جمهوری اسلامی نوشت: حق حیات

خبر عجیب
هوای آلوده تهران ۲۶ آذر / عکس: شفقنا

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی با عنوان «حق حیات» نوشت:

من می خواهم نفس بکشم. این زبان زبان مردمی است که در شهرها زندگی می کنند، این زبان چندان رایج نیست، آنها فقط می خواهند زندگی کنند. حق حیات در تمامی نظام های حقوقی جهان به عنوان اساسی ترین اصل حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است، به طوری که حتی بارداری در رحم مادر نیز به عنوان حق استفاده در حقوق ایران مورد استفاده قرار می گیرد و به ارث می رسد.
مدت هاست که هزاران نفر در کلان شهرها از جمله تهران بر اثر هوای بسیار آلوده جان خود را از دست می دهند و صدای مرگ آرام آنها به گوش نمی رسد. اگرچه تشخیص جرم عاملان مرگ آنها اعم از افعال و ترک فعل برای کارشناسان ویژه قتل آسان است، اما دادسرا سه بار موضوع را در دستور کار خود قرار داده اما هر بار موضوع به فراموشی سپرده شده است. هیچ اثری از قاتلان و همدستان قتل به دست نیامده است. حلقه مفقوده ای که حتی دادستان کل کشور نیز قادر به مجازات عاملان آن نیست کجاست؟ حقوقدانان می دانند که حساب مدیر از ضابط جداست و همه را نمی توان با یک چوب محاکمه کرد مگر اینکه شهردار تهران، خودروسازان، راهور، استاندارد، کارخانه ها، وزارت صمت و قوه قضائیه را بیاورند. از عدالت معلوم می شود در روز روشن و جلوی چشم راهرو و شهرداری هوا را آلوده می کنند. آنها مامور و بهانه هستند، مافیای خودرو در ایران نیست، بلکه حتی آمریکا در برابر آن زانو می زند، اما تفاوت این است که آنجا مانع ساخت مترو می شوند و اینجا مرگ هموطنان را می آورند، پول می گیرند و درو می کنند. زندگی می کند. وقتی اختیارات فرابخشی که نقش هماهنگ کننده دستگاه مجرم را ایفا می کنند، از دادستانی بیشتر است، چه انتظار بیهوده ای دارید؟
فرقی نمی کند که حق حیات قربانیان هوای آلوده در حال افزایش باشد یا حوادث. درود بر آنان که از پاسگاه مخفی راه و پشت صحنه رهبری عالی و عظمت برنمی خیزند، زندگی اخلاقی و عرفانی داشته باشند و در هوای آسمان آبی سیر کنند.
سید مالک لطفیان، رئیس دادگستری

  قیمت سکه امروز 23 اردیبهشت 1401 اعلام شد

خبر قبلیرئیس قوه قضائیه به مسائل حقوق عامه در خراسان رضوی رسیدگی می کند

دیدگاهتان را بنویسید