خروج از افغانستان بدون پرداخت امکان پذیر نبود

به گزارش موج نیوز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که معتقد است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دنبال یک «جنگ گسترده» یا یک جنگ تمام عیار نیست.

او گفت که اقتصاد روسیه در صورت حمله به اوکراین با تحریم های “سنگین” و بی سابقه ای روبرو خواهد شد.

به گزارش یورونیوز، اظهارات رئیس جمهور آمریکا پس از آن بیان می شود که وی پیشتر اعزام نیرو به اوکراین برای دفاع از این کشور در برابر حمله احتمالی روسیه را رد کرده بود. کشورهای غربی مسکو را متهم به توطئه برای حمله به اوکراین به همراه حدود 100 هزار نیروی روسی در مرز با اوکراین کرده اند. روسیه این اتهامات را رد کرده است، اما از غرب به دنبال تضمین های امنیتی است.

واشنگتن روز چهارشنبه از انتشار 200 میلیون دلار کمک امنیتی اضافی به اوکراین خبر داد. ایالات متحده همچنین 450 میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین قبل از تجمع نیروهای روسی در مرز با اوکراین ارائه کرد.

بایدن گفت که مسکو مسئول هرگونه حمله روسیه به اوکراین خواهد بود. اگر روسیه تصمیم به حمله به اوکراین بگیرد، با عواقب فاجعه باری روبرو خواهد شد. اگر روسیه به اوکراین حمله کند، بانک های این کشور نمی توانند با دلار معامله کنند. به خصوص خسارات انسانی حمله به اوکراین برای روسیه بسیار زیاد خواهد بود و ما باید هزینه زیادی برای آن بپردازیم. من درباره وقایع اوکراین با ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) و رهبران کشورهای عضو ناتو صحبت کردم. من معتقدم که پوتین خواهان جنگ تمام عیار علیه اوکراین نیست.

وی گفت: پیش بینی من این است که ولادیمیر پوتین اگرچه از عواقب حمله به اوکراین بی خبر است و خواهان یک جنگ تمام عیار نیست، اما تصمیم به حمله به اوکراین خواهد گرفت. ما نیز اقدامات لازم را برای رفع این مشکل انجام داده ایم. روسیه برتری نظامی بزرگی نسبت به اوکراین دارد، اما اگر به این کشور حمله کند، هزینه بالایی خواهد پرداخت.

پیوستن اوکراین به ناتو در حال حاضر امکان پذیر نیست

بایدن گفت که پیوستن اوکراین به ناتو در شرایط فعلی به دلیل نبود شرایط امکان پذیر نیست.

او در اولین سالگرد ریاست جمهوری خود در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: “حدس می زنم او وارد شود، باید کاری انجام دهد.”

بایدن در پاسخ به سوالی درباره اهداف پوتین گفت: آیا فکر می کنم او غرب را آزمایش خواهد کرد؟ آیا آمریکا و ناتو تا حد امکان آزمایش خواهند کرد؟ بله، من فکر می کنم این اتفاق می افتد، اما هزینه زیادی خواهد داشت.

  رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس: حوزه علمیه اصول برنامه هفتم توسعه را تبیین کند

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال دخالت کشورهای عضو ناتو در جنگ اوکراین گفت: تنها وضعیت بدتر از جنگ برنامه ریزی شده غیرعمدی است و من نگران هستم که اوضاع از کنترل خارج شود. امیدوارم ولادیمیر پوتین متوجه شود که در موقعیت خیلی خوبی برای فتح جهان نیست – به جز یک جنگ هسته ای تمام عیار.

رئیس‌جمهور همچنین گفت: «بسیار مهم» است که متحدان ناتو در مواجهه با حمله احتمالی روسیه متحد بمانند.

امکان دیدار با پوتین وجود دارد

جو بایدن گفت که او معتقد است که می توان یک دیدار دوجانبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای رسیدگی به نگرانی های امنیتی در شرق اروپا داشته باشد. بایدن در پاسخ به این سوال که آیا دیدار دیگری با پوتین به عنوان راهی برای کاهش تنش ها برگزار می شود، گفت: «من هنوز فکر می کنم این امکان وجود دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که روسیه می تواند «بدون احتیاط» به اوکراین حمله کند و هشدار داد که با تحریم های شدید مواجه خواهد شد. او پس از ماه‌ها تنش بر سر استقرار نیروهای روسیه در مرز اوکراین، در جریان سفر به کی‌یف، پایتخت اوکراین صحبت می‌کرد. وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر روابط نزدیک کشورش با اوکراین، وعده دیپلماسی “بی رحمانه” برای توقف تجاوز روسیه را داد.

مسکو هرگونه طرحی برای حمله یا حمله به اوکراین را رد کرده است.

روسیه خواسته های زیادی از دولت های غربی مطرح کرده است، از جمله اینکه اوکراین هرگز به ناتو نپیوندد و فعالیت های دفاعی آن در برخی از کشورهای عضو آن مانند لهستان محدود شود. هیچ پیشرفتی در مذاکرات هفته گذشته بین غرب و روسیه حاصل نشد و غربی ها برخی از خواسته های مسکو را غیرقابل مذاکره خواندند.

روسیه در سال 2014 پس از سرنگونی دولت طرفدار مسکو در اوکراین، شبه جزیره کریمه را که بخشی از اوکراین بود، ضمیمه کرد. او از آن زمان از جدایی طلبان طرفدار روسیه که درگیر جنگ خونین با ارتش اوکراین هستند، که بخش هایی از شرق اوکراین را کنترل می کند، حمایت کرده است. این نگرانی وجود دارد که درگیری که جان 13000 نفر را گرفت و حداقل دو میلیون نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرد، دوباره شعله ور شود و ارتش روسیه آشکارا مداخله کند.

  بریتانیا: رمزگذاری قوی ارتباطات دیجیتال امنیت آنلاین کودکان را افزایش داده است

بلینکن گفت روسیه “بدون تحریک، بدون دلیل” نیروهای خود را در مرزهای اوکراین متمرکز کرده است. او گفت: “ما می دانیم که او قصد دارد این قدرت را حتی بدون مقدمه های زیاد افزایش دهد، که به پوتین اجازه می دهد تا اقدامات تهاجمی تری علیه اوکراین حتی بدون مقدمه انجام دهد.”

او روسیه را به تلاش برای تضعیف نهادهای دیپلماتیک اوکراین و ایجاد شکاف در جامعه این کشور “به هر وسیله ای، از مداخله در انتخابات گرفته تا نشر اکاذیب یا حملات سایبری” متهم کرد. بلینکن متعهد شد که «تلاش‌های دیپلماتیک بی‌وقفه برای جلوگیری از تجاوزات جدید و ترویج گفت‌وگو و صلح» انجام دهد و بار دیگر تاکید کرد که در صورت حمله به روسیه با تحریم‌های شدید مواجه خواهد شد. بلینکن پس از دیدار با متحدان اروپایی، قرار است روز جمعه با همتای روسی خود در ژنو دیدار کند.

خروج از افغانستان بدون پرداخت امکان پذیر نبود

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: خروج بدون پرداخت از افغانستان امکان پذیر نبود و من از سرنوشت کنونی این کشور ناراحت هستم. افغانستان مقبره امپراتوری هاست. افغانستان یک کشور متحد نیست و ارتش آمریکا اذعان کرده است که اگر در آن کشور می ماندیم باید ده ها هزار نیرو به آنجا می فرستادیم.

جو بایدن بار دیگر از تصمیم خود برای خروج از افغانستان دفاع کرده و گفته است که اگر آمریکا افغانستان را ترک نکند، باید هزاران سرباز دیگر را به افغانستان بفرستد. وی تاکید کرد که از این تصمیم عذرخواهی نخواهد کرد. او در کنفرانس خبری کاخ سفید در اولین سالگرد ریاست جمهوری خود گفت: «اگر در افغانستان بمانیم، باید بین 20 تا 50 هزار نیرو به آنجا بفرستیم».

وی افزود که ایالات متحده نمی تواند هزاران سرباز دیگر را به افغانستان بفرستد. به گفته بایدن، او از تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان ناراحت نیست. اما او احساس بدی نسبت به اتفاقاتی دارد که پس از کنترل طالبان در کشور اتفاق می افتد. او گفت: «بعد از 20 سال، هیچ راه آسانی برای خروج از افغانستان وجود نداشت، مهم نیست چه زمانی این کار را انجام دادیم. من به خاطر کاری که کردم هیچ عذرخواهی مدیون نیستم.

بایدن گفت که نگران نیروهای آمریکایی در افغانستان است که برخی از آنها در فرودگاه کابل مورد حمله قرار گرفتند. وی همچنین در مورد مشکلاتی که [در افغانستان] بله، احساس بدی دارم. من از تمام مشکلات دنیا احساس بدی دارم. اما ما نمی توانیم همه مشکلات جهان را حل کنیم.

  کمیته هماهنگی شیعیان عراق با مقتدی صدر دیدار خواهد کرد

بایدن گفت: «افغانستان نمی تواند مردم افغانستان را متحد کند. آنها نمی توانند به اتفاق آرا از دولت حمایت کنند.

بایدن پیش از این گفته بود که مردم افغانستان توانایی اتحاد به عنوان یک ملت را ندارند. او گفت: “من درک می کنم که هر اتفاقی بیفتد عواقبی دارد.” اما فکر می کنم تصمیم درستی گرفتیم.

ایالات متحده در ماه اوت گذشته از افغانستان خارج شد. نتیجه ای که به دنبال سقوط رژیم مورد حمایت آمریکا و ظهور طالبان و بحران کنونی در افغانستان بود.

توقف جنگ در یمن مستلزم مشارکت و همکاری دو طرف است

بایدن در بخشی دیگر از سخنان خود درباره جنگ یمن گفت: پایان دادن به جنگ در یمن نیازمند مشارکت و همکاری دو طرف است و رسیدن به این هدف بسیار دشوار است.

جو بایدن همچنین روز چهارشنبه گفت که دولتش در حال بررسی تغییر نام جنبش انصارالله یمن به “سازمان تروریستی بین المللی” در پی حملات اخیر موشکی و پهپادی در امارات متحده عربی است که توسط هوتوها ادعا شده است. اما وی اذعان کرد که پایان دادن به درگیری بین حوثی ها و دولت مستعفی و ائتلاف نظامی به رهبری عربستان که امارات یکی از اعضای آن است، “بسیار دشوار” است.

تاج و اقتصاد

رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای داخلی دولت خود در یک سال گذشته، گفت که تعداد افرادی که در ایالات متحده واکسینه شده اند از دو میلیون به سه میلیون رسیده است و اکنون 3 درصد از بزرگسالان آمریکایی به طور کامل واکسینه شده اند. جو بایدن همچنین گفت که دولت او شش میلیون شغل جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری را به 7.5 درصد کاهش داده است.

او در ادامه از طرح خود برای “بازیابی بهتر” دفاع کرد و گفت که این طرح باعث کاهش هزینه ها در زمینه هایی مانند مراقبت از کودکان، پزشکی، انرژی و کسری بودجه می شود.

بایدن در اولین دوره ریاست جمهوری خود که سال گذشته وارد کاخ سفید شد، مسن ترین رئیس جمهور آمریکا بود. ناآرامی که توسط رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ و برخی از حامیان او ایجاد شده است، رای دهندگان آمریکایی را بر آن داشته تا جو بایدن را نمادی از بازگشت به حالت عادی و ثبات بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید