دو اقدام دولت در حمایت از صنعت بورس

به گزارش موج نیوز، احسان هندوزی وزیر اقتصاد و دارایی از دو اقدام مهم برای اجرای مصوبات پیش از این ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از صنعت بورس خبر داد.

ابتدا مصوبه هیأت وزیران مبنی بر اصلاح لایحه 1401 تصویب شد و رسماً به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

دوم، ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور به وزرای اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و دستگاه های مرتبط.

ابلاغیه دولت شامل موارد زیر است:

روابط بین الملل در روزهای اخیر منجر به نوسانات قیمت مراکز جهانی شده و نرخ پتروشیمی ها و پالایشگاه های داخلی به شدت افزایش یافته است. دولت یک سقف 5000 تنی برای نرخ خوراک و سقف 2000 تنی برای میزان سوخت را تصویب کرده است تا نشان دهد که موضوع ماندگاری صنعتی و قابل پیش بینی بودن اقتصاد و سیاست های اقتصادی برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین با حفظ فرمول قبلی، قیمت ها هرگز از 5000 تن برای مواد غذایی و 2000 تن برای سوخت بیشتر نخواهد شد.

به اندازه این کاهش و سقف قیمت خوراک و سوخت، بخشی از درآمد دولت نیز کاهش می یابد. در همین راستا در نامه ای که به مجلس خواهد رفت، آمده است که چیزی معادل 40 هزار میلیارد تن از منابع و هزینه های تبصره 14 این سقف کاهش می یابد.

2. با توجه به نرخ ارز اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای دارایی ها و ارزهای خارجی بانک ها، بانک مرکزی موظف شد نرخ ارز 6 ماهه سامانه نیما را مبنا قرار داده و 90 درصد آن را برای قیمت ارز. سه ماهه آخر بانک ها و تعطیلی مالی آنها و سال آینده نیز از نظر نمایش اعداد واقعی و سودآوری تقویت می شود.

  سرهون چهارمحال و بختیاری برای دومین بار به لرزه افتاد

3. بانک مرکزی موظف شد برای تعدیل نرخ سود در بازار بین بانکی تا سقف 20 درصد فعالانه مداخله کند. در زیر آن، ملاحظات حاکمیتی بانک مرکزی می تواند انعطاف پذیر باشد، اما نه بیش از 20 درصد.

4. مصوبه هیأت وزیران مبنی بر اصلاح پیش نویس قانون بودجه 1401، تملک سهام دولتی در شرکت های دولتی را به عنوان وثیقه نزد صندوق تثبیت مجاز می داند. با در نظر گرفتن این موضوع، صندوق تثبیت بازار باید مداخله جدی‌تر و جامع‌تر و حمایت گسترده‌تری را انجام دهد. پیش از این این ارقام حدود 20 یا 30 هزار میلیارد تن بود که بر اساس مصوبه امروز شورای دولت، صندوق تثبیت می تواند از حمایت سهام دولتی در شرکت های دولتی و شرکت های تابعه استفاده کند.

5. 10 درصد از عرضه اولیه شرکت های دولتی باید برای فروش همان سهام در نظر گرفته شود. خود ناشر موظف است از کمک های او حمایت کند. بنابراین چشم انداز بهتری را برای سودآوری برای فعالان بازار سرمایه شاهد خواهیم بود.

این مصوبات از ابتدای بهمن ماه اعمال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید