آیا مصر در منطقه ساحلی آفریقا مداخله نظامی می کند؟

خبر عجیب

شفقنا- منابع آگاه مصری اعلام کردند که موضوع مداخله موثر قاهره در سواحل آفریقا در مبارزه با تروریسم یکی از نکات مهم مذاکرات اخیر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ماکی سال همتای سنگالی وی بود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، رهبران مصر در سفر هفته گذشته خود به قاهره با عبدالمجید تابون، رئیس جمهور الجزایر، این موضوع را با کاهش نقش نظامی فرانسه در مالی و منطقه ساحلی آفریقا در میان گذاشتند. نیروهای ضد تروریسم اروپایی و آفریقایی) در منطقه با مشکلاتی روبرو هستند.

پیشنهاد نظامی مصر در سواحل آفریقا

منابعی در مصاحبه با العربی الجدید گفتند: مصر می خواهد با مداخله مؤثر در عملیات ضد تروریستی در سواحل آفریقا، به ویژه 9 سال پس از شکست تلاش ها و مداخله مستقیم نظامی مصر در آفریقا، نقش خود را در آفریقا افزایش دهد. مالی و جمهوری آفریقای مرکزی.” مداخله ای که مانع تلاش های قبلی مصر در این زمینه می شود.

منابع پیش‌بینی کردند که پیشنهاد مصر که با سنگال برای حمایت از تلاش‌های ضد تروریسم در سواحل آفریقا به توافق رسیده بود، در هماهنگی با فرانسه بود، اکنون پس از سال‌ها شکست نظامی و خسارات و تلفات مادی. خواستار پایان حضور نظامی خود در منطقه است.

منابع آگاه مصری ادامه دادند: سناریوی معمول تشکیل یک نیروی نظامی مشترک آفریقایی و انجام این ماموریت است، اما نقش فرانسه هنوز به وضوح مشخص نشده است.

به گفته این منابع، طرح پیشنهادی مصر برای مبارزه با تروریسم در منطقه ساحلی آفریقا با ابهاماتی در برخی جزئیات مانند فرماندهی نیروهای مشترک، راهبردهای همکاری با فرانسه و سایر مسائل فنی مواجه است.

  هشدار به صادرکنندگان کارت ملی / خرید و فروش ارز مشمول مالیات است

مجمع نظامی برای مبارزه با تروریسم

منابع آگاه تاکید می کنند که ابتکار مصر مبتنی بر تبدیل مجمع اقتصادی موسوم به “مجمع کشورهای ساحلی و بیابانی” (25 کشور) است که در سال 2002 تاسیس شد، به یک مجمع نظامی برای مبارزه با تروریسم.

این منابع افزودند: کشورهای ساحل و صحرا در تلاش هستند تا آموزش های نظامی پیشرفته ای را در سرزمین های مصر ببینند، زیرا این مناسب ترین راه برای مبارزه با تروریسم است و قاهره نظر مساعدی در این زمینه دارد و مبارزه با تروریسم را در مصر ترویج می کند. موفق بوده و می تواند الگویی بین المللی در این زمینه باشد.

یک دیپلمات سابق مصری گفته است که پیشنهاد قاهره برای تشکیل یک نیروی مشترک آفریقایی این است که به مردم در سواحل آفریقا اطمینان دهد که این نیروی مشترک در خدمت مردم آفریقا خواهد بود، نه اهداف استعماری، و در خدمت منافع کشورهای بزرگی مانند فرانسه و ایالات متحده است. امنیت آنها برقرار شده است.

تصمیم تشکیل این نیروها در دست اتحادیه آفریقاست و با پیشنهاد شورای امنیت و صلح آفریقا، این اتحادیه می تواند تشکیل چنین نیرویی را تایید کند. شورا یکی از مهمترین نهادها در اتحادیه آفریقا است.

ماکی سال، رئیس‌جمهور سنگال، ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را برای سال 2022 بر عهده خواهد گرفت و میزبان نشست عادی این اتحادیه 35 عضوی در 5 و 6 فوریه خواهد بود.

از سوی دیگر، یک دیپلمات مصری و کارشناس مسائل آفریقا مداخله مستقیم نظامی مصر در سواحل آفریقا را رد کرد و گفت: مبارزه با تروریسم می تواند با ارائه آموزش نظامی به این ارتش ها و تشکیل نیروهای مشترک آفریقایی، اما مداخله مستقیم نظامی انجام شود. مصر می تواند خسارات مادی شدید و تلفات انسانی را به ارتش مصر وارد کند.

  قیمت ارز دولتی 17 آذر 1400 اعلام شد / نرخ 47 ارز عمده

مصر تجربه موفقی در مبارزه با تروریسم و ​​همکاری امنیتی و نظامی با کشورهای آفریقایی دارد. وی گفت: «علاوه بر این، قاهره تجربه میزبانی از نشست های کشورهای آفریقایی و تصمیم گیری هایی مانند ایجاد مرکز منطقه ای مبارزه با تروریسم در قاهره و آموزش نظامی مشترک را دارد. کشورهای ساحلی آفریقا و ارائه 2000 بورسیه نظامی به آن کشورها.

السیسی شنبه گذشته در کنفرانس خبری مشترک با ماکی سال تاکید کرد: مصر متعهد به حفظ صلح و امنیت و ثبات در قاره آفریقا از جمله منطقه شرق آفریقا و شاخ آفریقا است. منطقه ای که شاهد توسعه پیچیده و چالش ها و گسترش فعالیت گروه های تروریستی بوده است.

السیسی افزود: ما آماده حمایت از تلاش های آفریقا برای مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی از طریق برنامه های آموزشی و توانبخشی و تقویت امنیت و دستگاه نظامی هستیم.

از سوی دیگر، سال بر تعهد این کشور به استفاده از تلاش ها و تجربه مصر برای تقویت همکاری و حکومت آفریقا، به ویژه با توجه به نزدیک شدن زمان سپردن سکان هدایت سنگال به اتحادیه آفریقا، تاکید کرد.

رئیس جمهور سنگال ادامه داد: حفظ امنیت و صلح در آفریقا مستلزم همکاری و هماهنگی بین همه اعضا به ویژه مصر است که تمرکز مرکزی در منطقه و همه قاره ها دارد.

نتایج معکوس مداخله فرانسه

فرانسه و 14 کشور دیگر چهارشنبه گذشته از مالی خواستند تا به نیروهای ویژه دانمارکی اجازه دهد در نیروهای اروپایی تاکوبا مستقر در غرب آفریقا باقی بمانند، اما دولت انتقالی و نظامی باماکو خواستار خروج فوری این کشور شده است.

  دیدار خانواده مرحوم آیت الله حکیم با آیت الله بشیر نجفی + تصاویر

نیروهای تاکوبا برای جایگزینی واحد ضد تروریسم فرانسوی در سواحل غرب آفریقا که متشکل از افسران و سربازان 14 کشور اروپایی است، تشکیل شد که علاوه بر ارائه کمک های لجستیکی و فنی، در حال نبرد با نیروهای منطقه ای هستند.

منابع دیپلماتیک غربی در قاهره گفته اند که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه امیدوار است نقش گسترده تری به رهبری آفریقا در مبارزه با تروریسم در سواحل آفریقا داشته باشد.

این منابع افزودند: استقرار نیروهای خارجی به ویژه در آمریکا و فرانسه در منطقه غرب آفریقا به ویژه در سواحل این قاره با انتقادات عمومی زیادی روبرو شده است زیرا این نیروها به عنوان اشغالگر تلقی می شوند. “سربازان اغلب غیرنظامیان را مجروح می کنند.

منابع اروپایی در قاهره گفتند: پس از 9 سال مداخله مستقیم نظامی، فرانسه به این باور رسیده است که حضور نظامی در سواحل آفریقا نتیجه معکوس داشته است، بنابراین به دنبال راه حل های عملی با کمک مصر است.

همکاری نظامی مصر و فرانسه بخش مهمی از روابط دو کشور است.قاهره و پاریس در سال 2015 چندین قرارداد نظامی به ویژه در مورد نیروی دریایی و هوایی امضا کردند.

مصر همچنین قراردادهایی با فرانسه برای خرید جنگنده های چند منظوره رافال، موشک های کوتاه و میان برد، کشتی ها و سایر تجهیزات نظامی امضا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید