میرمعزی: سند توسعه مهدویت و فرهنگ انتظار تدوین می شود

خبر عجیب

شفقنا- رئیس مرکز مطالعات راهبردی و حوزه و روحانیت گفت: سند توسعه مهدویت و فرهنگ انتظار یکی از زیرمجموعه های سند مهندسی فرهنگی کشور است که از سوی مقام معظم رهبری به حوزه علمیه ارائه شده است. شورای انقلاب فرهنگی».

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین میر معزی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و حوزه علمیه و روحانیت در گفت وگویی با اشاره به اینکه اسناد مهم نظام در مرکز مطالعات راهبردی در حال بررسی است، اظهار کرد: در حال بررسی است. یک سند، سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به توصیه مقام معظم رهبری است که جلد کتاب منتشر شده است که در آن بندهای سند توضیح داده شده و کاستی های آن ارائه شده است.

وی سند دوم را سند تحول آموزش و پرورش دانست و افزود: بررسی این سند آغاز شد و حوزه علمیه با تشکیل تیم مشارکت خود را آغاز کرد. سند سوم، سند توسعه مهدویت و فرهنگ انتظار است که یکی از زیرمجموعه های سند مهندسی فرهنگی کشور است و از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین به حوزه سپرده شد. . تهیه این سند در حوزه مهدویت و با حضور نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی است و امیدواریم این سند تا پایان سال جاری تهیه شود.

میرمعزی گفت: تعدادی از موضوعات از سوی شورای تقلید، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و دولت برای اظهار نظر به حوزه انتخابیه ارجاع خواهد شد. مطالعات راهبردی، گزارشات راهبردی، گفت‌وگوهای راهبردی، گزارش‌های نظارتی و این مرکز به صورت نظام‌مند کارهایی را انجام می‌دهد که از سوی مدیران حوزه‌های علمیه مشخص شده است. و نظام جامع مسائل حوزه و روحانیت، مسائل اقتصادی حوزه و مسائل اخلاق و معنویت تدوین شده است.

  رئیس سابق ستاد ارتش افغانستان: 92000 سرباز افغان در 20 سال کشته شدند

وی پیامدها و مطالبات دنیای بعد از ولیعهد و فراتحلیل مشکلات پس از تاج را دو نمونه از پژوهش های راهبردی در این مرکز دانست و افزود: طلاب حوزه های علمیه در سه سطح دانشگاه به بحث و بررسی مشکلات جدید پرداختند. برای ورود طلاب به بورسیه و آسیب ها و چالش های طلبه، بحث استقلال مالی حوزه، بحث معیشت و اشتغال نخبگان از جمله موضوعات مطرح شده است که گزارش های راهبردی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی و حوزه و روحانیت، کارگروه های اخلاق و معنویت، کارگروه آموزش و پرورش، کارگروه دفاع به بررسی نمونه هایی از کارگروه های حوزه و روحانیت پرداخت و ادامه داد: کارگروه حوزه و رسانه، حوزه و کارگروه فضای مجازی کارگروه حوزه های علمیه و خدمات اجتماعی نمونه هایی از کارگروه ها عبارتند از: کارگروه های سمینار و جامعه و کارگروه حوزه انقلاب، کارگروه حوزه و مشارکت های مردمی در نظام اسلامی، کارگروه چرخه پژوهش و کارگروه بازنگری اسناد بین المللی کارگروه های زیر هستند که با توجه به مشکلاتی که با آن مواجه هستیم تشکیل می شوند.

وی فعالیت های این مرکز در سال 1400 را فعالیت هایی در چند موضوع تحقیقات راهبردی، گزارش راهبردی، گفتگوی راهبردی و گزارش نظارت برشمرد و گفت: در نظارت بر گزارش ها یکی از دقیق ترین وظایف نظارت بر مراکز راهبردی و افراد است. ، شخصیت ها، کتب، مقالات و پایان نامه های مرتبط با حوزه و روحانیت تهیه شده است و فعالیت های آتی مرکز بر پروژه های راهبردی حوزه و گروه نظام، حوزه و گروه جامعه و حوزه علمیه و گروه روحانیت

  حضور مربی ایرانی در لیگ کردستان عراق

به دنبال توسعه این مرکز به پژوهشگاه هستیم

میرمعزی با اشاره به اینکه در حال پیگیری توسعه یک مرکز آموزش راهبردی از سه گروه حوزه و روحانیت، حوزه و جامعه و حوزه و نظام به یک پژوهشکده با شش گروه هستیم، گفت: می توانیم حوزه و گروه بین الملل را اضافه کنیم. ، گروه میدانی و کلان مسائل سامانه و گروه نظارت و تحقیقات آتی به گروه های قبلی ارتقا می یابد، مرکز.

وی در پایان با اشاره به اینکه در حال تدوین چشم انداز کلی این مرکز هستیم، گفت: برنامه 5 ساله مرکز تدوین شده و مطالعات سند چشم انداز انجام شده و در مرحله تدوین است.

دیدگاهتان را بنویسید