عادل عبدالمهدی در مورد چالش های عراق برای تشکیل دولت آینده گفت

خبر عجیب

شفقنا- عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق در یادداشتی با عنوان «بحران: تغییر، نه بن بست عملی»، با اشاره به چالش های تشکیل دولت آینده و مسائل منطقه نوشت: تشکیل دولت در عراق بدون اجماع همه جریان های شیعی، این سوال جدیدی نیست

وی در ابتدای یادداشت خود با اشاره به عدم اجماع جریان های شیعی برای انتخاب نخست وزیر و اعضای دولت، نوشته است که تشکیل دولت در عراق بدون اجماع همه جریان های شیعه امری جدید نیست. در سال 2010، مجلس عالی و در سال 2014 ائتلاف حاکمیت قانون از مشارکت در تشکیل کابینه خودداری کردند.

عبدالمهدی همچنین به تاریخچه اختلاف احزاب کردی بر سر انتخاب شخصی رئیس جمهور اشاره کرد و نوشت که در سال 2018 دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان بر سر نامزدی ریاست جمهوری با هم اختلاف داشتند.

نخست وزیر سابق عراق در ادامه به تلاش های خارجی و تاثیر آن بر تشکیل دولت عراق پرداخت و خاطرنشان کرد: حمایت غرب از برخی احزاب و تایید جریان دیگری در شرق، قانونی یا غیرقانونی چیز جدیدی نیست. به یک رسم تبدیل شده است

وی خاطرنشان کرد: غرب از سال 2003 به طور مستقیم یا غیرمستقیم درگیر عراق بوده و شرق قوانین خاص خود را دارد و به دنبال نفوذ مستقیم و غیرمستقیم است.

عبدالمهدی افزود که در سال 2006 الجعفری به عنوان نخست وزیر تایید نشد و نوری مالکی آمد. در سال 2014، مالکی تایید نشد و حیدر العبادی جایگزین وی شد.

وی همچنین به قدرت رسیدن در سال 2018 و واگذاری پست نخست وزیری به مصطفی القاظمی در سال 2020 به عنوان نمونه دیگری در روند جایگزینی نخست وزیران عراق اشاره کرد.

  آغاز قرارداد شبکه آبیاری مغان با کشاورزان

نخست وزیر سابق عراق در ادامه به ریشه های ترس و سردرگمی اخیر در منطقه در چند حوزه پرداخت و نوشت که این موضوع در حال تغییر است. دنیا خیلی سریع در حال تغییر است. نظام تک قطبی تمام شده است و ابرقدرت جهانی دیگر در مقابل روسیه و چین ابرقدرت نیست، فقط یک کشور بزرگ است و قدرت های منطقه ای مانند ایران و ترکیه با آن مخالف هستند یا مستقل عمل می کنند.

عبدالمهدی همچنین به تغییر موضع آمریکا در قبال عراق اشاره کرد و نوشت: اولویت این کشور دیگر آن چیزی نیست که در بدو ورود اعلام کرده بودند. بعد از ترامپ، آمریکایی ها جنگ با ایران و متحدانش را در اولویت قرار دادند و بالعکس.

وی از عراق، افغانستان و سپس سوریه به عنوان اولویت های سیاست آمریکا در منطقه ای با نفت، نقاط استراتژیک و مهمتر از همه اسرائیل نام برد.

عبدالمهدی همچنین به خروج آمریکا از افغانستان اشاره کرد و افزود: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قابل مقایسه با خروج از ویتنام است که هدف آن پایان دادن به شکست داخلی و شکستن فروپاشی یک پروژه عظیم و دو دهه جهانی است. بسیج با ضرر و زیان جانی و مالی در سطح بالایی بودند.

وی خاطرنشان کرد که در جریان گفتگو با طالبان، ترامپ ظرف چند هفته از سوریه و ظرف سه سال از عراق خارج می شود.

نخست وزیر سابق عراق افزود: به همین دلیل است که ما شاهد نقش فزاینده منطقه ای در پر کردن این شکاف و تلاش برای ساختن آینده عراق و منطقه هستیم.

  تمرین رسمی تیم ملی فوتبال پیش از دیدار مقابل لبنان برگزار می شود

وی در پایان گفت: آنچه در عراق اتفاق افتاد فقط داخلی نبود، بلکه بخش عمده ای از تغییر عظیم در معادله بود.

دیدگاهتان را بنویسید