تخت روانچی نسبت به فروپاشی اقتصادی اجتماعی در افغانستان هشدار داد

خبر عجیب

شفقنا- نماینده ایران در سازمان ملل گفت: آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است و به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط شود.

به گزارش شفقنا، مجید تهته روانچی روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت گفت: افغانستان با یک بحران انسانی بی سابقه مواجه است. بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 24 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و نیمی از جمعیت در گرسنگی هستند. علاوه بر این، بیش از 9 میلیون نفر آواره شده اند. اگر این وضعیت مهار نشود، می تواند منجر به فروپاشی اجتماعی-اقتصادی کشور شود.

وی افزود: ایران به شدت نگران اثرات مخرب احتمالی این وضعیت بر امنیت و ثبات منطقه از جمله کشورهای همسایه است.

نماینده ایران در شورای امنیت گفت: «ایران قبلاً کمک‌های بشردوستانه از جمله کالاهای اساسی مانند غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرده است. پس از تسلط طالبان، ایران مرزهای خود با افغانستان را برای کمک به مردم افغانستان باز نگه داشت و اکنون تجارت عادی بین دو کشور در جریان است.

وی با اشاره به هجوم پناهجویان به ایران خاطرنشان کرد: از تابستان گذشته که طالبان به قدرت رسیده اند، روزانه هزاران افغان وارد ایران می شوند. علیرغم تحریم های غیرانسانی آمریکا که مشکلات زیادی را برای دولت و مردم ایجاد کرده است، ایران خدمات متنوعی از جمله آموزش، مراقبت های بهداشتی، آموزش حرفه ای و اشتغال به پناهندگان افغان مقیم ایران را با کمترین کمک جامعه جهانی ارائه می کند. علاوه بر این، همزمان با برنامه واکسیناسیون ایران، پناهجویان افغان را علیه تاج و تخت واکسینه می کنیم.

  حال و هوای مردم در نظام اقتصادی در حال فروپاشی افغانستان + تصاویر

وی گفت: منابع مالی ما به دلیل تحریم های آمریکا محدود است. واضح است که اگر جامعه جهانی نتواند کمک های لازم را به موقع به ایران ارائه کند، ما به تنهایی نمی توانیم به حمایت از پناهجویان افغان که بسیاری از آنها از طریق ایران به اروپا پناهنده می شوند، ادامه دهیم. ما مجدداً از جامعه جهانی و به ویژه کشورهای کمک کننده درخواست می کنیم تا مسئولیت های خود را انجام دهند و منابع مالی جدید را به همسایگان افغانستان برای کمک به پناهندگان و آوارگان اختصاص دهند. رهاسازی دارایی های مسدود شده افغانستان که برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم لازم است، به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط باشد.

وی بر تلاش های سازمان ملل برای کمک به افغانستان تاکید کرد و گفت: ایران همواره از تلاش ها و نقش سازمان ملل متحد حمایت کرده است.

روانچی به قطعنامه 2615 شورای امنیت در خصوص معافیت کمک های بشردوستانه از تحریم ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم این قطعنامه روند کمک های بشردوستانه به موقع به افراد نیازمند در افغانستان را تسهیل کند.

نماینده ایران در نشست شورای امنیت تاکید کرد: در کنار مسائل بشردوستانه باید به دغدغه های مشروع دیگری مانند ضرورت تشکیل دولت فراگیر و منتخب در افغانستان رسیدگی شود. علاوه بر این، باید برای مبارزه با تروریسم و ​​جنایات سازمان یافته در افغانستان تلاش کرد. تضمین ارتقاء و حمایت از حقوق بشر همه افغانها، از جمله زنان و دختران، به همان اندازه مهم است.

وی گفت: «ایران به تعامل با همه کشورهای افغانستان از جمله طالبان برای دستیابی به این اهداف ادامه خواهد داد و اخیراً میزبان یک هیئت بلندپایه طالبان بوده است». وی افزود: ما همچنین به رایزنی با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی خود از جمله سازمان ملل برای کمک به صلح، امنیت و ثبات پایدار در افغانستان ادامه خواهیم داد.

  گران ترین بازیکن لیگ روسیه

دیدگاهتان را بنویسید