مجوز متحدان آمریکا برای ارسال سلاح به اوکراین

با ادامه تنش ها بین غرب و روسیه و اتهامات آنها علیه مسکو، گزارش هایی حاکی از تلاش واشنگتن برای اجازه دادن به متحدانش برای ارسال سلاح به اوکراین است.

رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد، وزارت امور خارجه به متحدان خود در بریتانیا و کشورهای بالتیک اجازه داده است تا موشک ها و تسلیحات آمریکایی را به اوکراین تحویل دهند.

بر اساس این گزارش، بر اساس مقررات کنترل صادرات آمریکا، کشورها باید قبل از انتقال تسلیحات دریافتی از آمریکا به کشورهای ثالث، تأییدیه و تأییدیه وزارت خارجه را دریافت کنند.

طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، استونی اجازه خواهد داشت موشک های ضد تانک جاولین را به اوکراین و لیتوانی نیز موشک های استینگر را به این کشور ارسال کند.

رویترز گزارش داد: «سخنگوی وزارت امور خارجه تأیید کرد که دولت ایالات متحده با انتقال (تسلیحات آمریکایی) به کشور ثالثی موافقت کرده است که به استونی، لتونی، لیتوانی و بریتانیا اجازه می دهد تجهیزات ذخیره سازی ساخت آمریکا را خریداری کنند. اوکراین. . سخنگو جزئیاتی در مورد اینکه کدام سلاح ارسال خواهد شد، ارائه نکرد.

وی گفت: «ایالات متحده و متحدان و شرکای آن با یکدیگر همکاری می کنند تا کمک های امنیتی به اوکراین را افزایش دهند. ما در تماس نزدیک با شرکای اوکراینی خود و متحدان ناتو هستیم و خلاقانه از همه ابزارهای موجود همکاری امنیتی برای کمک به اوکراین برای تقویت دفاع خود در برابر تجاوزات فزاینده روسیه استفاده می‌کنیم.»

این اعلام زمانی اعلام شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه شب در یک کنفرانس خبری گفت که روسیه در صورت حمله به اوکراین بهای گزافی را خواهد پرداخت.

  پخش زنده مسابقه فوتبال هواداران و استقلال از شبکه سه سیما

مقامات روسیه بارها ادعاهای مقامات آمریکایی و متحدان آنها در اتحادیه اروپا مبنی بر برنامه ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده اند.

با این حال، رویترز مدعی است که کرملین حدود 100000 سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده است و این افزایش به معنای آماده شدن روسیه برای جنگ برای جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو است.

دیدگاهتان را بنویسید