تشابهات تاریخی و فرهنگی زمینه ساز توسعه روابط ایران و ترکیه است

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سید محمد علی آل هاشم وی در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در تبریز، توافقات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه را زمینه ساز توسعه روابط دوجانبه دانست و گفت: این ویژگی های مشترک بسیار متعدد و ارزشمند است و می تواند مبنای خوبی باشد. برای روابط تجاری، آموزشی و فرهنگی.»

وی خطاب به سرکنسول ترکیه افزود: تبریز و ترکیه همواره روابط خوبی داشته اند و سرکنسول های شما در غم و شادی مردم ما شریک بوده اند و از شما انتظار داریم در ارتقای سطح روابط مسلمانان نقش موثری داشته باشید. ملت های ایران و ترکیه.

من جمعه از تبریز دارم وی با اشاره به وحدت دو کشور مسلمان خاطرنشان کرد: وجود علمای دین در ترکیه و ایران و اتحاد برادران شیعه و سنی بسیار تحسین برانگیز است و این وحدت باید هر روز توسعه یابد.

وی گفت: تردد تجار و اتباع دو کشور باید روان و آسان باشد و دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه و دانشجویان ترک در حال تحصیل در ایران باید مورد حمایت وزارتخانه‌های ما قرار گیرند و مشکلات آنها برطرف شود.

وی افزود: ایران و ترکیه در سیاست خارجی نیز دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که در راس آن حمایت مظلومان جهان و مردم مظلوم فلسطین است و امیدواریم با اتحاد ملت‌ها، مردم رنج‌دیده آزاد شوند. “

وی گفت: آمریکا و اسرائیل همیشه تلاش کرده اند تا روابط ما را سرد کنند، اما خوشبختانه همیشه ناامید بوده اند زیرا برادری دیرینه بین دو کشور وجود دارد.

سخنگوی مقام معظم رهبری گفت: با افزایش تحریم های آمریکا و گسترش ولیعهد، ترانزیت کالا و مسافر در مرزهای ایران و ترکیه کاهش یافته است. فعال خواهند بود که برای هر دو کشور از نظر رشد و شکوفایی اقتصادی بسیار خوب خواهد بود.

  اجرای طرح قیمت گذاری موضوعی جدی است

سیتین تانر، سرکنسول جدید بوقلمون وی در تبریز گفت: بین مردم دو کشور پیوندهای متفاوتی وجود دارد و ما ترک ها ایرانی ها را برادر خود می دانیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچکس نمی تواند مانع برادری دو کشور شود، افزود: ایران و ترکیه قدیمی ترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه هستند و ظرفیت های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید