دلیل توقف صادرات گاز ایران به ترکیه بدهی نیست

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آناتولی، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی دلیل توقف صادرات گاز ایران به ترکیه را انباشته شدن بدهی ها عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان چهارشنبه شب در یک مصاحبه تلویزیونی در واکنش به ادعاهایی مبنی بر اینکه بدهی باعث قطع صادرات گاز ایران به ترکیه شده است، گفت: ترکیه هیچ بدهی به ایران ندارد و ادعاهای مطرح شده در این زمینه صحت ندارد.

گفتنی است، شرکت ملی گاز ایران اوایل بهمن ماه اعلام کرد: به دلیل نشت گاز در ایستگاه بازرگان، صادرات گاز به ترکیه کاهش یافته و تا رفع مشکلات برای مدت کوتاهی متوقف می شود.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، به دلیل نشت گاز در ایستگاه بازرگان از دو اتصال ایزوله و ایجاد اختلال در شرایط استاندارد عملیاتی این جایگاه، صادرات گاز به ترکیه کاهش یافته و تا رفع مشکلات برای مدت کوتاهی متوقف خواهد شد. مجاز. او آمد.

بلافاصله پس از وقوع این حادثه، موضوع بلافاصله به طرف ترکیه ای اطلاع داده شد و با هماهنگی سریع شرایط برای حضور نمایندگان ترکیه در ایستگاه فراهم شد.

بر اساس این گزارش، با وجود شرایط کاری خطرناک از نظر استانداردهای ایمنی و نیاز به تعمیر سریع و فوری قطعات معیوب، جریان صادرات گاز با کنترل شرایط عملیاتی و پایش مستمر نشتی ها و کنترل فشار حفظ می شود.

اما با وجود اینکه ایران به دلیل مشکل فنی در ایستگاه پمپاژ ترکیه همچنان جریان صادرات خود را حفظ می کند، این کشور در حال حاضر نمی تواند گاز دریافت کند.

همچنین یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به موضوعات مطرح شده در خصوص صادرات گاز ایران به ترکیه گفت: حدود 15 تا 10 روز پیش به دلیل نشت گاز در خط لوله گاز ایران در نقطه صفر خط لوله گاز ایران در مرز با ترکیه گزارش دادیم که این خط لوله در حال اجراست و آنها نیز باید بازرسان خود را برای بررسی وضعیت به منطقه اعزام کنند.

  نقش کلیدی اسناد مشارکت در توسعه شهری

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای بین المللی باید فورا گاز قطع می شد اما این کار انجام نشد و به درخواست شرکت بوتاس ترکیه حجم گاز را کاهش دادیم اما کاهش ندادیم.

وی گفت: متاسفانه به ما اطلاع داده شده است که ایستگاه فشار گاز ترکیه نیز دارای مشکلات فنی است و نمی تواند گاز لازم را به خط لوله آن سوی مرز تزریق کند اما همچنان به دلیل موج شدید سرما در منطقه و به درخواست ترک ها: گاز قطع نشد، بالاخره در یکی دو روز گذشته به دلیل مشکل فنی و کاهش حجم گاز و مشکل افزایش فشار ترکیه، ورود گاز به خطوط لوله ترکیه متوقف شد، اما امروز با با رفع نسبی مشکل، صادرات گاز به ترکیه از سر گرفته شد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی بنا به درخواست ترکیه تصمیم گرفته شده تا مقدار کمی گاز به این کشور ارسال شود و قطعا پس از عبور از این موج سرد باید گاز را متوقف کنیم تا هم خط لوله تعمیر شود. در ایران و آنجا «به سمت مرز، ترک‌ها می‌توانند با ایستگاه پمپاژ گاز خود مشکل را حل کنند و پس از آن این مشکلات با حجم گازی که در قرارداد مشخص شده است دوباره به ترکیه صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید