تغییرات جدید در مرز سوماریا زمینه را برای توسعه تجارت کرمانشاه فراهم می کند

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به احتمال تغییر در مرز سومار که چارچوب آن مشخص نیست، گفت: این تغییرات می تواند اشتغال، درآمد و سایر مسائل مربوط به این مرز را تحت تاثیر قرار دهد. “

وی با تاکید بر لزوم تعیین میزان و چرایی این تغییرات، گفت: در صورت نیاز موضوع را در کارگروه توسعه صادرات مطرح خواهیم کرد و البته بخشی دیگر از کار در اختیار طرف عراقی است. و ما باید با آنها مذاکره کنیم.”

رئیس اتاق کرمانشاه موضوع اصلی این مرز را درخواست طرف عراقی برای انتقال تمامی تخلیه و بارگیری به عراق دانست و ادامه داد: همچنین به این قطعه منتقل شود.

کاشفی خواستار رایزنی با طرف عراقی برای حل این مشکل شد و از مسئولان مرزبانی خواست برای برگزاری نشست با نمایندگان دیالی اقدامات لازم را انجام دهند تا این دیدار چه در استان کرمانشاه و چه در منطقه مرزی برگزار شود.

وی افزود: باید در این نشست پیشنهادهای فنی به طرف عراقی ارائه کنیم.

وی تاکید کرد: تا زمان رفع مشکل باید روند تخلیه و بارگیری مانند گذشته ادامه یابد.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران راه حل بلندمدت چنین مشکلاتی را راه اندازی حمل و نقل تمام عیار دانست و افزود: عراق با پیوستن به این کنوانسیون به طور کامل یکپارچه می شود و بر مشاغل آن سوی مرزها تأثیر می گذارد.

کاشفی معتقد است مشاغل بلندمدت حمل و نقل باید در بخش خدمات ساماندهی شود.

وی گفت: ما برای رسیدن به سایر بازارهای جهانی به تحویل کامل نیاز داریم. اگر بتوانیم حمل و نقل کامل را آغاز کنیم، عراق می تواند یک مسیر ترانزیتی برای کالاهای ما به سوریه، اردن و دریای مدیترانه باشد.

  طالبان گزارش ها مبنی بر درگیری با نیروهای مرزی ترکمنستان را رد کرده است

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده از سوی رئیس اتاق کرمانشاه، تامین زیرساخت ها در مرز سومار و تعیین تکلیف طرح جامع آن مرز در اسرع وقت است.

به گفته کاشفی، با توجه به اینکه دولت در حال حاضر با محدودیت های اعتباری مواجه است، تامین هر گونه زیرساخت باید با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شود و البته هنر این است که بتوانیم با شرایط موجود تا زمانی که زیرساخت ها فراهم شود، فعالیت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید