تاکید مهدی پور بر لزوم وجود بسترهای اجتماعی بزرگ برای رعایت قوانین حمایت از کودکان

رسانه شفقنا- معاون یونیسف در جمهوری اسلامی ایران در دیدار با نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران به یونیسف و سایر سازمان‌های بین‌المللی پیشنهاد کرد که بسترهای اجتماعی اصلی را مجبور به رعایت قوانین حمایت از کودکان کنند.

به گزارش شفقنا رسانه، به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد، فرشاد مهدی پور با اشاره به وجود 14 هزار رسانه رسمی در کشور گفت: بسیاری از آنها یا برای کودکان و نوجوانان منتشر می شوند و یا به کودکان اختصاص دارند. : در چند سال گذشته، رسانه ها تلاش های هماهنگی برای رسیدگی به مشکل همه گیر تاج و آسیب های روحی و جسمی ناشی از آن به کودکان انجام داده اند.

معاون دبیرکل در این خصوص افزود: علاوه بر این در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حجم قابل توجهی از مطالب مرتبط در حوزه کودک و نوجوان منتشر می شود و حمایت از انتشار آنها یکی از موضوعات اجتماعی ماست. سیاست‌های شبکه‌ای اگرچه ما در بسیاری از کشورها در فضای مجازی با چالش‌هایی مواجه هستیم و به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم با سوءاستفاده‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد به درستی مقابله کنیم.

مهدی پور افزود: پیشنهاد ما به یونیسف و سایر سازمان‌های بین‌المللی این است که بسترهای اصلی اجتماعی را مجبور به رعایت قوانین ملی و بین‌المللی برای حمایت و حفاظت بیشتر از کودکان کنند.

وی گفت: رسانه های کشور مشتاق مسائل کودکان هستند و ما با چالش بزرگی برای تشویق آنها به حمایت از کودکان نوجوان مواجه نیستیم.

وی همچنین با اشاره به تلاش ویژه معاونت مطبوعاتی برای حمایت از دوره‌ها و سمینارهای مشترک برای کودکان در ایران و برخی دیگر از کشورهای منطقه مانند افغانستان، سوریه و یمن، افزود: اگرچه در ایران نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر کشور مشکلاتی در دنیا در حوزه کودک و نوجوان است، اما کشور ما در سال های اخیر دستاوردهای مهم و موثری در این زمینه داشته است و امیدوارم در اطلاع رسانی و ترویج این دستاوردها با ما همکاری کنید.

  تقویت نظارت منطقه بر فعالیت نانوایی های زارچ.

تلاش برای انتشار گسترده محتوای رسانه ای تولید شده توسط یونیسف با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی و مذهبی کشور، تشکیل کمیسیون ویژه برای تدوین اصول اخلاقی در حوزه رسانه و کودکان با مشارکت کارشناسان یونیسف؛ همکاری یونیسف با معاونت مطبوعاتی وزارت امور خارجه در ارائه تجربیات جهانی در رصد فعالیت‌های رسانه‌ای در حوزه کودک، حمایت از مسابقات و جشنواره‌های مشترک رسانه‌ای، محوریت و محوریت از جمله مواردی بود که توسط معاونت فرهنگی و اسلامی وزارت ارشاد شناسایی شد.

آقای رابین ناندی، نماینده یونیسف در ایران، بر اهمیت همکاری رسانه ای کشور با یونیسف و نقشی که معاون دبیرکل می تواند در این زمینه ایفا کند که بسیار مهم است، تاکید کرد.

همکاری معاونت مطبوعاتی در برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جشنواره‌ها و مسابقات رسانه‌های کودک، لزوم ارتقا و ارزیابی رسانه‌هایی که ملاحظات ویژه کودکان را در فعالیت‌های خود در نظر می‌گیرند، همکاری در تعریف چارچوب‌های رسانه‌ای برای حقوق کودک، محتوای رسانه‌ای در خانواده و کودک از جمله مواردی بود که نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران برای انتشار در رسانه ها به آن اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید