مدیر عامل آفتاب یزد: قانون 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده آسیب جدی به مطبوعات وارد می کند

خبر عجیب

رسانه شفقناقانون 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در 13 دی ماه برای برخی نهادها و اصناف از جمله مطبوعات به تصویب رسید. طبق قانون، آگهی‌دهندگان روزنامه ملزم به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده هستند که می‌تواند بر درآمد و معیشت رسانه‌ها تأثیر بگذارد. منصور مظفری، مدیرعامل آفتاب یزد وی گفت: اگرچه طبق این مصوبه باید از آگهی دهنده مالیات گرفته شود، اما در شرایط خاص مطبوعات ما با وجود مشکلات اقتصادی و نبود زیرساخت های لازم، چنین موضوعی امکان پذیر نیست و آسیب جدی به مطبوعات وارد می کند.

«وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه‌های مطبوعاتی با مجلس شورای اسلامی مکاتبه دارند وزارت اقتصاد و دارایی آنها هنوز در این قطعنامه بررسی نشده اند. اگرچه طبق این مصوبه باید از آگهی دهنده مالیات گرفته شود، اما در شرایط خاص مطبوعات ما با وجود مشکلات اقتصادی و نبود زیرساخت های لازم، چنین موضوعی امکان پذیر نیست و به ضرر مطبوعات است.

وی گفت: در همه جای دنیا تسهیلات و یارانه هایی برای مردم وجود دارد که خدمات رایگان به مردم ارائه می کنند و تبلیغ و اطلاع رسانی می کنند. مطبوعات ما که اطلاع رسانی هستند، در زمان بحران به کمک دولت و دولت آمدند، در زمان بحران مردم را با اطلاعات بسیج کردند و دولت را همراهی کردند، به دلیل شیوع کرونا، تحریم ها، شایسته نبود در این وضعیت بد اقتصادی قرار بگیرند. ، مشکل واردات کاغذ و مواد مصرفی چاپ با 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده مانعی بر سر راه پیشرفت چاپ ایجاد می کند.

  امیر عبدالعیان به عمان سفر می کند

مدیرعامل آفتاب یزد با تاکید بر اهمیت توجه به فراهم بودن زیرساخت های لازم در اجرای هر تصمیمی، گفت: بسیاری از اقدامات از جمله کتاب های الکترونیکی و اند به مشکلات ناشی از نبود زیرساخت های لازم مربوط می شود. با اعمال 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، بسیاری از روزنامه های خود را از دست خواهیم داد. البته اگر مطبوعات بسته شوند، اطلاع رسانی و آگاهی عمومی آسیب زیادی خواهد داشت.

مظفری در پاسخ به این گفتگو گفت: اگر رسانه کار حرفه ای انجام می داد و اقتدار داشت، باز هم تبلیغ کننده می خواست آگهی خود را در رسانه های مردمی منتشر کند، مظفری در پاسخ به این صحبت ها گفت: در این زمینه پرونده روزنامه موثر یا بی اثری نداریم. ممکن است روزنامه ای را ناکارآمد بدانیم، اما این روزنامه در بخش هایی از یک جامعه حتی اگر کم باشد، اثرگذار است و اگر تعطیل شود، مانع اطلاع رسانی و اطلاع رسانی آن جامعه می شویم. علاوه بر این، از آنجایی که هر تلفن همراهی می تواند یک خبرگزاری باشد، نمی توان خبرنگاری را که اساساً نویسنده و گزارشگر است و اکنون بیکار است کنترل کرد و خطرات و عواقب بسیار بدی برای جامعه در پی خواهد داشت.

او گفت: «بسیاری از خبرگزاری های اصلی ما دولتی هستند. حتی اگر این شرکت‌ها نتوانند مالیات بر ارزش افزوده را از تبلیغ‌کننده دریافت کنند چون دستشان در جیب دولت است، آن را از جیب به جیب دیگر به جیب می‌زنند. اما شرکت های خصوصی آسیب جدی دیده اند و به سمت تعطیلی پیش می روند.

  تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه اعمال شده است

دیدگاهتان را بنویسید