چه کسی در اظهارات هداد عزیزی مقصر است؟

رسانه شفقنا- واکنش ها به اظهارات هداد عزیزی تنها یک طرف ماجراست. در این میان بی توجهی تلویزیون و سیاست عجیبی که در برنامه های کارشناسی چند صباحی در پیش گرفته شده را نمی توان نادیده گرفت. در 48 ساعت گذشته بسیاری مقصران اصلی شبکه و برنامه فوتبال برتر را مقصر دانستند که کارشناسی را با «بازی بازی» و «مسخره» اشتباه گرفته اند.

شرق می نویسد: روز پنجشنبه تیم ملی فوتبال ایران موفق به تعیین سهمیه جام جهانی 2022 شد و پخش برنامه کارشناسی از شبکه سه سیما در حاشیه همین مسابقه به بحث جدیدی تبدیل شد. ماجرا از این قرار بود که شبکه سه از دو بازیکن قدیمی تیم ملی ایران به نام های هداد عزیزی و سیروس دین محمدی دعوت کرد تا در استودیو حضور داشته باشند تا درباره مشکلات فنی مسابقه صحبت کنند. اظهارات عجیب هداد عزیزی در مورد کولبران در پخش زنده باعث عصبانیت شدید این قشر و البته نهادها و کارمندانی شد که مشکلات این افراد را رصد می کنند.

قبل از شروع بازی و زمانی که دو تیم در حال گرم کردن بودند صحبت از شرایط سخت مهدی طارمی بود که در برف ترکیه گیر کرده بود و به سختی به ایران رسید. هداد عزیزی گفت کولبران می تواند مهدی طارمی را به ایران بیاورد در حالی که گفته شد او حتی نمی تواند مهدی طارمی را زودتر با هواپیمای شخصی به ایران بیاورد. حتی زمانی که مجری برنامه اصرار به استفاده از هواپیما داشت، حرف هایش را تکرار کرد و گفت که در چنین شرایطی فقط کولبران می تواند مهدی طارمی را به ایران بیاورد. اگرچه این دیدار با گل مهدی طارمی به سود ایران به پایان رسید و ایران به جام جهانی صعود کرد، اما سخنان عجیب هداد عزیزی باعث ناراحتی بسیاری از مردم شد. بنابراین فضای مجازی و واقعی علیه این بازیکن سابق تیم ملی ایران شد. منتقدان می گویند هداداد با اظهارات بی پروا به کولبران توهین کرد. جو منفی پیرامون صحبت های هداد عزیزی به حدی شتاب گرفت که او در گفت و گو با خبرورزشی مجبور به واکنش شد. با این حال هداد نیز برخی از منتقدان خود را «نادان» خواند تا حتی در واکنش هایش پس از صحبت هایش در شبکه سه، جنجال آفرینی کند.

  آغاز فعالیت اجرایی پروژه احداث پایانه مترو دولت آباد

هداد عزیزی در این خصوص گفت: نباید به موضع مغرضانه یا کج فهم این دسته از افراد توجه کرد. همه می دانند که من خودم از قشر بسیار ضعیفی هستم و در چندین برنامه با افتخار گفته ام که در خانواده های ضعیف زندگی و بزرگ شده ام. زندگی من طوری بود که از 13 سالگی یک کیسه 50 کیلویی گچ روی یقه ام گذاشتم و آن را به طبقه چهارم رساندم و سپس الک کردم و گچ درست کردم و این کار تا 17 سالگی ادامه داشت و به این موضوع افتخار می کنم. که من کفاش بودم کارگران از شریف ترین اقشار جامعه هستند که به اصطلاح خودشان نان می خورند. گفتند به دلیل بارش برف هواپیما با مهدی طارمی نتوانست در استانبول فرود بیاید و در یکی از روستاها فرود آمد و نمی دانستند چگونه یکی از مهم ترین بازیکنان تیم ملی را به اردوی تیم بیاورند و من گفتم. همچنین، تا بتوانند از خانواده کولبر کمک بگیرند. آن کلمه بد کجا بود؟ اکنون چندین نفر برای اهداف سیاسی یا سوء تفاهم کمپین می کنند. وقتی می گویم از کولبر کمک بگیرید تا یک قهرمان ملی به اردوی تیم بیاورید، یعنی نشان دادن جایگاه و هنر این گروه، چه کارهای غیرممکنی انجام می دهند. ببینید این مردم چقدر بی معرفت هستند که یادشان رفته است که من خودم همیشه با افتخار گفته ام بچه کارگر و دهقان هستم. «هنوز جا برای قدردانی وجود دارد. یک نفر دشمنی درست می کند که اینقدر نادان است.

البته این اظهارات هداد عزیزی باعث تلطیف فضا نشد. نه تنها نهادهای حامی حقوق کولبران، بلکه یکی دو نماینده مجلس نیز به سخنان هداداد واکنش تندی نشان دادند و صداوسیما را به دلیل استفاده از این چهره ها در برنامه های خود به شدت مورد انتقاد قرار دادند. در همان روز بهزاد رحیمی نماینده مردم ساکز و بانه در مجلس یازدهم در گفت و گو با دیده بان ایران با حمله شدید به هداد عزیزی رفتار او را ناراحت کننده خواند و گفت: بنده وقتی این فیلم را دیدم. خیلی متاسفم و هداد عزیزی یک انسان بی ریشه است دلیلی ندارد چون بازیکن است منکر بی ریشه بودنش شود! کولبران ارجمند از دست نرفته است کردستان می گویم هم هداد عزیزی و هم صداوسیما باید بابت توهین به کولبران و مردم شریف کردستان عذرخواهی کنند کولبری محصول بیکاری و فقر در اقلیم کردستان است. از مردم کردستان این است که افراد نالایق مانند هداد عزیزی ارتقاء یافته اند که باعث شده امروز فرصت های شغلی در کردستان از بین برود و مردم ما مجبور به زراعت شوند. به نظر من شأن جوانان کردستان خیلی بالاتر از حداد عزیزی و امثالهم است. هیچکس نمی تواند با تمسخر این عزت را از بین ببرد. افرادی مثل هداد عزیزی با پول این افراد به این سمت آمدند. هداد عزیزی بابت این توهین ها به کولبرها چندین میلیارد دلار دریافت کرد!

  مجموعه کتابی درباره رشید الگانوچی از نمایشگاه بین المللی کتاب تونس

البته واکنش ها به اظهارات هداد عزیزی تنها یک طرف ماجراست. در این میان بی توجهی تلویزیون و سیاست عجیبی که در برنامه های کارشناسی چند صباحی در پیش گرفته شده را نمی توان نادیده گرفت. در 48 ساعت گذشته بسیاری مقصران اصلی شبکه و برنامه فوتبال برتر را مقصر دانستند که کارشناسی را با «بازی بازی» و «مسخره» اشتباه گرفته اند. در واقع، ظاهراً برای اینکه تلویزیون در این مواقع بیننده بیشتری داشته باشد، به سراغ چهره هایی می روند که بیش از متخصصان شومان هستند و هدف اولشان تخصص نیست، بلکه رجوع به موارد طنز برای خوشحالی مخاطبان است. حضور بی رویه خداداد عزیزی و البته فیروز کریمی، دو فوتبالیست قدیمی در برنامه های مختلف تلویزیونی و البته اینترنتی، نشأت گرفته از همین تفکر کمتر تاثیرگذار در برنامه های تلویزیونی است. جالب اینجاست که این اولین بار نیست که هداد عزیزی با صحبت هایش جنجال به پا می کند. او و دوست دیرینه اش فیروز کریمی پیش از این با تمسخر نویسندگان آنها را مورد تمسخر قرار داده بودند. اما اکنون کینه و افشاگری کولبرن از افرادی که برای اهدافی غیر از اهداف حرفه ای در تلویزیون شرکت می کنند، سیاست های تلویزیون را زیر نظر گرفته است. سیاست هایی که به نظر می رسد ناشی از «کوبیدن به هر دری برای جذب مخاطب» باشد. بدیهی است که در مورد برنامه اخیر این سیاست شکست خورده و کارساز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید