دیپلماسی متوازن حرکت کنونی دولت سیزدهم در رابطه ایران با روس ها را زیر سوال می برد

جواد کریمی کودوسی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، با ارزیابی مثبت سفر رئیس جمهور به روسیه او گفت: «با نگاهی به هر لحظه از تاریخ ایران، متوجه می‌شویم که بخش عمده‌ای از توسعه کشور تحت تأثیر همسایگانش بوده است و به ندرت پیش می‌آید که کشورهایی مانند آمریکا یا اروپا به مرور زمان خارج از همسایگان خود با مشکل مواجه شوند.» برای ما.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکایی ها یا اروپایی ها خارج از مرزهای ما و در قاره ای دیگر هستند و ممکن است در کوتاه مدت مشکل ایجاد کنند اما به این دلیل که گردشگر هستند و باید روزی برگردند اما نکته مثبت. و اثرات منفی همسایگان ایران در داخل جمهوری اسلامی طولانی مدت است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به تهاجم هشت ساله عراق به ایران و تحمیل هزینه های سنگین بر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد:

وی ادامه داد: از سوی دیگر عراق امروز روابط خوبی با ما دارد و این روابط تاثیر مثبتی داشته تا جایی که خطری بزرگتر از حکومت صدام از جانب داعش متوجه عراق بود و کمک ایران باعث شکست داعش شد. “

کریمی کودوسی گفت: در 70 سال گذشته مشکلاتی وجود داشته و بخشی از خاک ما اشغال شده و عهدنامه ترکمنستان تحمیل شده است، اما اگر اکنون به روابط ایران و روسیه نگاه کنیم، می بینیم که روسیه نیز 100 بوده است. ٪ تحریم شده توسط اروپایی ها. «و این رابطه حداکثر فشار ایالات متحده و اروپایی ها را از هر دو طرف خنثی خواهد کرد.

  فرهنگ اصیل اسلامی، همان فرهنگ رأفت، مهربانی، تقوا مغفول مانده بود

نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه عقل حکم می کند روابط بسیار خوبی با همسایگان خود داشته باشیم، گفت: ابتدا باید همه اولویت های خود را به همسایگان و سپس کشورهای دوردست مانند چین و اروپا بدهیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: امروز یک جریان داخلی، روابط ایران با روس ها را زیر سوال می برد و در واقع همه نوع روابط را از بین می برد؛ در حالی که این یک جریان داخلی است. آنها نگران هستند که غربی ها و اروپایی ها مواضع خود را در ایران از دست بدهند.

دولت قبل عملا روابط با کشورهای همسایه را از بین برد

وی با قدردانی از اقدام رئیس جمهور برای برقراری روابط ویژه و گسترده با همه همسایگان ایران، گفت: رئیس جمهور اخیرا با اردوغان رئیس جمهور ترکیه صحبت کرد در حالی که ما با ترکیه در مسائلی مانند داعش و عراق چالش داشتیم، اما ترکیه کشوری مسلمان است و همسایه ما و دشمن نباید از ما دور شود.

کریمی کودوسی با بیان اینکه دولت قبل عملاً روابط با کشورهای همسایه را از بین می برد، گفت: در آن زمان دیپلمات ها، وزیر امور خارجه و رئیس جمهور ما دوستان ایرانی را اذیت می کردند که با هم رابطه دارند و هر وقت ملت ایران به آنها نگاه می کردند در نیویورک بودند. یا در لوزان و ژنو و هشت سال کشور را به غرب گره زدند و نتیجه مشخص بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ملی، دیپلماسی وی حرکت عاقلانه دولت سیزدهم را متعادل خواند و گفت: منافع ملی برای ما شرط اول روابط است و اینگونه نخواهد بود که چشمانمان را بر همه چیز ببندیم و برخی کشورها را رفیق شش پا خود بدانیم، بلکه اقدام دولت سیزدهم بدون شک حرکتی است که علاوه بر آن آثار بلندمدتی از جمله لغو تحریم ها دارد.

  جوان نوشت: مرگ سازمان نظام پزشکی با طرح ویزیت 300 هزار تومانی!

وزیر نفت دولت قبل از توتال استقبال کرد

وی با بیان اینکه توتال و شل گل سرسبدهای دولت روحانی بودند، افزود: آقای زنگنه توتال را در آغوش گرفت و این وضعیت را به وجود آورد و تمام شعورمان را در اختیار توتال گذاشت تا سرمایه گذاری کند، اما اسرار ما فاش شد و حتی یک دلار هم سرمایه گذاری نشد. قرارداد در حال امضا بود

کریمی کودوسی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری‌های بزرگ روسیه در میادین جدید نفت و گاز، انتقال فناوری و بازار فروش بهترین‌ها در دوره ریاست جمهوری صورت گرفت. وی در توئیتی نوشت که اکنون مشکلی به نام تحریم نفتی وجود ندارد و ما هر مازادی داشته باشد صادر می کنیم و ارز خود را وارد کشور می کنیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: این حرکت موثر رئیس جمهوری نه تنها با روسیه، بلکه با کشورهای دیگر از جمله چین، ونزوئلا، برخی کشورهای آفریقایی و هند قابل انجام است. در این بین هیچ کاری انجام نخواهد شد. به نفع غرب، چون خودشان با ما قطع رابطه کردند و در واقع با خروج آمریکا از برجام، توافقاتشان را زیر پا گذاشتند.

وی گفت: کشورهایی که در قدرت باقی مانده‌اند به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و کشوری که در برابر دشمن ما تسلیم شده دیگر رابطه معناداری با آنها ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه اصل حرکت رئیس جمهور مثبت و موثر است، افزود: و این افراد در داخل به منافع خود نمی رسند.

دیدگاهتان را بنویسید