روند مهاجرت یک طرفه از روستا به شهر نیاز به بهبود دارد

به گزارش موج نیوز، احمد واحدی در اولین نشست اردوی جهادی محرومیت زدایی در روستاهای کشور گفت: رویکرد محرومیت زدایی اقدامی مقدس و ارزشمند برای توسعه و آبادانی کشور است.

وی گفت: امروز در کشور انگیزه، نیرو، ظرفیت نیروی انسانی، دانش مدیریتی و مادی برای رسیدن به وظیفه مهم محرومیت زدایی در نقاط مختلف کشور وجود دارد و این امر باید به صورت جهادی و مردمی انجام شود.

وزیر کشور تاکید کرد: بسیاری از معضلات و چالش های اجتماعی در شهرهای کشور ریشه در مهاجرت غیرقانونی از روستاها به حاشیه شهرها دارد.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه جریان مهاجرت دو طرفه به شهر و شهر به روستا باید در یک روال عادی و منطقی شکل بگیرد، تصریح کرد: این جریان دو طرفه به سمت شهر و شهر به روستا باید شکل بگیرد. وی گفت: اینطور نیست که از روستا به شهر مهاجرت نشود. چالش اصلی این است که مهاجرت از روستا به شهر یک طرفه است و هر روستایی نیاز به مهاجرت را احساس می کند. “

وی در این خصوص گفت: یکی از سازوکارهای موثر برای اصلاح جریان مهاجرت از روستا به شهر، تقویت هویت روستایی است.

واحدی در این خصوص گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت هویت روستایی از جمله فرهنگ دوستی، گذشت، شریک شدن در غم و شادی دیگران، حقیقت، صمیمیت و مهربانی هستیم.

وزیر کشور افزود: یکی دیگر از اقداماتی که در روستاهای کشور برای حفظ هویت روستایی باید جدی گرفته شود، معماری روستایی است که باید با فرهنگ، تاریخ، آداب و سنن روستا همخوانی داشته باشد.

  معاون وزیر خارجه روسیه با سعد الحریری گفتگو کرد

لزوم تسریع در تشکیل دهیاری در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار کشور از دیگر محورهایی بود که وحیدی در جلسه امروز به آن اشاره کرد و در این خصوص گفت: نیازمند تقویت هویت و انسجام در روستا هستیم. بلایای طبیعی، حمایت هلال احمر و سایر نهادهای خدمات رسان به روستاهای فاقد دهیار مشکل است و لازم است همه روستاهای بالای بیست خانوار هر چه سریعتر دهیار داشته باشند.

وزیر کشور در بخشی دیگر از سخنان خود به لزوم تقویت اقتصاد روستایی اشاره کرد و گفت: در بحث توسعه روستایی باید رویکردی به محوطه سازی داشته باشیم و هر دهقانی متناسب با ظرفیت های زیست محیطی و اقلیمی خود باشد. کشاورزی، صنایع دستی، دامداری.»، ماهیگیری و حتی گردشگری تقویت و فعال شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: محرومیت زدایی در روستاهای کشور همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده است. وی خاطرنشان کرد: با روحیه جهادی و رویکرد اردویی باید بتوانیم با هم افزایی ظرفیت داخلی و حوزه مردم، کارآفرینان، صنعتگران و مشاهیر تحول بزرگی در محرومیت زدایی روستاهای کشور ایجاد کنیم. دهکده.

دیدگاهتان را بنویسید