بودجه سال 2022 عراق؛ اختلافات سیاسی و ضرر 160 میلیون دلاری در روز

خبر عجیب

شفقنا- سرنوشت بودجه امسال در بحبوحه مناقشات سیاسی همچنان نامشخص است و کارشناسان اقتصادی می گویند تاخیر در تصویب آن علاوه بر تاخیر در پروژه های جاری، زیان 160 میلیون دلاری در روز با اختلاف نرخ هر بشکه نفت را در پی خواهد داشت. در بودجه با قیمت های جهانی تولید می شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، سلامیسم، کارشناس اقتصادی عراق در گفت و گو با العالم الجدید گفت: بودجه 2020 باید در مجلس قبلی تصویب می شد. جلسات، بحث‌ها و پیش‌بینی‌هایی لازم است تا تأخیر در تصویب بودجه بر اقتصاد و فعالیت‌ها و پروژه‌های عمرانی تأثیر بگذارد.

وی گفت: تأخیر در تصویب بودجه منجر به ضرر و زیان ناشی از افزایش درآمدهای نفتی می شود، به ویژه اینکه هیچ نهاد نظارتی واقعی برای این افزایش درآمد وجود ندارد و نمی دانیم این پول کجا می رود. تفاوت نرخ بودجه مصوب و قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی اکنون حدود 40 دلار است و اگر آن 40 دلار را در 4 میلیون بشکه صادرات ضرب کنیم، روزانه 160 میلیون دلار به دست می آید که هیچکس از سرنوشت آن اطلاعی ندارد. بخصوص اینکه در پایان سال مالی هیچ محاسبه ای وجود ندارد و دیوان نظارت مالی هیچ حسابی از مخارج دولت ندارد.

بودجه امسال بر اساس آنچه دولت کنونی به رهبری مصطفی الکاظمی با بشکه ای 50 دلار تهیه کرده است، در حالی است که قیمت جهانی نفت در حال حاضر به 91 دلار در هر بشکه رسیده است.

ماهر حمد، معاون وزیر برنامه ریزی عراق، اوایل این ماه گفت که هیچ اطلاعات مالی برای پایان سال 2021 وجود ندارد، در حالی که رافل یاسین کرد، رئیس سازمان نظارت مالی، گفت که در تکمیل محاسبات تاخیر وجود دارد. در پایان سالی که دادگاه اطلاعات را نه به صورت الکترونیکی بلکه در قالب اسناد و پرونده دریافت می کند.

  حضور تاج، ماجدی و کامرانی فر در دومین کنگره AFC

مظهر محمد صالح، مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق، پیشتر گفته بود که پارلمان باید در مورد محاسبات مالی پایان سال 2013 و 2014 رای دهد که هزینه ها و درآمدها را مشخص می کند و پس از آن می توان بقیه را در نظر گرفت. وی محاسبات کابینه را در پایان سال ارائه کرد تا بر اساس قانون اساسی و قانون مدیریت مالی جاری برای تصویب به مجلس ارائه شود.

محمد صالح تصریح کرد: هزینه ها و درآمدها در چارچوب اقدامات دیوان رقابت مالی آماده است اما رای بعدی در مجلس باید با ملاحظات این دیوان همراه باشد.

روند تصویب بودجه سال گذشته با اختلاف نظر بر سر بندهای آن به ویژه سهم اقلیم کردستان از بودجه فدرال همراه بود. بسیاری از گروه های سیاسی نیز نسبت به تغییر دینار در برابر دلار اعتراض کردند.

سال 2020 به دلیل تبدیل دولت عادل عبدالمهدی به دولت پیشرفت در نتیجه اعتراضات مردمی در اکتبر 2019 بدون تصویب بودجه گذشت.

ماده 4 قانون مدیریت مالی مصوب 1382 توسط دولت موقت، به دولت اجازه می دهد در صورت عدم تصویب بودجه تا 31 آذرماه، تنها تعهدات مالی، حقوق کارمندان و مستمری بگیران و هزینه های تامین اجتماعی خود را بپردازد. و خدمات به عمل.

علا الفهد، اقتصاددان عراقی گفت: «تأخیر در تصویب بودجه مشکل جدیدی در عراق نیست و تقریباً هر سال شاهد درگیری های سیاسی پیرامون آن هستیم.

الفهد ادامه داد: این موضوع بر توقف اکثر فعالیت‌های اقتصادی تأثیر می‌گذارد و به دلیل ضعف بخش خصوصی و اشتغال چندین میلیون شهروند عراقی در خدمات عمومی، بودجه عراق یک بودجه حقوق‌محور است و اگر نباشد. مصوب، پروژه های اقتصادی متوقف می شود.

  تاکید وزیر کشور بر تعقیب و تعقیب عاملان جنایت تروریستی حرم رضوی

وی گفت: در عراق هر چیزی ممکن است، کشور بدون قوانین و برنامه های اقتصادی در حال حرکت است و کمبود بودجه مشکل جدیدی نیست و ما آن را بعید نمی دانیم.

بحران سیاسی کنونی در عراق هر روز تشدید می شود و در حال حاضر هیچ توافقی در مورد نامزد ریاست جمهوری که قرار است روز 18 بهمن در پارلمان برای تعیین تکلیف این پرونده تشکیل شود، وجود ندارد.

وی پس از انتخاب رئیس جمهور 15 روز فرصت دارد تا نامزد فراکسیون اکثریت را برای تشکیل کابینه معرفی کند و سپس نخست وزیری که کابینه را تشکیل داده است 30 روز فرصت دارد تا کابینه خود را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

این خبر را در العالم الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید