وندی شرمن: پوتین قصد دارد در اواسط فوریه به اوکراین حمله کند

خبر عجیب

شفقنا- یک دیپلمات آمریکایی تایید کرد که آمریکا معتقد است رئیس جمهور روسیه در اواسط فوریه به اوکراین حمله خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به حمله احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین در اواسط فوریه، گفت: نمی دانم او تصمیم نهایی را گرفته است یا نه. اما ما مطمئناً نشانه هایی از استفاده او از نیروی نظامی برای حمله تا اواسط فوریه دیده ایم.

این دیپلمات ارشد آمریکایی خاطرنشان کرد که برنامه‌های پوتین می‌تواند تحت تأثیر بازی‌های المپیک پکن باشد که توسط ایالات متحده و برخی از متحدانش به دلیل سابقه نقض حقوق بشر در چین تحریم شده است.

شرمن گفت: همه ما می دانیم که مراسم افتتاحیه المپیک پکن در 4 فوریه برگزار می شود و رئیس جمهور پوتین قصد دارد در آن شرکت کند.

وی افزود: فکر نمی کنم رئیس جمهور شی جین پینگ از اینکه پوتین از این فرصت برای حمله به اوکراین استفاده می کند خوشحال باشد. بنابراین این می تواند بر زمان و طرز تفکر او تأثیر بگذارد.

کی یف از سال 2014 علیه جدایی طلبان مورد حمایت روسیه که بخش هایی از شرق اوکراین را در دونباس کنترل می کنند، می جنگد.

دو طرف که یکدیگر را به نقض توافق آتش بس متهم می کنند، در 22 دسامبر برای آتش زدن خط مقدم توافق کردند.

اطلاعات نظامی اوکراین می گوید مسکو برای حمله در اوایل سال 2022 آماده می شود. نمایندگان ایالات متحده، ناتو و اوکراین گفته اند نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین جمع شده اند. روسیه این اتهامات را رد کرده و آنها را تبلیغات “جنگجویانه” آمریکایی خوانده است.

  برنامه مدیریت هوشمند کرونا بر اساس سامانه امید است

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین در خارج از ناتو ندارد. تمرکز فعلی بایدن بر دیپلماسی، هماهنگی متفقین و مشورت با تیم مشاور امنیت ملی در مورد بحران مرزی با اوکراین است.

وی در یک کنفرانس خبری گفت که استقرار نیروهای آمریکایی در اوکراین با هماهنگی ناتو انجام شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: ما در حال مذاکره با برخی کشورها در مورد کمبود منابع گاز طبیعی هستیم. ما در حال مذاکره با متحدانش در شمال آفریقا و خاورمیانه برای جبران منابع گازی روسیه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید