جوان نوشت: احتمال مرگ 3 رقمی

خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جوان در مطلبی با عنوان «تاج سرخ به طرز خیره کننده ای برمی گردد» به شرح زیر است:

7 هزار و 9 هزار و نزدیک به 12 هزار; این روند رو به رشد در تعداد موارد جدید بیماری عروق کرونر قلب در سه روز گذشته است. نگاهی گذرا به این آمار گواه آغاز موج جدیدی از همه گیری ها در کشور است. همچنین دیروز پس از 47 روز با سرخ شدن اردکان در یزد، رنگ قرمز به نقشه تاج کشور بازگشت و با شیب تند رشد آلودگی های جدید، میزان سرخ شدن شهرهای کشور خواهد بود. نیز افزایش یابد. به گفته دبیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات کمیته ملی علمی مقابله با کووید 19، در حال حاضر در حال افزایش Omicron هستیم و تکرار مرگ سه رقمی کرون دور از دسترس نیست. به ویژه اینکه بازگشایی پذیرایی ها، سینماها و تئاترها و بسیاری از این قبیل مشاغل و فعالیت آنها با ظرفیت صددرصدی می تواند سرعت کشور را در اوج ششم افزایش دهد. بر این اساس، حتی اگر امروز این عودها متوقف و تعطیل شوند، نه تنها تا اواسط بهمن ماه شاهد کاهش نرخ بیماری خواهیم بود، بلکه شاهد افزایش ابتلا به این بیماری نیز خواهیم بود. بازگشت محدودیت ها به اوج همه گیری راه پیش رو نخواهد بود و امروز زمان مناسبی برای تصمیم گیری برای رویارویی با موج ششم تاج است.

Omicron این روزها مهمان ناخوانده کشور است و کم کم با افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان روزانه خود را نشان می دهد. اینکه omicron می‌تواند انتهای تاج باشد یا کمتر از پیشینیان خود کشنده باشد، یک نظریه تایید نشده است و هشدارهای سازمان بهداشت جهانی آن را تایید نمی‌کند. حتی بیماری عروق کرونر قبلی نیز نمی تواند از انتقال اومیکرون جلوگیری کند. مطالعات در بریتانیا نشان می دهد که دو سوم افراد مبتلا به Omicron می گویند که سابقه ابتلا به کووید 19 دارند. با این حال، شاید تنها امید برای عبور کم خطرتر از این موج جدید واکسیناسیون در کشور باشد. در همین حال، مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات Copid 19 کمیته ملی علوم، نسبت به روند رو به رشد بیماری عروق کرونر قلب و افزایش آن در روزهای اخیر هشدار می‌دهد: «رشد مجدد مرگ سه رقمی کرون دور از انتظار نیست».

  پاکستان دعوت واشنگتن برای شرکت در نشست دموکراسی را رد کرد

تسلط omicron
یونسیان با اشاره به غلبه ومیکرون ها در کشور، یافتن این موج در شاخه رو به رشد و خطر افزایش بستری شدن و مرگ و میر در بیمارستان، افزود: در حال حاضر بیش از 50 درصد از موارد کرونری در حال گردش در کشور ناشی از بچه اومیکرون و آن است. می توان گفت Omicron در کشور مسلط شده است. وی افزود: در عین حال 72 درصد از موارد بررسی شده بیماری عروق کرونر در سراسر جهان را میکرون تشکیل می دهد و طبیعی است که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین omicron ها در دنیا غالب شده و طبیعتاً به ویروس غالب کشورمان تبدیل شده است. ” وی گفت: در دو هفته اخیر از اواسط دی ماه شاهد افزایش روزانه موارد جدید تاج بوده ایم که نسبت به روز گذشته روزانه حدود 10 تا 12 درصد افزایش داشته است. تغییرات ایجاد کنید. شاخص تغییر رنگ کرونر فعلی ممکن است دیر به ما هشدار دهد، اما نکته مثبت این است که هشداری که می دهد نادرست نیست. بر این اساس، وقتی این شاخص گزارش می دهد که رنگ کشور تغییر کرده است، به این معنی است که واقعاً تغییر کرده است. با این حال، ما تمایل داریم شاخصی داشته باشیم که به محض افزایش تعداد بستری ها، بر اساس تعداد بیماران سرپایی به ما هشدار می دهد.

نیاز به واکسن برای کنترل بیماری
یونسیان با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: اکنون باید برای یافتن و متقاعد کردن کسانی که هنوز از واکسیناسیون خودداری می‌کنند تلاش کنیم و با کسانی که علیه واکسیناسیون کار می‌کنند باید برخورد قانونی شود.
وی گفت: تنها 64 درصد از نوجوانان 12 ساله دو نوبت واکسن دریافت کرده اند و همه افراد واجد شرایط واکسن کراون را دریافت نکرده اند. البته سرویس تاج ملی اعلام کرد که افراد زیر 12 سال نیز می توانند با تاج واکسن واکسینه شوند، اما تا زمانی که این جمعیت به واکسن دسترسی داشته باشند و دوز اول و سپس دوز دوم و دو هفته بعد آن را تزریق کنند. زمان می برد
به گفته وی، مراجعه به افراد واجد شرایط ضروری است، چرا که هنوز تزریق دو دوز واکسن کراون در افراد بالای 12 سال به 80 درصد نرسیده است.

  40 ایستگاه مترو در آتن در پی تهدید بمب گذاری بسته شدند

کووید 19 را در اواسط فوریه تسریع کنید
یونسیان گفت: «تا دو هفته دیگر اثر بازگشایی را خواهیم دید. این بازگشایی ها قطعاً اثر نامطلوبی خواهد داشت و شکی در آن نیست. حتی اگر امروز این تمدیدها متوقف شود، تا اواسط فوریه شاهد نتیجه کارهایی که در ماه گذشته انجام داده ایم خواهیم بود. این از سرگیری ها منجر به این می شود که در نیمه دوم بهمن ماه نه تنها شاهد کاهش ابتلا به این بیماری باشیم، بلکه شاهد افزایش میزان ابتلا نیز باشیم. متأسفانه، ما تنها زمانی که در اوج هستیم به محدود کردن بازگشایی فکر می کنیم. خیلی دیر است و هر تصمیمی که بگیریم، امروز و اکنون زمان آن است.» وی گفت: وقتی تخت‌های بیمارستانی و بخش‌های مراقبت‌های ویژه پر شد، دارو، سرم و اکسیژن ما تمام شد، دیگر برای تصمیم‌گیری دیر شده بود. حادثه باید قبل از وقوع درمان شود». از دیدگاه یونسیان باید بازگشایی را در اولویت قرار دهیم که باید با دو معیار انجام شود. اولاً چه تأثیری بر روند اپیدمی دارد و دوم اینکه چه تأثیری بر روند فعالیت اقتصادی-اجتماعی جامعه دارد؟

احتمال مرگ 3 رقمی
وی درباره شرایط پیک ششم با تاج اومیکرون گفت: اصلا مرگ سه رقمی دور از ذهنم نمی بینم. البته انتظاری از شدت موج پنجم نداریم. چون وزن اومیکرون کمی سبکتر است، مرگ سه رقمی ورید گردن به ما نزدیکتر است. رئیس بیمارستان پیامبر اعظم (ص) اعلام کرد که بخش‌های زیادی از بخش مراقبت‌های ویژه کرونا را تعطیل کرده‌ایم، اما اکنون دوباره پر شده و این آغاز موج است. ما در حال حاضر در رده صعودی هستیم و تعداد پرونده های ما به طور تصاعدی در حال افزایش است. روزی می‌رسد که تخت‌هایمان پر شود، تخت‌هایمان پر شود، کمبود نیرو، دارو، تجهیزات و اکسیژن خواهیم داشت، طبیعی است که درمان در آن زمان بدتر می‌شود و آمار مرگ و میر سه رقمی می‌شود. دور از ذهن ما نیست «بنابراین ما اصلا خوشحال نیستیم که Omicron سبک است و هر روز این هشدار از سوی نهادهای علمی بین‌المللی صادر می‌شود، اما متأسفانه تا زمانی که سیل به خانه‌مان نیاید، آن را جدی نمی‌گیریم.

  مذاکرات در وین رو به اتمام است

احتمال بازگشت محدودیت ها
اکنون عیسی فرهادی، استاندار تهران و فرمانده قرارگاه مبارزه با فساد کرونا با توجه به روند رو به رشد بیماران به سمت اومیکرون، از احتمال بازگشت محدودیت‌های تاج‌دار خبر می‌دهد. فرمانده قرارگاه مبارزه با کرونا «تاج» با تاکید بر قرمز بودن یک شهر گفت: به دلیل بازگشت قرمز و نارنجی به نقشه کشور و افزایش تعداد بیماران مبتلا به امیکرون در مراکز درمانی. ایالت کرونا و حدود هشت شهر در حالت نارنجی قرار دارند. تغییر رنگ و موقعیت شهر تهران در هر زمان امکان پذیر است که ضمن کنترل دستگاه های ذیربط، نیازمند همکاری شهروندان برای رعایت نکات بهداشتی و واکسیناسیون کامل است.

دیدگاهتان را بنویسید