دوگانگی در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین نشانه نزدیک شدن به توافق با ایران است

یکی از اعضای سابق تیم مشاوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، گفت: انشعاب در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین نشانه قریب الوقوع بودن توافق با ایران است.

ولید فارس در گفت و گو با شبکه العربیه درباره اختلافات تیم مذاکره کننده آمریکا در وین گفت: چند هفته و چند ماه است که تاکید می کنیم که در موضوع توافق هسته ای با ایران دو نوع تقسیم بندی وجود دارد. انشعاب اول تقریباً حزبی است. یعنی اکثر اعضای حزب دمکرات و تعدادی از اعضای حزب جمهوری خواه از یک سو و اکثر اعضای حزب جمهوری خواه و تعدادی از اعضای حزب دمکرات در دیگری در مورد لزوم امضای توافقنامه با ایران اختلاف نظر دارند.

به گفته وی، مهم ترین و خطرناک ترین موضوع، تفرقه در دولت است. از یک سو افرادی هستند که توسط رئیس جمهور منتخب جدید و در واقع تیم رئیس جمهور منصوب می شوند. آنها می خواهند از همه ابزارها برای تحت فشار قرار دادن آنها برای رسیدن به هدف سیاسی خود یعنی امضای توافق استفاده کنند. از سوی دیگر بوروکرات های مالی یا امنیتی کسانی هستند که قانون را اجرا می کنند و بر اساس قانون تحریم ها را اعمال می کنند. این دلیل تفاوت بین آنچه گفتیم اتفاق می افتد و آنچه اتفاق افتاده است.

ولید فارس خروج ریچارد نیووی از تیم مذاکره کننده آمریکا را بحرانی در رسانه ها خواند زیرا او یک بوروکرات است و هیچکس از او حمایت نخواهد کرد. اما اگر بتواند دولت را رها کند و صحبت کند، تبعات سیاسی دارد. اما کناره گیری او از مذاکرات تأثیری بر خود مذاکرات نخواهد داشت، زیرا اعضای تیم منصوب شده از سوی کاخ سفید به کار خود ادامه خواهند داد.

  دکتر مرادی، استاد اقتصاد و حقوق انرژی دانشگاه تهران: فرصتی برای رقابت روسیه و ایران در بازار جهانی / بازار آزاد انرژی اروپا انتظار داشتن بازار نفت ایران

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای تقریبا دو ماه پیش از سر گرفته شد. مذاکره کنندگان قبلا گفته اند که امیدوارند در چند هفته آینده به توافق برسند. هشتمین دور مذاکرات برای احیای برجام هم اکنون در وین در حال برگزاری است.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: ایران، ترویکای اروپایی، روسیه و چین به تهیه بخش مهمی از پیش‌نویس سند نهایی مذاکرات وین ادامه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید