دبیر کمیته علمی ایالتی تاج: افراد مشکوک به omicron باید در خانه بمانند

خبر عجیب

شفقنا- دبیر کمیته علمی دولتی تاج با بیان اینکه امیکرون مسری تر از دلتا است، از افرادی که علائم خفیف دارند خواست برای جلوگیری از انتقال به دیگران در خانه بمانند و مایعات بنوشند.

به گزارش شفقنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و هشتمین جلسه کمیته ملی علوم تاج و تخت گفت: نیروهای بهداشتی در صورتی که علائم خفیفی از جمله تب و لرز داشته باشند، می توانند تا 5 روز پس از مثبت شدن آزمایش، آنجا را ترک کنند. اما اگر فردی دچار تعارض شدید و نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد، می تواند با تایید متخصص مربوطه مرخصی بیشتری بگیرد. متخصصان مراقبت های بهداشتی که پس از یک وقفه 5 روزه به سر کار باز می گردند باید از ماسک های ایمن و استاندارد مانند N95 یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

وی افزود: بر اساس آخرین پروتکل درمانی تاج، درمان با اومیکرون تفاوت چندانی با دلتا ندارد، اما امیکرون مسری تر است و بر خلاف دلتا، دستگاه تنفسی فوقانی را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین اگر بیماری دارای علائم ریوی و درگیری راه های هوایی تحتانی باشد. اگر اکسیژن خون این فرد کاهش یابد و در بیمارستان بستری شود، از نظر درمانی هیچ تفاوتی با درمان دلتا ندارد و در پروتکل ملی از درمان ها و داروهای معمول استفاده می شود.

دبیر کمیته علمی ملی تاج و تخت یادآور شد: در صورتی که بیماری بیماری ریوی نداشته باشد اما عوامل خطری وجود داشته باشد که فرد را مستعد بستری شدن و مراقبت های ویژه یا افزایش مرگ و میر می کند، درمان سه روزه رامد ساویر در کلینیک انجام شود. اقدامات سرپایی توصیه شده توسط معاون وزیر بهداشت که در پروتکل 11 درمان کووید 19 به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی نیز ابلاغ شده است، پزشکان و کادر درمانی می توانند با مراجعه به پروتکل 11 جایگزین درمان و بر اساس آن از تمامی زوایای درمان مطلع باشند. راه حل ها را بگیرید

  آیت الله علم الهدی: «سرباز گمنام امام زمان» عنوان تشریفاتی نیست.

جماعتی گفت: با توجه به استفاده گسترده از امیکرون که رنگ برخی از شهرهای کشور را به قرمز و نارنجی تغییر داده است، اتفاق نظر اعضای کمیته علمی بر سر تاج جلسه دیروز این بود که محدودیت های اجتماعی در سراسر کشور اعمال شود. کشور این محدودیت ها را می توان در انجمن هایی مانند مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، مجموعه های ورزشی و … که تعداد زیادی از مردم در آن حضور دارند اعمال کرد و پس از آن مجدداً با توجه به شرایط کشور تصمیم گیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از امیکرون توصیه می کنیم به تمامی افرادی که از منزل خارج می شوند از ماسک استفاده کرده و دهان و بینی خود را به طور صحیح و کامل بپوشانند. توصیه می شود استفاده از ماسک در تمامی مجالس و مکان هایی که افراد زیادی در آن تردد می کنند اجباری باشد و در صورت نداشتن ماسک به صورت رایگان تهیه شود زیرا استفاده از ماسک باعث کاهش شیوع بیماری می شود. بسیاری وجود دارد.

به گفته دبیر کمیته علمی کشوری تاج، این واکسن برای بزرگسالان در گروه سنی 5 تا 11 سال با تایید ستاد ملی مبارزه با تاج و تخت دو برابر بزرگسالان براساس مجوز از اداره غذا و دارو و مطالعات دوز تزریقی در این گروه سنی مانند بزرگسالان است.

وی گفت: افرادی که بیماری های نقص ایمنی دارند و یا تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند و بیماری های زمینه ای دارند که بیماری عروق کرونر قلب می تواند به سرعت و به شدت آنها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بستری شدن آنها شود. از ماسک های مناسب مانند N95 استفاده کنید یا اگر نمی توانید از این نوع ماسک استفاده کنید از دو ماسک سه لایه استاندارد استفاده کنید. نشان داده شده است که پوشش مناسب تا 35 درصد از بیماری عروق کرونر قلب پیشگیری می کند.

  بازدید در محل استاندار اصفهان در منطقه شرق

جماعتی خاطرنشان کرد: بیماران سرپایی امیکرون معمولا افرادی دارند که فاکتورهای خطر، بیماری ریوی و نقص ایمنی ندارند و سن بالایی ندارند و علائم خفیفی مانند تب، گلودرد، آبریزش بینی، ضعف، بی حالی و سردرد دارند. در خانه نیز توصیه می شود و همچنین درمان های نگهدارنده مانند مصرف مایعات توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید