اعتماد نوشت: نگرانی از افزایش فشار مالیاتی بر مردم

خبر عجیب

شفقنا- روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «نگرانی از افزایش فشار مالیاتی بر مردم» به قلم سید مرتضی افقه می نویسد:
در همه کشورهایی که در شرایط عادی فعالیت می کنند، درآمدهای مالیاتی از منابع اصلی تامین مالی این دولت ها هستند، اگرچه علاوه بر اینکه منبع اصلی خدمات دولتی هستند، وظایف دیگری نیز دارند. یکی از این کارکردها درآمد مالیاتی برای خدماتی است که به جامعه ارائه می شود و دوم اینکه در بخش سیاست گذاری است تا دولت بتواند با بازی با نرخ ها و مبناهای مالیاتی، هم تولید و هم مصرف را هدایت کند تا بنگاه هایی که به آن تعلق دارد. آنها نیاز به ترویج بیشتر تولید یا افزایش مالیات بر کالاهایی دارند که برای مردم مضر است، اما باید دید واکنش مالیات دهندگان (مصرف کنندگان و تولیدکنندگان) به تغییرات مالیاتی که به کشش قیمتی این کالاها، اما عملکرد آنها نیز بستگی دارد. . دیگری در توزیع درآمد و گسترش عدالت است که با افزایش مالیات بر ثروتمندان، افراد دارای معلولیت را قادر به دریافت یارانه یا یارانه و مزایا می کند. آنچه مسلم است نرخ ها و پایه های مالیاتی بسیار حساس است و این نرخ ها و مبناها هم بر درآمدها و سیاست های دولت و هم در گسترش انصاف و جهت گیری در تولید و مصرف کالاها تأثیر می گذارد تا دولت ها بتوانند به اهداف خود دست یابند. همه این مسائلی که پیش می آید در شرایط عادی در همه کشورها عادی به نظر می رسد که در نهایت صرف ایجاد خدمات مطلوب به جامعه می شود. اما در ایران متأسفانه به دلیل ناکارآمدی دولت‌ها، مالیات همیشه منحرف می‌شود و از افرادی که نیاز به مالیات کمتری دارند (که عمدتاً در بخش تولید فعال هستند) مالیات بیشتری دریافت می‌کنند و از فعالیت‌های غیرمولد که باید مالیات بگیرند. بیشتر مالیات گرفته شود، از مالیات اجتناب شود دیده می شود.

  آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق برای واردات غذا و دارو

این در حالی است که اصولاً دولت نمی تواند در اخذ مالیات و صرف خدمات چندان کارآمد باشد. ما چند «نان آور اضافی» نداریم، یعنی نهادها و افرادی که با بودجه عمومی مرتبط هستند، اما کمک چندانی به رفاه جامعه نمی کنند و این افزایش هزینه های خدماتی و تولیدی و رفاهی همواره منجر به کسری بودجه می شود. . کسری بودجه در سال هایی که درآمدهای نفتی وجود داشت و مازاد هزینه ها با فیدرهای اضافی انجام می شد، از درآمدهای نفتی تامین می شد، اما اکنون درآمدهای نفتی کم و محدود است و وجود این مالیات دهندگان اضافی فشار مضاعفی به بودجه عمومی و جدول وارد می کند. مردم بررسی لایحه بودجه 1401 نشان می دهد که در عمل این بودجه نیز مانند بودجه های قبلی، توده مردم را به تحریم گره زده است، چرا که با وجود کاهش نسبی درآمدهای نفتی، مالیات و نرخ ارز را جایگزین آن کرده اند. جبران شود که هر دو توده مردم را کوچکتر کنند تا با این حساب توده مردم هم کوچکتر شود. از دیگر اقدامات این بودجه این است که افزایش درآمد بر خلاف قانون برنامه ششم مطابق با تورم نبوده و به نظر می رسد مسیر بی عدالتی را در پیش گرفته است. از آنجایی که درآمد متوسط ​​افراد بسیار کمتر از نرخ تورم افزایش یافته است، گفته می‌شود افرادی با درآمد بیش از 20 میلیون تن تنها 5 درصد افزایش می‌یابند در حالی که نرخ تورم همچنان بالای 40 درصد است و این بدان معناست که 35 درصد است. از توده این گروه جامعه کاهش می یابد. دولت نیز با افزایش 70 درصدی درآمدهای مالیاتی مانور می دهد و بارها اعلام کرده است که افزایش مالیات از طریق پایگاه ها و پایه های تولیدی موجود نیست، بلکه از طریق مبادی جدیدی است که در راه است، اما بعید است که دولت مبادی جدید باز کند و یا اجتناب از مالیات
یکی از دلایلی که دولت نمی تواند این افزایش مالیات را به ویژه از بخش های غیر تولیدی داشته باشد، ناکارآمدی دستگاه های اجرایی و اجرایی و وجود فساد در این دستگاه ها مالیاتی است. در زمینه فرار مالیاتی نیز بعید است که بتوانند از این فرار جلوگیری کنند، زیرا دولت کنترل کافی بر اطلاعات بخش غیرمولد جامعه ندارد. و به دلیل توان مالی این قشر از جامعه امکان پرداخت رشوه و گسترش فساد در این بخش وجود دارد و در صورت یافتن مبانی مالیاتی جدید باز هم فشار غیرمستقیم بر توده مردم وارد می شود و همه اینها باعث افزایش قیمت ها می شود. سابق. در مجموع، پیش‌بینی این افزایش مالیات در سال‌های آتی قابل تحقق نیست و تنها افرادی که نتوانند از فرار مالیاتی جلوگیری کنند و نهادها و افراد ضعیف‌تر در دست این بخش قرار بگیرند، در حالی که افراد تأثیرگذارتر همچنان از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند و در مجموع با این سیاست در شرایط فعلی بعید است که رفاه به جامعه تزریق شود.

  نام سردار سلیمانی کابوس بزرگ دنیای استکبار است

خبر قبلیاطلاعات نوشت: خودروسازان را مسئولیت پذیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید