن است از وضعیت اقتصادی چند سال گذشته گلایه کنند، اما تظاهرات یا تشییع پیکر سردار سلیمانی و شهدا نشان می‌دهد که مردم سراسر انقلاب و کل هستند. پرستار گفت.بیمارستان مشهد سیستم ناراضی نیست.

ناصر، راننده اتوبوس بین شهری که در 50 سالگی و اهل مشهد است در پاسخ به سوال خبرنگار انصاف نیوز: «مردم از انقلاب پشیمانند؟» – آقا من چه می دانم؟ آن موقع هر چه بود، امروز بنویس تا مردم برای یک لقمه نان دست به هر کاری بزنند.»

معصومه، 32 ساله و بانوی خانه دار تبریزی می گوید: وضعیت ما که در آن چند سال اصلاً خوب نبود، اما انقلاب نکردیم و اصلاً به خیابان نیامدیم، حتماً در آن سال ها بدتر از این بوده است. مردم صبح تا شب به خیابان ها ریختند و اعتراض کردند “تا انقلاب کردند”.

عبدالله، 41 ساله یکی از دهیاری یکی از روستاهای خراسان رضوی می گوید: اگر کارمندان کشور انقلابی باشند و واقعا جدی باشند که مردم دنبال فساد و رانت هستند، هیچکس از انقلاب پشیمان نمی شود، اما اگر کارمندان به جای حل مشکلات مردم، بازی کنند و مشکلات مردم را حل کنند. حل آنها. “” و اجازه دهید آنها به فکر خود و عزیزانشان باشند. مردم به تدریج از انقلاب پشیمان خواهند شد، همانطور که در سال های اخیر اتفاق افتاده است».

  نرخ بالای جرم و جنایت در عراق؛ تنها در ماه مه گذشته 600 نفر کشته شدند

محسن، 39 ساله یکی از طلاب حوزه علمیه کوم که برای عبادت به مشهد آمده است، گفت: من آماری ندیدم که مردم پشیمان شوند، اما اگر بپذیریم که اینطور است، دولت های لیبرالی که چهل سال بر سر کار بوده اند نیز باید به آن ها بپردازند. آنها باید پاسخگوی این باشند وگرنه مردمی که رهبر و نظامشان را دوست دارند خودشان این نظام را تاسیس کرده اند. اگر علاقه مردم به امام خمینی (ره) نبود، این انقلاب راه به جایی نمی برد.

یاسین، دانشجو 16 ساله، سالانه از اصفهان در پاسخ به «او به عنوان نوجوانی که در آن سال‌ها نبود، آیا جامعه امروز از انقلاب ۵۷ پشیمان است؟»، گفت: «بله، متاسفند، همه می‌گویند قبل از انقلاب اوضاع بهتر بود».

معتبه، 37 ساله تهران که گفته است پنج سال است به دنبال «کار شایسته» در کارخانه ها و به دنبال «کار شایسته» است، می گوید: «به این تظاهرات نگاه کنید. اگر پشیمان نمی شدند می گفتند رضاشاه روحت شاد؟! «از سر دادن این شعار پشیمان هستند و دوست دارند قبل از انقلاب برگردند.

سارا، نویسنده 40 ساله یک شهروند اصفهانی می گوید: مردم همیشه برای گذشته خود متاسفند و این یک موضوع روانی است تا سیاسی. فرقی نمی کند در زندگی شخصی شما باشد یا در رویدادی مانند انقلاب، اکثر مردم به هر حال از اتفاقات گذشته پشیمان هستند، حتی اگر اتفاق بدی نباشد. «پس اگر دوباره انقلاب فرضی شود و 40 سال بعد انقلاب روزنامه نگاری این سوال را از مردم بپرسد، باز هم مردم از این انقلاب دوم پشیمان خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید