اجاره بهای مسکن بیش از دو برابر شده است

شفقنا- قیمت اجاره مسکن شهری در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته ۲.۵ برابر افزایش یافت.

به گزارش شفقنا، روزنامه همشهری می نویسد: افزایش قیمت اجاره بها که از تابستان امسال آغاز شده همچنان ادامه دارد. آخرین اطلاعات بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران نشان می دهد که در آذر ماه 1400 تورم نقطه به نقطه اجاره بهای مسکن شهری برای چهارمین سال متوالی رکورد بالای 50 درصد را به ثبت رساند.

در بازار سنتی اجاره ایران، قیمت اجاره بها همیشه تابعی از ارزش واحد مسکونی محاسبه می شود و بنابراین هرگونه جهش قیمت مسکن با کمی تاخیر در قیمت اجاره تخلیه می شود. این وضعیت در رفتار قیمتی بازار مسکن و اجاره در 10 ماهه امسال کاملا مشهود است. اگرچه افزایش قیمت مسکن از ابتدای امسال کمتر از تورم مصرفی بوده است، اما شدت تورم بازار اجاره به حدود 2.5 برابر تورم مسکن رسیده و فشار مضاعفی به مستاجران وارد می کند. در نتیجه بازپرداخت تورم انباشته مسکن در قیمت اجاره در آذرماه امسال و در شرایطی که تورم مسکن از 20.3 درصد فراتر نرفته است، تورم نقطه به نقطه در بازار اجاره شهر تهران 50.4 درصد و در کل شهرها 54 درصد است. مناطق کشور

حال و هوای بازار مسکن در تهران

گزارش بانک مرکزی از توسعه بازار مسکن شهر تهران در آذرماه 1400 نشان می دهد که قیمت مسکن با سرعت بیشتری نسبت به تورم مصرف کننده در حال افزایش است و در واقع نرخ تورم نقطه به نقطه به 20.3 درصد (دی ماه امسال) نسبت به آذرماه سال گذشته رسیده است. هنوز در مرحله تخلیه است.. حباب قیمتی وجود دارد. البته مسکن به عنوان یک نیاز اساسی برای زندگی و بزرگترین سرمایه گذاری اکثر خانوارها، دارای قیمت سرسام آور است که حتی افزایش درصدی قیمت آن می تواند زمان انتظار خانواده برای خرید خانه را چندین سال به تاخیر بیندازد، اما از از دیدگاه اقتصادی و بر خلاف سایر بازارهای مسکن، زمانی که نرخ رشد قیمت مسکن کمتر از میانگین رشد قیمت سایر کالاهای مصرفی و سرمایه باشد، به ناچار باید نشت حباب نامیده شود. آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که در دی ماه امسال تعداد معاملات مسکن در شهر تهران به 9 هزار و 816 فقره رسید که نسبت به ماه قبل 0.5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 179.3 درصد افزایش داشته است. همچنین در این ماه میانگین قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکن شهر تهران 32 میلیون و 936 هزار تن به ثبت رسید که نسبت به ماه قبل 1.06 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 20.3 درصد افزایش داشته است.

  هشتمین جشنواره صبر و مقاومت در مازندران برگزار می شود

تضعیف تولید و تقاضای مصرف کننده

بررسی معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه در مورد عمر ساختمان نشان می دهد که در این ماه تنها 33.6 درصد از کل معاملات به مسکن نوساز و تا پنج سال ساخت اختصاص یافته است که نسبت به آذر سال گذشته و نسبت به اوایل دهه 90 5.4 واحد درصد افزایش داشته است. حدود 27 درصد کاهش نشان می دهد. این امر تا حدی به دلیل عدم توانایی متقاضیان در تامین مالی مسکن نوساز و گران قیمت در دوره افزایش قیمت مسکن است و از سوی دیگر نشان از کاهش توانایی سازندگان مسکن در تولید این محصول دارد. بررسی تقاضای بازار مسکن در شهر تهران نشان می دهد که در دی ماه امسال از نظر متراژ، واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از 80 متر مربع 58.5 درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که 62.5 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از میانگین معامله می شود. نکته دیگر اینکه 48.9 درصد از معاملات مسکن شهر تهران در آذرماه به خانه های زیر دو میلیارد تن اختصاص داشته است.

از منظر اقتصادی، اکثر مصرف کنندگان خانگی حداقل یکی از سه شاخص زیر 80 متر مربع، زیر متوسط ​​یا زیر دو میلیارد تن را برآورده خواهند کرد، اما کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، بیشترین معاملات را روی این سه نشان داده است. حداقل شاخص ها نیز باید به خرید سرمایه گذاری اختصاص داده شود.

نمای معاملات مسکن در تهران

بررسی توزیع معاملات مسکن در شهر تهران به تفکیک مناطق مختلف شهر نشان می دهد که از بین مناطق 22 گانه شهر تهران، سه ماهه پنجم با سهم 14.8 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد سفته را به خود اختصاص داده و عنوان را حفظ کرده است. بورس مسکن تهران از سوی دیگر، در بین مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بالاترین میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکن معادل 70 میلیون و 220 هزار تن برای سه ماهه اول اختصاص دارد که 17 درصد بیشتر از دی ماه سال گذشته است. و کمترین میانگین قیمت مسکن شهر تهران 15 میلیون و 650 هزار تن بوده است که در منطقه 18 توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 28.8 درصد افزایش داشته است.

  148 میلیون بازدید از سری جدید فیلم آواتار در روز اول

بازار تورم برای اجاره

دو سال پس از آنکه ستاد ملی کرونا از تمدید خودکار اجاره‌های فعلی بین 15 تا 25 درصد خبر داد و این مصوبه همچنان لازم‌الاجرا است، آمارهای رسمی حاکی از جهش نرخ اجاره است. براساس اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال شاخص اجاره بها در شهر تهران 50.7 درصد و در کل مناطق شهری 54 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است. اوایل این هفته، مرکز آمار ایران در گزارش ژانویه خود درباره تورم از افزایش شدید تورم اجاره بها خبر داد. به طوری که در همان روز سران قوای جلسه بر لزوم توجه به توسعه بازار اجاره و حمایت از مستاجران تاکید کردند. قاعده بازار اجاره سنتی ایران که مبتنی بر تعیین قیمت اجاره بر اساس ارزش ملک است، یکی از دلایل اصلی جهش مکرر قیمت اجاره در بازار ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید