11 سال بعد از انقلاب، مصر کجاست؟

خبر عجیب

شفقنا- یازده سال پیش در چنین روزهایی (۲۵ ژانویه) اولین تجمعات گسترده در اعتراض به فقر، فساد و بیکاری در مصر آغاز شد. معترضان به سرعت خواسته های خود را برای سقوط دولت حسنی مبارک تغییر دادند و علیه او و دولتش موضع گرفتند. انقلابی که سر و صدای زیادی به پا کرد، اما آیا آنچه مردم می خواستند محقق شد؟

به گزارش شفقنا، 11 سال پیش این روزها تمام خیابان های مصر مملو از مردمی بود که رویاهای شیرینی برای کشور خود می دیدند. نه تنها برای مصر، بلکه شعاع بسیاری از آرزوها و رویاهای آنها همه کشورهای عربی را در بر می گیرد. بدین ترتیب میدان تحریر قاهره در آن روزها به نماد آزادی و مبارزه برای وطن، مردم و آینده تبدیل شد.

پیش از این، فعالان و دانشجویان در فیس بوک و توییتر در روز 15 ژانویه برای تجمع در میدان تحریر در 25 ژانویه فراخوان دادند. در روز موعود، بین 50000 تا 70000 معترض مصری به طرز شگفت انگیزی در میدان تحریر شرکت کردند. برخی از معترضان تصمیم گرفتند تا رسیدن به خواسته هایشان تحصن کنند.

اقدام مداوم و سرکوب پلیس و کشته شدن سه معترض در صبح روز 26 ژانویه به مخالفان ثابت کرد که رژیم حسنی مبارک اصلاح ناپذیر است. پس از حوادث 25 ژانویه، سایر شهرهای بزرگ مصر از جمله اسکندریه، سوئز و پورت سعید نیز میزبان جنبش های مردمی هستند. در همین حال، گروه های مستقل در میدان تحریر خواستار تظاهرات بزرگ دیگری در 28 ژانویه، “جمعه خشم” هستند.

اما علیرغم حضور همه طیف ها، اقشار و گروه های سیاسی و مذهبی در میانه میدان و نقش آفرینی آنها به مدت 18 روز و سرانجام سرنگونی رژیم حسنی مبارک و فرار وی در 22 بهمن، تعطیلات دوام نیاورد و آرزوها به باد رفت. امید رفت. فقدان رهبری واحد، نبود برنامه برای آینده پیروزی، انحصار و اختلاف بین گروه های سیاسی و البته تلاش ضدانقلاب برای همکاری با برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات. به جای وحی، این حرکت مردمی را از بین ببرید. ، از ترکستان بیرون آمد.

  حمایت بزرگان جهانی والیبال از اوکراین/ تهدید فدراسیون جهانی!

اولین دولت دموکراتیک به قدرت رسید

با اولین انتخابات ریاست جمهوری در سال 2012، یک دولت برای اولین بار در نتیجه انتخابات واقعی به قدرت رسید. محمد مرسی 51 درصد آرا را به دست آورد. پیش از این همه روسای جمهور با بیش از 90 درصد آرا انتخاب می شدند، بنابراین مرد حسنی مبارک با بیش از 90 درصد آرا در سال 2005 در اولین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری پیروز شد!

اما برکناری محمد مرسی از ارتش در 3 ژوئیه 2013 پایان تمام چیزی بود که مردم مصر می خواستند در 25 ژانویه 2011 در میدان التحریر به دست آورند. کودتای که هزاران نفر را کشت و بیش از 100000 نفر را دستگیر کرد. مخالفان می گویند بیش از 2000 نفر در جریان سرکوب معترضان تنها در میدان رابعه العدویه قاهره کشته شدند. عبدالفتاح السیسی 9 سال است که در قدرت بوده است. او همچنین با کسب ۹۷ درصد آرا در انتخابات ۲۰۱۸ پیروز شد.

خبر عجیب
زنی که در کنار اجساد کشته شدگان مسجد ربع العدویه نشسته است. 15 آگوست 2013

مصر پس از کودتا

به گفته مخالفان دولت عبدالفتاح السیسی، اکنون 11 سال از انقلاب 2011 می گذرد. دستگیری های فشرده و دسته جمعی چندین بار شاهد اعتراضات مردمی بوده ایم.

حسن حسین، فعال چپگرای مصری به وب سایت عربی 21 گفت: «انقلاب نه تنها در مصر، بلکه در چندین کشور عربی دیگر شکست خورده است.» درهای سازش و عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی با حمایت دولت مصر باز شده است. در برخی کشورهای عربی سرکوب و فعالیت های سیاسی مخالفان همه آزادی های اجتماعی و مشروع را تحمل نمی کند.»

رضا فهمی، نماینده سابق پارلمان مصر گفت: «بیش از 10 سال از انقلاب های بهار عربی می گذرد. اما باد همچنان می وزد. شرایط پیچیده و مبهم است و دیگر خبری از آرمان های انقلاب نیست». عباس گبری فعال و پژوهشگر حقوقی نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: «وضعیت متزلزل مصر در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مذهبی زندگی مردم را به جهنم تبدیل کرده است. مردم از آینده مبهم خود می ترسند».

  ارتش اسرائیل به مناطقی در نوار غزه حمله می کند

الجزیره در آوریل 2021 به نقل از منابع قانونی مصر اعلام کرد که از زمان انقلاب 2011 تاکنون 35 زندان جدید در مصر ساخته شده است که تعداد کل زندانیان را به 78 نفر رساند.

مجید المصری، روزنامه نگار مصری به یورونیوز گفت: از روشنفکران و فعالان سیاسی گرفته تا شهروندان عادی، سطح سرکوب مخالفان و بحران اقتصادی طبقه فقیر به گونه ای است که با وجود نفرت فراوان، امید چندانی برای فردایی بهتر وجود ندارد. . به عنوان مثال، در دوران مبارک نه تنها روزنامه نگاران امروز اجازه انتقاد از رئیس جمهور را داشتند، بلکه انتقاد از کمترین عملکرد اقتصادی و اجتماعی دولت شامل حبس و حبس برای نویسنده می شد.

مصطفی عضب، مدیر منطقه ای سازمان عربی حقوق بشر، به الجزیره گفت که وزارت کشور مصر گفت که تعداد زندانیان 160 درصد بالاتر از ظرفیت است. مراکز بازداشت پلیس نیز 400 درصد بیشتر از تعداد استاندارد افراد را در خود جای می دهند.

خبر عجیب

اکنون در یازدهمین سالگرد انقلاب ژانویه 2011، همه شرایط به قبل از انقلاب بازگشته است و عبدالفتح السیسی یک دولت نظامی با محوریت مصر ایجاد کرده است. وفاداران السیسی به پارلمان می روند و تمام امور اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور مانند دهه های گذشته در دست ارتش است. کارخانه های ارتش همه چیز از شامپو گرفته تا سلاح تولید می کنند. فرمانداران، شهرداران، مدیران کل و مقامات عالی رتبه از بین ژنرال ها یا بازنشستگان ارتش انتخاب می شوند.

مجید المصری به یورونیوز گفت: «ارتش در تمام بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی از زمان به قدرت رسیدن آقای سیسی پیروز شده است. امروز شاهد حضور نیروهای نظامی حتی در دانشگاه های مصر هستیم. کار به جایی رسیده است که انتخاب روسای دانشگاه ها با مشارکت مستقیم نظامیان و شخص رئیس جمهور انجام می شود».

  آرماند ملی نوشت: روابط پنهانی مشکل اقتصاد امروز ماست

رئیس جمهور مانند سال های گذشته انقلاب در انتخابات رسمی با بیش از 90 درصد آرا انتخاب می شود. در انتخابات 2018 ژنرال سامی عنان، رقیب اصلی السیسی دستگیر شد و السیسی با 97 درصد آرا پیروز اعلام شد. او در این انتخابات تنها یک رقیب مطمئن داشت.

چرایی شکست انقلاب مصر مستلزم مطالعه کامل فرهنگ سیاسی مردم مصر، وضعیت ژئوپلیتیکی، نقش خارجی ها، اشتباهات اخوان المسلمین، نقش ارتش و فقدان رهبری واحد است. هر چه بود، رئیس جمهور تازه منتخب پس از انقلاب دستگیر و محاکمه شد و در نهایت جان خود را از دست داد و اکنون با یک ژنرال نظامی در یک کودتا جایگزین او شده است. اما مصری ها مانند 20 سال پیش نیستند. خیلی چیزها تغییر کرده و مردم آگاه تر شده اند. گروه های کوچک دائماً خواستار تجمع می شوند و رهبری قدرتمند می تواند امید از دست رفته مردم را بازگرداند و آنها را به میدان تحریر بازگرداند.

رضا دهگانی

دیدگاهتان را بنویسید