تحلیل کوئینسی: ایران می تواند در مناقشه غرب و روسیه بر سر اوکراین پیروز شود

خبر عجیب

شفقنا- پاسخ قاطعانه آمریکا و اروپا به حمله روسیه به اوکراین می تواند در نهایت به تسهیل روابط روسیه و ایران منجر شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ جیمز دورسی از موسسه کوئینسی نوشت: «ایران به طور بالقوه می تواند یک برنده ناخواسته در تشدید بحران اوکراین باشد. یعنی اگر نیروهای روسیه از مرز اوکراین عبور کنند و مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته ای 2015 با ایران شکست بخورد.

اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا و اروپا در پاسخ به هرگونه تجاوز روسیه به اوکراین ممکن است روسیه را بیشتر متمایل به نادیده گرفتن پیامدهای نقض تحریم‌های آمریکا بر روابط خود با ایران کند.

به همین ترتیب، شکست مذاکرات ایران برای احیای توافق هسته ای، ایران را به روسیه و چین نزدیک می کند. زیرا ایران باید برای جبران تحریم های فلج کننده آمریکا اقدام کند.

البته راه برای افزایش تجارت، همکاری های انرژی و فروش نظامی روسیه به ایران با تحریم های سنگین و جدید آمریکا علیه مسکو هموار خواهد شد، حتی اگر محدودیت ها علیه ایران همچنان پابرجا باشد. این بدان معنا نیست که جاده بدون مانع خواهد بود. آقای پوتین باید به تعادل روابط با ایران و روابط روسیه با عربستان سعودی و امارات ادامه دهد. در غیر این صورت، موازنه روسیه، مانند چین، بدون متغیرهای اوکراین و وین پیچیده‌تر خواهد بود، زیرا هوتوهای مورد حمایت ایران، جنگ هفت ساله یمن را با هواپیماهای بدون سرنشین و حملات موشکی علیه اهداف امارات تشدید می‌کنند.

سردرگمی ایالات متحده بر سر تعهدات امنیتی خود در خلیج فارس، کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات را متقاعد کرده است که از شرط بندی خودداری کنند و ماهیت روابط خود را با قدرت های بزرگ خارجی متنوع کنند.

  شفقنا آینده/ آیا «دختران افغان» به مدرسه بازخواهند گشت؟: گزارش سیاست خارجی

گفته می شود روسیه خواهان موفقیت مذاکرات وین است، اما در عین حال از خواسته های ایران برای تضمین عدم خروج ایالات متحده از توافقنامه تمدید شده مانند آنچه در سال 2018 انجام داد، حمایت کرد.

با توجه به مذاکرات بر سر توافقنامه همکاری 20 ساله پیشنهادی بین دو کشور، به نظر می رسد روسیه خواهان مذاکره درباره توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان به همراه روسیه این توافقنامه را تشکیل می دهند. ایران همچنین قرارداد همکاری 25 ساله مشابهی را با چین امضا کرده است.

همانطور که در مورد چین، پیش نویس توافق با روسیه به نظر می رسد یک ابتکار ایرانی باشد تا روسیه. این نشان می‌دهد که ایران کمتر از آنچه آمریکا می‌خواهد منزوی است و می‌توان تاثیر تحریم‌های آمریکا را کاهش داد.

با این حال، گمانه زنی رسانه ها مبنی بر اینکه روسیه قصد دارد تا 10 میلیارد سلاح از جمله جنگنده های Su-35 و سامانه های دفاع موشکی S-400 به ایران بفروشد، به نظر می رسد تنها گمانه زنی باقی مانده باشد. عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروش چنین تسلیحاتی به ایران را به ویژه نگران کننده می دانند.

از نظر تئوری، پویایی بحران اوکراین و دورنمای شکست مذاکرات در وین ممکن است به این معنا باشد که یک قرارداد همکاری بلندمدت روسیه با ایران می تواند سریعتر از همتای ایرانی-چینی آن منعقد شود. مذاکره با روسیه که به شدت از سوی ایالات متحده و اروپا تحریم شده است، می تواند زمینه بازی را در تشدید بحران اوکراین مساوی کند، زیرا هر دو کشور، نه فقط ایران، با تحریم های غرب با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

  پیام مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به مناسبت روز جهانی قدس

دیدگاهتان را بنویسید