مروری بر زندگی نامه و آثار علمی آیت الله صافی گلپایگانی

خبر عجیب

شفقنا- پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با انتشار شرح حال و برخی از آثار علمی این مرجع تقلید شیعیان آورده است: ایشان قدم در صحنه هستی گذاشت.

والدین

پدرش عالم عرفانی مرحوم آیت الله آهوند ملا محمد جواد صافی (متولد 1287 ه.ق) بود که نه تنها در زمینه های مختلف علوم اسلامی از قبیل فقه، اصول، کلام، اخلاق، احادیث و علوم اسلامی به تخصص، تحقیق، تألیف و تدریس پرداخت. و غیره در هنرهای ارزشمندی چون شعر و خوشنویسی نیز بیان شده است. زهد و تقوا و روستا و فضایل علمی و اخلاقی این مرد بزرگ از یک سو و مناصب قدرتمند او در قلعه امر به معروف و نهی از منکر و مخالفت صریح با افکار انحرافی. سکولارها، ظالمان و ستمگران دیگری. هر چه او مردان گلپایگان را مجذوب و اطاعت می کرد، هیئت منصفه خوانندگان و ستمگران را در برابر او شکننده تر می کرد. زیرا همواره او را مانعی بر اعمال خلاف شرع و بدعت های خود می دیدند و تا زنده بود از حسادت دینی و خشم الهی او می ترسیدند. خورشید حیات در این عالم باشکوه در شامگاه بیست و پنجم رجب سال 1378 هجری قمری مصادف با شب شهادت امام موسی کاظم(ع) در افق غروب می کند.

مادرش بانوی مدینه فاضله، شاعر و معشوقه اهل بیت (س) فاطمه حنوم دختر آیت الله آهوند ملا محمدعلی بود. از ویژگی های معنوی و اخلاقی بزرگی که در وجود آن مرحوم تبلور یافت می توان به عبادت، اخلاص، تقوا، معرفت حضرت حک، شجاعت، لهجه روشن، ازدواج بی نظیر، اهتمام در تربیت فرزند، رازآلودگی اشاره کرد. ، ذکر، نماز و نماز شب.

تحصیلات

آیت الله العظمی صافی در نوجوانی پا به وادی علم و معنویت – حوزه – میهمان صفای محافل صمیمی درس و بحث و محرم وصف ناپذیر نماز نیمه شب برزخ حوزه بود. . ابتدا در گلپایگان کتب عمده ادبیات عرب را نزد عالم جلیل القدر مرحوم ملا ابوالقاسم معروف به قطب آغاز کرد و در ادامه مباحث ادبی، کلامی، تفسیری، احادیث، فقهی و اصولی را ادامه داد. سرانجام در سطح آنجا در این مدت از محضر پدر بزرگوارش حضرت آیت الله آهوند ملامحمد جواد صافی، حجم زیادی از کتب مهم در حوزه های مذکور را فرا گرفت. در سال 1360 با دنیایی از خاطرات شیرین کودکی و نوجوانی و لذت بودن در کنار پدر و مادری مهربان و دلسوز که حالا از فراق او غمگین بودند، گلپایگان را ترک کرد و سختی های مهاجرت به کوم را پذیرفت. با حضور در مجلس درس و گفتگو با اساتید بزرگ حوزه علمیه کوم، تحصیلات و تحقیقات خود را تکمیل کند.

  فرصتی برای تعامل رومانی با کوم در زمینه محیط زیست و باستان شناسی

چند سال بعد به نجف اشرف مشرف شد و به مدت یک سال از محضر مراجع عالیقدر آن منطقه بهره برد.

هوش استثنایی، استعداد، تلاش و جدیت او در تحصیل، او را مورد توجه اساتید بزرگ کوم و نجف قرار داد. سپس آیت الله العظمی صافی به قم بازگشت و بیش از پانزده سال در حلقه مجلس، مرجع پرافتخار شیعه، حضرت آیت الله بروجردی (قدس سره) و نیز یکی از مشاوران خاص و اصحاب برجسته و خاص نشست. استعفای ایشان مورد تکریم قرار گرفت و آن مرحوم با توجه به توانمندی های علمی عالی آیت الله العظمی صافی، پاسخگویی به سوالات مهم و حساس فقه و کلام شیعه و تألیف کتاب ارزشمند مهدویت به نام منتخب را به ایشان سپرد.

اساتید

از اساتید مهم در قم، مراجع تقلید، آیات عظام: سید محمدتقی خوانساری، حجت، صدر، بروجردی و در نجف، آیات عظام: شیخ محمدکاظم شیرازی، سید جمال الدین گلپایگانی و شیخ محمدعلی تخوان کهمی هستند. .

ویژگی های آیت الله العظمی صافی

زهد، تقوا، اخلاص، رضایت، امانت داری، گشاده رویی، تأکید صریح و امر به معروف و نهی از منکر از ویژگی های مهم روحی و اخلاقی این وکیل است.

وجودش دریای بی پایان عشق به نور مطهر ائمه معصومین علیهم السلام است و هر لحظه بعد از نماز در دعای عهد می توان آهنگ دل شیدایی او را سرود. در آهنگ

«عجله عجله یا رب یا رب الزمان» را شنید و او را در شب جمعه در میان خیل عاشقان مهدی (عج) مهمان برجستگی های مسجد جمکران دید.

تدریس، تحقیق و تسلط بر علوم مختلف اسلامی از قبیل فقه، اصول، کلام، احادیث، رجال و غیره، صاحب حدود هشتاد اثر ارزشمند و تحقیقی به زبانهای فارسی و عربی که برخی از آنها به چندین زبان دیگر ترجمه شده است. ویژگی علمی آن. .

برخورداری از چنین مناصب والای علمی، او را در زمره علمای بزرگ حوزه کوم و شخصیت های بزرگی چون آیات عظام: سید جمال الدین گلپایگانی، بروجردی، امام خمینی و سید محمدرضا گلپایگانی و برخی دیگر، مقام والای علمی و معنوی وی می کند. و آیت الله العظمی سید جمال الدین گلپایگانی (رحمه الله) حدود 45 سال پیش در نامه ای مهم اجتهاد قاطع و اوج مقام حقوقی آیت الله العظمی صافی را اعلام کرد.

  جمهوری اسلامی نوشت: تحریم با بازرگانان داخلی و خارجی

ایشان سالها از طرف مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (قدس سره) و پس از رحلت ایشان از معدود مسئولین سمینار عالی رتبه و خارج از کشور و تعدادی از مجاهدان و اساتید فعلی حوزه بودند. پدرخوانده با حضرتش محاکمه کرده اند.

این وکیل محترم علاوه بر موارد ذکر شده، در ادبیات و تاریخ اسلام و ایران تحقیقات گسترده ای دارد و با وجود آشنایی با انواع شعر، در سرودن شعر نیز مهارت کافی دارد.

این مرجع فرزانه هم اکنون نیز با تمام عنایتی که دارد، روزانه اخبار و مشکلات جهان و بویژه جهان اسلام را از طریق رسانه ها دنبال می کند و با توجه به اطلاعات گسترده تاریخی و سیاسی قدرت تحلیل بالایی در حوزه های منطقه ای، جهانی و اسلامی دارد. رویدادهای جهان و نمونه واقعی “دنیای زمان” است.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، حضور وی در صحنه های مختلف مبارزه با رژیم ستم شاهی باعث شد تا ساواک متوجه این وکیل شود و در نهایت یکی از کتاب های وی را که حاوی مطالبی در انتقاد از فساد شاه بود، مصادره کند. حالت در همین زمان انتشار برخی از کتب مهم آیت الله العظمی صافی که در دفاع از تشیع تألیف کرده بود در برخی از کشورهای عربی ممنوع شد و به این ترتیب حاکمان این کشورها به همراه برخی استعمارگران قلم به قلم نیافتند. خشم آنها به کتاب مقدس. آگاهی و بیداری او را پنهان کنید.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1358 به عضویت اولین مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و در سال 1359 به عضویت شورای نگهبان امام خمینی (ره) و به مدت هشت سال به دبیری این شورا منصوب شد. نگهبانان، منبع خدمات ارزنده است. او عزیز نظام مقدس و مردم شد و لحظه ای در دفاع از حریم اسلام و قرآن دریغ نکرد.

حضرت آیت الله العظمی صافی که حداقل دو دهه پیش با وجود داشتن تمامی شرایط قدرت درگذشت، در آذرماه 1372 با رحلت آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) بر اثر مطالبات مکرر و پیگیر دار فانی را وداع گفت. وی سرانجام مقام قدرت را پذیرفت و اکنون یکی از مراجع اصلی و ارکان اصلی حوزه علمیه کوم به شمار می رود.

  زمان بازی فوتبال ایران و لبنان مشخص شد

تلفیقی

تألیفات و تألیفات معظم له بیش از 150 جلد است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

جلال البصر برای امامان دوازده امامی
قرآن از تحریف محفوظ است.
وصی نامه درباره عصمت انبیا و ائمه است
عنوان کتاب مؤمن.
شب بخیر.
میراث این زوج
التعزیر; راه حل ها و کاربردها.
احکام شرعی ثابت است و تغییر نمی کند.
با شیخ جد الحق در میراث غضب (مساله غضب).
طمع ایران.
نامه در حکم مدعی علیه عادل است.
حدیث در تفکیک مسلمانان به سه و هفتاد فرقه.
از این دنیا؟
رسالت در تفسیر آیه تطهیر.
پیامی درباره لزوم وجود حکومت یا ولایت وکلا در عصر غیب.
مناظره در تقسیم جهل (مشروعیت مشروعیت).
بین علمای شیخ صدوق و شیخ مفید.
نامه القری
اللطیفه النقود الکتاب الماسمی به همراه اخبار.
رسالت در آغاز.
اگر فقط می توانید آن را انجام دهید.
رفع Hums.
فقه الحج (چهار جلد).
الحسام الحسقین.
تفسیر آیه انذار.
هدایت العباد (دو جلد).
راه حل های جامع (دو جلدی).
استان توسعه و ولایت تقنینی.
پرتوی از عظمت امام حسین ×.
شهید آگاه.
الهیات در نهج البلاغه.
نامه در معاملات جدید.
نماز در عرفات
راه اصلاح یا امر به معروف و نهی از منکر.
سیر رشته های علمی شیعه.
با خیال راحت و مطمئن قول بده
به ده سوال پاسخ دهید.
سفرنامه حج.
عالی ترین مدرسه تربیتی و اخلاقی یا ماه مبارک رمضان.
اصالت مهدویت.
تجلی توحید در نظام امام.
برای شناخت امام.
ایمان به نجات.
به دولت کریمه.
صدای اسلام از اروپا
به خالق.
منتظر، عامل مقاومت و حرکت.
فروغ ولایت در دعای ندبه.
وابستگی دنیا به امام زمان #.
علم به حجت خدا.
تمایل به پیوستن.
زندگی در بوداپست
صحت قصد قربت به مستعد.
تفسیر آیه در مورد طبیعت.
زندگی جابر بن حیان.
در روز تاریخی غدیر.
مقدمه ترجمه کتاب مقتدب العطار.
مهدویت هم دارند.
شما را خیلی دوست دارم.
شرح حدیث در عرض دین.
رمضان در تاریخ (رویدادهای تاریخی).
نگرش به فلسفه و عرفان.
معارف دین (سه جلد).
اعتقاد به مهدویت.
سوالات پزشکی
استفتائات حج (شامل هزار سوال).
حاشیه بر عروة الوثقی.
رساله ای برای روشن شدن مسائل.
حج
راهکارهایی برای نوجوانان
مناسک عمره.
حدیث بیداری (مجموعه پیام ها).
مسیر مستقیم.
غرور عصر.
ارمگان مشهد.
زن در پرتو اسلام.

دیدگاهتان را بنویسید