قیمت جهانی نفت کاهش یافته است

به گزارش موج نیوز، تجارت نفت به دنبال کاهش شدید بازارهای مالی بود که تحت تاثیر سیگنال فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره در ماه مارس و افزایش ارزش دلار قرار گرفت. قیمت نفت به دلار است و دلار قوی تر باعث گرانی خرید نفت برای خریداران خارج از آمریکا می شود.

قیمت نفت برنت با 57 سنت یا 0.9 درصد کاهش به 89.18 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت روز چهارشنبه ۲ درصد افزایش یافت.

نفت وست تگزاس اینترمدیت با 83 سنت یا 0.9 درصد کاهش به 86.52 دلار در هر بشکه رسید. نفت آمریکا دیروز 2 درصد افزایش یافت.

ویویک داهار، تحلیلگر بانک مشترک المنافع، گفت: پس از اینکه کمیته بازار باز فدرال فدرال فدرال از افزایش نرخ بهره خبر داد، دلار قوی بر تجارت تأثیر گذاشته است.

دلار با افزایش بازده اوراق قرضه دولتی به 96604 رسید که بالاترین سطح در پنج ماه گذشته بود.

قیمت نفت در روز چهارشنبه افزایش یافت و قیمت نفت برنت را برای اولین بار در هفت سال گذشته به 90 دلار رساند که در بحبوحه تنش‌ها میان اوکراین و روسیه، دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان، نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه انرژی اروپا را افزایش داده است.

تحلیلگران بانک Commonwealth افزایش قیمت ها را به چنین نگرانی هایی همراه با تأثیر خفیف گسترش گزینه Omicron بر تقاضا و عدم دستیابی به اهداف تولید اوپک پلاس نسبت می دهند.

اوپک نتوانست به اهداف تولید خود در دسامبر دست یابد، که منعکس کننده محدودیت ها در افزایش ظرفیت تولید و تشدید کمبود عرضه جهانی با بهبود تقاضا پس از همه گیری کووید 19 است.

  بیانیه شورای نگهبان به مناسبت روز جهانی کد

اوپک پلاس کاهش تدریجی تولید را که در اوج همه‌گیری کووید 19 در سال 2020 اجرا شد، تسهیل می‌کند، اما بسیاری از تولیدکنندگان کوچک‌تر نتوانسته‌اند تولید خود را افزایش دهند، در حالی که برخی دیگر نگران تولید مازاد و عرضه مازاد هستند.

هووی لی، اقتصاددان در بانک OCBC در سنگاپور می گوید: چالش های مداوم عرضه و تنش های فزاینده بین روسیه و اوکراین به قیمت نفت دامن می زند. نفت امروز اندکی کاهش یافت، اما به نظر من این فقط یک حرکت فنی بود.

به گزارش رویترز، افزایش ذخایر نفت خام و بنزین در ایالات متحده تا حدودی ترس از کمبود عرضه را کاهش داده است. اداره اطلاعات انرژی روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر آمریکا در هفته منتهی به 21 ژانویه 2.4 میلیون بشکه افزایش یافت و به 416.2 میلیون بشکه رسید. تحلیلگران در مطالعه رویترز کاهش 728000 بشکه ای ذخایر را پیش بینی کردند. ذخایر بنزین آمریکا در هفته گذشته 1.3 میلیون بشکه افزایش یافت و به 247.9 میلیون بشکه رسید که بالاترین سطح از فوریه 2021 است.

دیدگاهتان را بنویسید