تشکیل دولت عراق: نشست مهم امروز مقتدی صدر و چارچوب هماهنگی در بغداد

خبر عجیب

شفقنا- همه نگاه ها به بغداد است. مقتدی صدر چهارشنبه شب برای گفتگو درباره تشکیل دولت جدید عراق وارد این شهر شد و قرار است با رهبران «چارچوب هماهنگی احزاب شیعه» (احزاب شیعه عراقی غیر از صدر) درباره روند تشکیل دولت گفتگو کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، صدر با رهبران احزاب شیعه که مخالف تشکیل دولت اکثریت هستند و تلاش می کنند صدر را از ایده دولت اکثریت منصرف کند و نوری المالکی را از قدرت برکنار کند دیدار خواهد کرد. صحنه سیاسی در دولت بعدی

صدر در عین حال بر تشکیل یک دولت اکثریت ملی اصرار دارد و هرگونه اتحاد با نوری المالکی، رهبر ائتلاف حاکم را رد می کند. این مشکلی است که نیروهای چارچوب هماهنگی تحت رهبری مالکی را در موقعیت دشواری قرار داده است.

تمام امید به چارچوب هماهنگی معطوف به نشست امروز (پنجشنبه) در بغداد و نتایج و تفاهمات ناشی از آن است. جایی که به گفته منابع آگاه هنوز مکان آن مشخص نشده است.

منابع به العربی الجدید گفتند که صدر به تلاش برای تشکیل دولت اکثریت ادامه می دهد و رهبران چارچوب هماهنگی و نمایندگان آن هیچ امتیازی از سوی صدر در مورد بحران کنونی احساس نمی کنند.

طه الرفاعی، سخنگوی سابق ائتلاف النصر نیز بر همین اساس گفت: مهلت قانونی برای دو پست ریاست جمهوری و نخست وزیری به پایان می رسد، بنابراین دو کشور باید هر چه سریعتر اختلافات خود را حل کنند. “

وی با اشاره به اینکه میانجی هایی در این زمینه وجود دارد و در حال تلاش برای همگرایی بیان صدر و چارچوب هماهنگی است، تاکید کرد: تا دو سه روز آینده این موضوع در نهایت حل می شود و یا چارچوب به سمت مخالفان می رود. با جنبش صدر برای تشکیل دولت بعدی.

  فاصله گذاری اجتماعی در هر دو حرم آغاز شد + تصاویر

اخبار را در العربی الجدید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید