وضعیت بد مدارس عراق؛ صدها مدرسه کاهگلی و فرسوده وجود دارد

خبر عجیب

شفقنا- علیرغم بودجه هنگفتی که 15 سال پیش برای پروژه های ساخت و نوسازی مدارس در بسیاری از مدارس فرسوده تخصیص داده شد، آموزش و پرورش عراق همچنان با تعدادی چالش از جمله ادامه وجود مدارس کاهگلی و کمبود مدارس مواجه است. این امر منجر به تراکم بالای دانش آموزان و فعالیت های ناپایدار در برخی مدارس شده است

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، بر اساس آمارهای رسمی، حدود 2000 مدرسه فرسوده در آستانه فروریختن هستند، علاوه بر آن صدها مدرسه کاهگلی و کمبود مدرسه در کشور وجود دارد. .

فساد دولتی و دولتی اغلب در دو دهه گذشته عامل مشکلات در عراق بوده است و به ندرت خانواده ای وجود دارد که در زمینه تحصیل فرزندان خود مشکلی نداشته باشد، بسیاری از مدارس میز و صندلی ندارند و دانش آموزان روی زمین می نشینند و برخی مقامات گزارش هایی از سرقت و سوء استفاده در پروژه های ساخت و ساز و نوسازی مدارس گزارش شده است.

فلاح القیسی، معاون وزارت آموزش و پرورش عراق، گفت: «ما به 10,000 مدرسه جدید نیاز داریم تا کمبود فعلی را جبران کنیم که ساخت آن 15 سال طول می کشد.

القیسی ادامه داد: تعداد مدارس پوشیده از کاه در سراسر عراق حدود 200 مدرسه است که بیشتر آنها در مناطق جنوبی قرار دارند و بیش از سه مدرسه در روستاها و حومه ها وجود دارد.

این در حالی است که والدین دانش آموزان از تحصیل فرزندان خود در قرن بیست و یکم در مدارس کاهگلی و فرسوده کشوری با منابع نفتی بسیار پشیمان هستند و نهادهای دولتی را به فساد مالی و مدیریتی متهم می کنند.

  تجلیل از پرستاران نمونه و خانواده شهدای کادر پزشکی به مناسبت روز پرستار

خبر عجیب

حسن آل محمداوی در این خصوص از وضعیت چهار نوه خود ابراز تعجب کرد و گفت: در فصل بهار و پاییز گرد و غبار لباس و صورت آنها را می پوشاند و در زمستان گل و لای کفش و لباس آنها کثیف می شود. زیرا مدرسه ای که مردم مدت ها قبل از کاه ساخته اند در آن سوی روستا در یکی از مناطق ذی قار قرار دارد.

المحمداوی به العربی الجدید گفت: «انتظار داشتم نوه هایم در مدارس پیشرفته تر تحصیل کنند. اما این ساختمان در سال 2005 به دلیل قدمت و عدم نگهداری تخریب شد و دولت هنوز به تعهد خود مبنی بر ساخت معلم برای دانش آموزان روستایی عمل نکرده است و روستاییان مجبور به ساخت مدرسه کاهی و درخواست آموزش از معلم شدند.

در همین رابطه «فالح الکته» از اهالی همین روستای ذی قار تاکید کرد: همه افراد روستا برای رفع نیازهای مدرسه تلاش و همکاری می کنند. برخی سقف مدرسه را تعمیر کرده اند، در حالی که برخی دیگر صندلی یا وسایل گرمایشی برای کلاس های درس تهیه کرده اند.

خبر عجیب

علی البیاتی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در دسامبر گذشته در بیانیه ای گفت: «عراق برای حل مشکل مدارس دو شیفت و سه شیفت به 4000 مدرسه ابتدایی جدید و 3000 مدرسه متوسطه نیاز دارد. یعنی نیاز ما به مدارس جدید بیشتر از این ارقام است.

البیانی گفت: حدود 1500 مدرسه ابتدایی و 275 مدرسه قدیمی در آستانه ریزش هستند که غیرقابل استفاده هستند و همچنین حدود 820 مدرسه کاهی، صومعه و خیمه در شهرها وجود دارد.

  کتاب «مراقبت معنوی از بیماران» منتشر شد.

در نتیجه افزایش تعداد دانش‌آموزان به دلیل کمبود مدرسه، وزارت آموزش و پرورش تراکم کلاس‌ها را افزایش داده و در برخی کلاس‌ها بالغ بر 50 دانش‌آموز وجود دارد. کلاس هایی که معمولاً باید 25 دانش آموز بپذیرند، علاوه بر این، برخی مدارس در دو یا سه شیفت کار می کنند.

یکی از مقامات وزارت آموزش و پرورش عراق که از ذکر نامش خودداری کرد، گفت که برخی از گروه های سیاسی و مسلح بیش از 500 میلیون دلار از بودجه مدارس جمع آوری کرده اند و هیچ مدرسه ای ساخته نشده اند.

این خبر را در العربی الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید