رئیس قوه قضائیه: وضعیت کنونی در خصوص ورود ایرانیان خارج از کشور به وطن مناسب نیست

محسنی ایجی
محسنی ایجی

شفقنا- رئیس قوه قضاییه گفت: وضعیت کنونی در خصوص ورود ایرانیان خارج از کشور به وطن مناسب نیست; برخی افراد گناهی ندارند و می خواهند برگردند، اما می ترسند و باید به آنها اطمینان داده شود که مشکلی برای ورود به کشور ندارند. بعضی ها هم مشکل دارند اما مجبور نیستند به زندان بروند و می توانند مشکلاتشان را حل کنند.

به گزارش شفقنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه امروز (دوشنبه 11 بهمن) شورای عالی قضایی با اشاره به سفر اخیر شورای عالی قضایی به خراسان رضوی و رضوی در این سفر. با تاکید بر اینکه حرف بدون عمل ذهن مردم را زمزمه می کند، خاطرنشان کرد: همه منشیان دادگاه در مناطق و بخش های مختلف که در سفر خود به شهرها و نواحی مختلف استان خراسان رضوی سفر کردند و با مشکلات و مسائل آشنا شدند. برای حل این مشکلات و مسائل گام های عاجل و جدی بردارید.

وی همچنین به نمونه هایی از مسائل و مشکلات مهم استان خراسان رضوی که در سفر شورای عالی قضایی به آن استان و به ویژه مسئولان قضایی در خصوص حل و فصل مسائل مربوط به معادن آهن مطرح شد، اشاره کرد. سنگ معدن در شهر حف و همچنین تصمیم اختلاف شهرداری مشهد و ارتش بر سر اجرای طرح تفصیلی انتقال پادگان مشهد به خارج از شهر تاکید زیادی داشت.

مدنی رئیس قوه قضائیه با اشاره به بازدید هدیان رئیس سازمان بازرسی از شهرستان حف و بازدید وی از معدن سنگ آهن در منطقه سنگان تاکید کرد و گفت: مردم شهرستان حف در حال گرفتن هستند. مزیت معادن سنگان سنگان به دلیل مشکلات و مزاحمت های ایجاد شده در فرآیند استخراج و بهره برداری از این معادن.

محسنی اجایی با اشاره به بلاتکلیفی جابجایی پادگان مشهد پس از 12 سال و اختلافات ارتش با شهرداری مشهد، به حجت الاسلام پورخکن رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح دستور داد تا با فوریت و جدیت نسبت به اجرای طرح تفصیلی رسیدگی کنند. انتقال پادگان مشهد به خارج از شهر و اختلافات در این زمینه.

وی همچنین به شاهروهیان معاون مالی و پشتیبانی قضایی وزیر کشور دستور داد اعطای وام 200 میلیارد تنی برای تجهیز منابع و امکانات کل دادگستری استان خراسان رضوی را به طور جدی و مستمر بررسی کند.

3 دستور مهم به معاونت قضایی در خصوص «اعمال ماده 477»

  ویدئو: کلمینی عزاداری شهادت حضرت زهرا را می خواند

موضوع اعمال ماده 477 از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز شورای عالی قضایی بود که آن را غیرقابل قبول و سه دستور مشخص به حجت الاسلام رحیمی معاون قوه قضاییه صادر کرد.

«رد درخواست اعمال ماده ۴۷۷ که شامل دلایل قاضی صادرکننده حکم نمی‌باشد»، «اعلام فیش جداگانه و قبول درخواست اعمال ماده ۴۷۷» و «ارائه آمار». و داده های شعب و قضات اینها هستند. از جمله احکام مشخص قاضی معاونت قضایی بود.

بر این اساس با اشاره به تلاش وی برای جمع بندی و تصمیم گیری ویژه در خصوص نحوه مدیریت موضوعات ذیل هنر. 477 در سال بعد، معاونت برای انجام دو مأموریت «اعلام فهرست جداگانه برای دریافت و پذیرش درخواست‌ها طبق ماده. 477 “و” ارائه آمار برای شعب و قضاتی که بیشترین درخواست برای اعمال ماده. 477، برای 6 مارس امسال تعیین شده است.

«نحوه انتقال زندانیان» موضوع دیگری بود که محسنی اعجایی در جلسه امروز شورای عالی قضایی به آن اشاره کرد و بر ناکارآمدی مسئولان در فضاسازی مرتبط با موضوع زندان و زندانیان، اجرای قوانین و مقررات قانونی تاکید کرد و در این خصوص تصریح کرد. توجه و اصلاح این دستورالعمل های نامطلوب.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مفاد مواد 513 تا 528 قانون آیین دادرسی کیفری در امور زندان ها و زندانیان، به مسئولان زندان، قوه قضائیه و دادستانی نهایت دقت و احتیاط را مورد تاکید قرار داد و دستور داد که ملاحظاتی رعایت شود. مانند «نیاز به حرکت»، «زمان حرکت»، «نحوه حرکت» و «انگیزه حرکت» در اجرای این موضوع مد نظر قرار گیرد.

وی همچنین از رئیس سازمان زندان ها و کارکنان این حوزه خواست تا موضوع طبقه بندی زندانیان و تقسیم بندی آنها بر اساس سن و نوع جرم را تا حد امکان ترویج دهند.

رئیس قوه قضاییه از خروج کارکنان وزارت نیرو از بستر و حریم رودخانه هلوسه تشکر کرد.

در دومین بخش از جلسه امروز شورای عالی قضایی، محسنی اجایی با تشکر از مسئولان وزارت نیرو که برای خروج از بستر و مرزهای رودخانه هلوسه پیشقدم شدند، گفت: با تشکر ویژه.

وی افزود: زمانی که خود مسئولین و دستگاه های اجرایی و کشوری برای انجام موارد طبق قانون پیشقدم می شوند، هم امید و حسن نیت مردم و هم بابی برای جلوگیری از وقوع تخلفات و جرایم دیگران را به دنبال دارد.

  ترافیک فشرده در تمامی جاده های پایتخت

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: وقتی دستگاه دولتی بدون توجه به قوانین و مقررات موجود اقدام به ساخت و یا تصرف بستر رودخانه، ساحل و زمین کشاورزی می کند، دیگر نمی توان جلوی دیگران را گرفت و مردم بدبین می شوند و می گویند چرا توقف می کنند. “شما ما را می گیرید، اما آیا ما مورد تبعیض قرار گرفته ایم؟

وی گفت: ادامه روند فعلی اجرای قانون حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی باعث کاهش کار دستگاه قضایی می شود. بهتر می توانند برای خیر عمومی امکانات خدادادی برنامه ریزی کنند. و مسلم است که عدم حرکت به سمت قانون شکنی فواید زیادی دارد.

وضعیت کنونی در خصوص ورود ایرانیان خارج از کشور به وطن مناسب نیست

محسنی اجایی همچنین از معاون امور بین الملل قوه قضائیه خواست با همکاری دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نسبت به موضوع «تسهیل ورود ایرانیان خارج از کشور به ایران» که به تعویق افتاده است، اقدامات بیشتری انجام دهند. برای کشور مناسب نیست؛ برخی افراد گناهی ندارند و می خواهند برگردند، اما می ترسند و باید به آنها اطمینان داده شود که مشکلی برای ورود به کشور ندارند. بعضی ها هم مشکل دارند اما مجبور نیستند به زندان بروند و می توانند مشکلاتشان را حل کنند.

برخی دلالان و دلالان باعث ایجاد وحشت کاذب در بین برخی از ایرانیان خارج از کشور می شوند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تاکتیک ایجاد رعب و وحشت برخی دلالان و واسطه ها با ایرانیان مقیم خارج از کشور که قصد بازگشت به وطن خود را دارند، گفت: این گونه دلالان و واسطه ها رعب و وحشت کاذبی را برای برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد می کنند و دروغ می گویند. آنها از بازگشت به کشور برای تصرف اموال خود می ترسند.

وی به آن دسته از ایرانیانی که سالخورده هستند و می خواهند زندگی خود را در وطن خود بگذرانند و همچنین کسانی که نمی خواهند فرزندانشان به طور کامل از ایران جدا شده و تابعیت کشور دیگری را کسب کنند، اشاره کرد. قوه قضائیه بین المللی بر تسریع در رسیدگی به ورود این گروه از هموطنان به کشور تاکید کرد.

یکی از دلایل افزایش آمار سرقت، مشکل قانونی است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور در سخنانی مشکلات حقوقی را یکی از دلایل افزایش جرایم سرقت در کشور دانست و گفت: قابل گذشت تلقی می شود. در مورد این گونه جرائم که ارزش مالی آنها کمتر از 20 میلیون تن است، به هر نحو ممکن رضایت شاکی جلب و در نتیجه متخلف آزاد می شود.

  تزریق بیش از 99 میلیون دوز واکسن کراون در کشور

حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دیوان عدالت اداری نیز از دیدار مردمی با 230 نفر در سفر به خراسان رضوی و صدور سیستمی دستورات مربوط به آن جلسات در همان روز و همچنین تشکیل جلسه خبر داد. با 12 دستگاه اجرایی منطقه.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به مشکلات ناشی از مشارکت گروه معادن امیر سنگان پارسیان در شهرستان حف گفت: مصادره و مجوز آن صادر شود که 9 آذر اعتبار داشته تمدید نمی شود. لذا بهره بردار این شرکت نسبت به رای شورای معدن اعتراض و این تجدیدنظر در تاریخ 27 دی ماه به دیوان عدالت اداری ارجاع شد و در همان روز دادگاه دستور موقت مبنی بر ادامه اجرای رای شورای معدن تا تاریخ 27 دی ماه را صادر کرد. شنیدن حساب ها رد و بدل شده و قرار است روز چهارشنبه هفته جاری به شکایت رسیدگی شود.

مظفری تاکید کرد: دیوان عدالت اداری نه تنها برای تعطیلی گروه معادن امیر سنگان پارسیان اقدامی نکرد، بلکه دستور موقت برای جلوگیری از اجرای مصوبه شورای بیگانگی خراسان رضوی صادر کرد.

تبدیل سند ازدواج به سند تک برگی در آینده نزدیک

بابای رئیس مرکز ثبت اسناد و املاک کشور نیز 201 هزار و 279 سند مالکیت یک صفحه ای را برای دستگاه های دولتی صادر کرد که طی تفاهم نامه سازمان ثبت اسناد و املاک با خزانه داری کشور شناسایی، سازماندهی و تثبیت مالکیت ادارات دولتی اموال دولتی اعلام شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از املاک دولتی فاقد سند هستند، تصریح کرد: در شوراهای پیمانکاری سازمان ثبت اسناد و املاک و اسناد رسمی که در واحدهای ثبتی وجود دارد تصمیم گرفته شده است که سند در یک صفحه صادر شود. با بررسی اسناد و تملک اموال توسط سازمان های دولتی. با تمام این تفاسیر، برای بیش از 80 درصد اموال دولتی سند واحد دولتی صادر شده است.

بابایی همچنین با اشاره به تبدیل سند ازدواج به سند یک برگی در آینده نزدیک، اظهار کرد: یکی از مزیت های سند ازدواج یک برگی دسترسی آسان به آن است زیرا در سامانه ثنا قرار دارد و همچنین موجب رفع مشکلات می شود. امکان جعل سند

دیدگاهتان را بنویسید