رفع تعویق یکی از اولویت های اصلی قوه قضائیه است

به گزارش موج نیوز، حجت الاسلام محسنی اجایی رئیس قوه قضائیه در نشست با اقشار مختلف استان خراسان رضوی گفت: برخی ناهنجاری ها، کاستی ها و بی عدالتی ها در شهر مشهد کمتر دیده می شود و همه کارکنان و دستگاه ها در ادارات مختلف باید ناگزیرند. هر کاری از دستشان بر می‌آید انجام دهند.» آنها درگیر مشکلات این استان و این شهر هستند.

وی افزود: تحقق عدالت اجتماعی از اهداف مهم نظام اسلامی است. امروز به برکت رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و مقاومت مردم و بازدارندگی تولید شده در عرصه های مختلف به ویژه نظامی در راس قدرت هستیم تا حاکمان نظام سلطه نداشته باشند. کوچکترین شیطنت و چرندیات علیه مردم و دولت ما.

تلاش قوای سه گانه برای حل مشکلات مردم

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تلاش قوای سه گانه برای حل مشکلات مردم گفت: امروز دولتی قاطع و انقلابی در کشور روی کار آمد که تمام وجود خود را وقف حل مشکلات کرده است. از مردم”. شهادت می‌دهم که همه مسئولان قوای سه‌گانه دائماً در تلاش برای حل مشکلات مردم هستند. بدون شک نیاز به انسجام و هماهنگی بیشتر برای دستیابی به موفقیت بیشتر در حل مشکلات کشور و مردم است.

وی با اشاره به برخی مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی اقشار مختلف مردم، خاطرنشان کرد: پیشنهاد مشخص ما تشکیل کارگروه مشترکی متشکل از نمایندگان دستگاه های مختلف کشوری، دولتی و مردمی برای احصاء و اولویت بندی مسائل و مشکلات استان خراسان رضوی است. اعضای این کارگروه باید نسبت به رفع آن دسته از مسائل و مشکلاتی که در داخل استان قابل حل است اقدام کنند و سایر مسائل و مشکلات را به مرکز بحث و حل و فصل منتقل کنند.

  چگونه اثرات سیل را به حداقل برسانیم

تفویض اختیارات به استان برای حل و فصل امور قضایی و حقوقی

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مسائل قضایی استان خراسان رضوی آمادگی خود را برای تفویض اختیارات به رئیس قاضی استان برای حل و فصل مسائل قضایی و حقوقی مردم در همه ابعاد اعلام کرد.

وی افزود: خانواده های شهدا و ایثارگران حقوق زیادی بر کشور دارند، بنابراین تسریع در رسیدگی به مشکلات و مشکلات آنان در عرصه های مختلف بسیار حائز اهمیت است. در قوه قضائیه نیز پیشنهادات و دستورات مشخصی مبنی بر تشکیل بخش ها و شعب ویژه و مشترک برای رسیدگی به مسائل حقوقی خانواده شهدا صادر و صادر کرده ایم.

ما تلاش می کنیم هزینه های دادگاه را کاهش دهیم

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: به دنبال کاهش هزینه دادرسی برای همه مراجعین قوه قضائیه هستیم.

وی همچنین به مشکلات ناشی از طولانی شدن روند دادرسی اشاره کرد و گفت: کاهش روند رسیدگی و رفع اطاله دادرسی یکی از برنامه ها و اولویت های اصلی قوه قضائیه است و می دانیم که طولانی شدن روند رسیدگی به برخی موارد دعاوی حقوقی برای مردم مشکل ایجاد می کند. از حجم زیاد کار در دادگستری خراسان رضوی و سایر محاکم کشور مطلع هستم. البته باید توجه داشت که طولانی شدن تولید در برخی موارد باعث رنج مردم می شود. به همین دلیل است که باید از سوی کادر قضایی در سراسر کشور به ویژه شهر مشهد اقدام فوری صورت گیرد.

مأموریت رئیس قوه قضائیه برای دادگستری خراسان رضوی

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه آسیب‌های وارد شده به جامعه و مردم در زمینه مفاسد اجتماعی و فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و بر تأثیر دو دسته مفاسد فرهنگی اجتماعی و مفاسد اقتصادی بر یکدیگر تأکید کرد.

  پایگاه های دانش باید به زنجیره ارزش و شبکه سازی توجه کنند

وی همچنین از رئیس قاضی خراسان رضوی خواست با رسیدگی فوری به برخی پرونده های خاص استان که به تاخیر افتاده است رسیدگی و به تعدادی از پرونده ها در استان رسیدگی شود تا حقوق قربانیان بلافاصله رعایت شود. او مأموریت داد.

رئیس قوه قضاییه مبارز با فساد است

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، آیت الله علم الهدی، سخنگوی ولی فقیه خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، رئیس قوه قضائیه را مبارز ضد فساد خواند و گفت: قوه قضاییه کشور را تقویت کرد.

وی افزود: مردم امروز امیدوارند قوه قضائیه به حق خود عمل کند و در مقابل مفسدان و رانت خواران بایستد.

آیت الله علم الهدی همچنین بر اهمیت مبارزه با مفاسد فرهنگی در کنار مفاسد اقتصادی تاکید کرد.

وی با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در حاشیه شهر مشهد وجود دارد، گفت: مناسب است دو مجتمع دادگاهی در حاشیه شهر مشهد ایجاد شود تا به مسائل و مشکلات مختلف در حاشیه شهر رسیدگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید