چرا باید سواد رسانه ای را بومی سازی کنیم؟ / + ویدیو

خبر عجیب

شفقنا رسانه- استفاده از دانش سواد رسانه ای در مواجهه با فضای مجازی و اطلاع رسانی و رسانه های اجتماعی ضروری است. سواد رسانه ای در کشورهای دیگر پاسخگوی نیاز جامعه ما نیست و ما نمی توانیم این مهارت را به الگوی کشورهای دیگر بیاموزیم. این دانش ها و مهارت ها باید بومی سازی و متناسب با ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورمان طراحی شود.

به گزارش شفقنا رسانه، ما علوم بسیاری از جمله فیزیک، شیمی و پزشکی را با ترجمه به میهن خود آورده ایم. اما برخی از دانش ها به طور کامل از طریق ترجمه قابل انتقال نیستند. سواد رسانه ای یکی از آنهاست چرا که هر جامعه ای ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاص خود را دارد و سواد رسانه ای باید در راستای این شاخص ها باشد تا بتواند نیازهای آن جامعه را برآورده کند. یعنی سواد رسانه ای کشورهای دیگر لزوما پاسخگوی نیاز جامعه ما نیست و بخشی از آن باید بومی سازی شود. سرمایه داری، لذت گرایی و منفعت گرایی در بطن تفکر غربی است و اگر با همین تفکر سواد رسانه ای را در فضای مجازی آموزش دهیم به نتایج دیگری نخواهیم رسید.
بهتر است از نتایج تحقیقات خارجی برای طراحی محتوای آموزش سواد رسانه ای مطابق با علوم اسلامی، علوم انسانی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی خود استفاده کنیم وگرنه آسیب های زیادی به جامعه وارد می شود. در این میان نقش رسانه های رسمی مانند صداوسیما، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری، روزنامه ها و حتی تریبون امام جمعه در این آموزش ها مهم است و هر کدام باید در جایگاه خود در این حوزه برنامه ریزی کنند.

  با ثبت نام در دوره های مجازی قرآن و حدیث از اساتید برجسته کشور بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید