رئیس جمهور: دولت با نگاهی آرام برای حل مشکلات مردم اقدام می کند

شفقنا- رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و مجلس می توانند با همکاری یکدیگر گام های ماندگاری برای رفع مشکلات مناطق مختلف کشور و دغدغه های مردم بردارند، گفت: کشور باید وارد عمل شود.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در جلسه مجمع نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان با اشاره به اهمیت پیگیری و اجرای مصوبات سفر در استان ها: مجلس باید بر روند اجرای مصوبات نظارت داشته باشد تا نتایج ملموسی برای مردم داشته باشد.

وی وجود پروژه های نیمه تمام فراوان را یکی از مشکلات استان های مختلف کشور دانست و خاطرنشان کرد: دولت تلاش می کند تا حد امکان پروژه های جدید شروع نشود و پروژه های نیمه تمام را با اولویت مردم در اولویت قرار دهد. زندگی و پیشرفت فیزیکی و اعتباری را تکمیل و در اختیار مردم قرار می دهد.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توجه به صنایع تعطیل و نیمه تمام گفت: راه اندازی و فعال سازی این گونه صنایع با توجه به آماده بودن زیرساخت ها می تواند نقش بسزایی در اشتغال و رونق تولید داشته باشد و دولت نیز فعالانه کارگروهی دارد. در این زمینه «معاونت اول برای حل و فعال سازی مشکلات این صنایع تشکیل شده است.

وی با استقبال از پیشنهاد تدوین سند توسعه استان ها گفت: رونق مناطق مختلف.

رئیسی با اشاره به معضل آلودگی های صنعتی و لزوم توجه صنعت به مسئولیت های اجتماعی خود در این زمینه، گفت: دولت نسبت به این موضوع حساس بوده و اجرای آن را در چارچوب قانون فعلی در دستور کار خود قرار داده و وزارتخانه نفت موضوع را دنبال می کند در حالی که طبق قوانین و مقررات موجود 3 درصد از آلودگی های صنعتی استان ها باید در همان استان هزینه شود.

  مجری برنامه حضوری یک معمار پیشکسوت است

وی خاطرنشان کرد: دولت توجه ویژه ای به بودجه سال آینده برای تولید نفت و گاز و همچنین تسریع در توسعه و بهره برداری از میادین مشترک دارد و این امر را برای توسعه و رشد اقتصادی کشور ضروری می داند.

رئیس جمهور با اشاره به ایجاد پارک های علم و فناوری در مجاورت شهرهای صنعتی گفت: این اقدام می تواند زمینه ای برای اشتغال زایی باشد.

رئیسی در خصوص موضوع اعطای اختیارات مالی به استان ها گفت: دولت در این زمینه صندوق عدالت و توسعه و وام های ناشی از فروش اموال مازاد دولتی و حقوق املاک به معادن استان ها را در نظر گرفته است که واگذار می شود. به این صندوق می تواند باشد. باید به تایید شورای برنامه ریزی استان برسد و برای ایجاد اشتغال و تکمیل پروژه های نیمه تمام در استان استفاده شود.

وی با اشاره به لزوم رسیدگی به خصوصی سازی واقعی گفت: پرونده های خصوصی سازی در سه استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان با مشکلات عدیده ای مواجه بوده که هفت تپه رفع شده است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه خصوصی‌سازی به معنای رهایی از دست دولت نیست، تاکید کرد: در فرآیند خصوصی‌سازی، دولت با تحقق توانمندی‌های فردی که مجموعه تولیدی یا صنعتی را به عهده دارد، خود را موظف به توانمندسازی بخش خصوصی و دوری از مالکیت می‌داند. هدایت، حمایت و نظارت بر بخش خصوصی.

وی همچنین بر لزوم استفاده از نیروهای بومی و بومی تاکید کرد و گفت: به طور کلی باید از توان و ظرفیت های نیروهای بومی در هر استان استفاده شود و مدیران در محل خدمت خود قرار گیرند.

  ثبت نام 2 میلیون و 387 هزار و 78 نفر در سامانه نهضت ملی مسکن

رئیسی با اشاره به مشکلات ناشی از کاهش بارندگی و کم‌آبی، بر لزوم مدیریت منابع آبی و اصلاح شبکه‌های آبیاری برای رفع مشکل کم‌آبی تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید