پوتین و رئیسی در مسکو مشارکت استراتژیک بین دو کشور را تقویت خواهند کرد

به گزارش موج نیوز، سایت شبکه خبری «راشا تودی» در گزارشی به بررسی محورهای رایزنی های امروز چهارشنبه 28 دی ماه آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و «ولادیمیر پوتین» پرداخته است. همتای روس وی در مسکو میزبانی خواهد شد.

سرویس مطبوعاتی کرملین روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که روسای جمهور دو کشور در مورد طیف گسترده ای از موضوعات همکاری های دوجانبه از جمله اجرای پروژه های تجاری و اقتصادی مشترک و همچنین مسائل جاری بین المللی و منطقه ای گفتگو خواهند کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است که دو طرف درباره اجرای برجام گفتگو خواهند کرد.

در این گزارش به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری درباره عملکرد دیپلماتیک روسیه در سال 2021 آمده است که سفر رئیس جمهور به مسکو را بسیار مهم می داند.

وی در این خصوص گفت: لازم است فهرستی از کل دستور کار خود را با در نظر گرفتن تغییرات در دولت ایران برای اطمینان از تداوم (همکاری) و حوزه های آن تهیه کنیم. از منظر دوجانبه، دستور کار غنی برای مسائل اقتصادی وجود دارد.

به گفته این دیپلمات ارشد روسی، دو کشور می توانند علاوه بر برجام درباره وضعیت خلیج فارس نیز گفتگو کنند.

الکساندر ژوکوف، نایب رئیس دومای دولتی روسیه نیز به خبرنگاران گفت که آیت الله رئیسی فردا 20 ژانویه در دوما سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش راشا تودی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پیامی به مناسبت پیروزی آیت الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران با تاکید بر اینکه روابط مسکو و تهران به طور سنتی دوستانه و حسن همجواری بوده است، افزود: امیدوارم در این زمینه تلاش کنند. این امر به توسعه بیشتر همکاری های سازنده دوجانبه در زمینه های مختلف و همچنین مشارکت در امور بین المللی کمک کرده است.

  استقلال مدافع آبی ها تنبیه شد!

به گفته وی، این به طور کامل در خدمت منافع مردم دو کشور است و با هدف تقویت امنیت و ثبات منطقه ای انجام می شود.

همکاری دوجانبه

یکی از موضوعات مهم مذاکرات روسای جمهور روسیه و ایران، اجرای پروژه های مشترک در حوزه تجارت و اقتصاد است. به گزارش راشا تودی، کارشناسان معتقدند در برابر فشارهای تحریمی آمریکا و دیگر کشورهای غربی این موضوع به شدت مطرح می شود.

ایرینا فدورووا، کارشناس این موسسه گفت: «در این زمینه، ادغام منافع اقتصادی مسکو و تهران بسیار مهم است که غلبه بر پیامدهای تحریم‌ها و توسعه روابط تجاری بین کشورهای ما را ممکن می‌سازد». برای مطالعات شرق راشا تودی گفت، آکادمی علوم روسیه.

به گفته وی، پروژه های زیرساختی مشترک مرتبط با تجارت و لجستیک می تواند در مذاکرات مسکو مورد بحث قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، همانطور که کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه گفت، فرصت های ترانزیتی بسیار خوبی بین مسکو و تهران وجود دارد.

جلالی تاکید کرد: می توان به اهمیت کریدور حمل و نقل بین المللی شمال – جنوب اشاره کرد که در آن شرایط و هزینه های تحویل کالا 50 درصد کمتر از مسیرهای دریایی سنتی است.

به گفته وی، ایران و روسیه نیز برنامه هایی برای توسعه همکاری های انرژی دارند.

بر اساس این گزارش، کارشناسان می‌گویند همه این موضوعات در دیدار پوتین و رئیس‌جمهور در مسکو قابل بحث است و در جریان رایزنی‌ها در مسکو، کشورها شراکت راهبردی روسیه و ایران را تقویت خواهند کرد.

ایرینا فدورووا معتقد است که این نه تنها توسعه روابط اقتصادی و تجاری را تحریک می کند، بلکه همکاری در زمینه مسائل سیاسی را نیز تقویت می کند.

ولادیمیر آواتکوف از آکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که نشست آتی روسای جمهور روسیه و ایران برای تغییر مستمر در نظام روابط بین الملل بسیار مهم است. وی گفت: جهان به تدریج از جهت گیری غربی دور می شود. در این راستا تماس بازیگران کلیدی در عرصه بین المللی مانند مسکو و تهران در زمینه نه تنها ثبات منطقه، بلکه امنیت جهانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

  پیام تبریک مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)

امنیت منطقه ای و مسئله افغانستان

به گزارش سایت راشا تودی، موضوع دیگری که در مذاکرات روسای جمهور روسیه و ایران قابل طرح است، وضعیت خلیج فارس است.

همانطور که لاوروف در یک کنفرانس خبری در 14 ژانویه 2022 گفت: “مشکلات مشاهده شده در منطقه باید نه تنها با ایران، بلکه با سایر ذینفعان در جریان مذاکرات چندجانبه، به عنوان بخشی از کنفرانس های امنیتی خلیج فارس و فراتر از آن، مورد بحث قرار گیرد.”

فدورووا، کارشناس موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه گفت: تنش ها در منطقه خلیج فارس در حال افزایش است، همچنین به دلیل حضور رو به رشد کشتی ها و نیروهای آمریکایی در کشورهای خلیج فارس. به ویژه، ما در مورد فروش سلاح از ایالات متحده به کشورهای عربی صحبت می کنیم. البته مسائل امنیتی هم برای خلیج فارس و هم برای کل منطقه خاورمیانه از منظر غرب محور مذاکرات پوتین و رئیس جمهور خواهد بود.

این کارشناس بر این باور است که وضعیت افغانستان نیز مورد بحث روسای جمهور دو کشور قرار خواهد گرفت. بر اساس این گزارش، در گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین با رئیس جمهور ایران در نوامبر 2021، دو کشور بر آمادگی خود برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند.

فدورووا گفت: «مسئله افغانستان یکی از مهمترین موضوعات است که آشکارا در دستور کار منطقه قرار دارد. علاوه بر این، روسیه و ایران هر دو طرفدار ایجاد یک حکومت فراگیر با حضور اقلیت های قومی و مذهبی در افغانستان هستند و ایران و روسیه در این زمینه همسو هستند.

  سخنرانی رهبر معظم انقلاب عید سعید فطر از شبکه های داخلی و بین المللی پخش می شود

به گفته وی، روسیه و ایران کمک های بشردوستانه قابل توجهی به افغانستان ارائه می کنند و از این رو می توانند همکاری ها را در این راستا افزایش دهند.

فدورووا افزود: “به دلیل سهل انگاری ایالات متحده و ناتو – خروج بی رویه نیروهای آنها از افغانستان – این کشور در وضعیت بحرانی اقتصادی قرار دارد، قحطی در برخی مناطق آغاز شده است.” به همین دلیل است که همکاری روسیه و ایران در مسیر بشردوستانه برای حل و فصل وضعیت این کشور بسیار مهم است.

اعدام برجام

در بخشی دیگر از این گزارش، یکی از کارشناسان موسسه مطالعات شرق آکادمی علوم روسیه گفت که مذاکرات روسای جمهور روسیه و ایران را با توجه به رویدادهای اخیر جهان مهم می داند.

او به راشا تودی گفت: «تنش کنونی در شرایط بین‌المللی بدون شک تماس‌های بین ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی را بسیار مهم می‌کند.

این کارشناس به طور ویژه به وضعیت پیرامون برجام به عنوان یکی از موضوعات کلیدی که سران دو کشور می توانند در مذاکرات مسکو درباره آن بحث کنند، اشاره کرد.

آواتکوف در آکادمی دیپلماتیک وزارت خارجه روسیه گفت: «ایالات متحده ایران را تحت فشار قرار می‌دهد تا اقداماتی را انجام دهد که با آن موافق نیست». در اینجا نیز مهم است که تهران صبور باشد و به مذاکرات با واشنگتن ادامه دهد، نه مستقیم، بلکه از طریق میانجی هایی که پنج کشور روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه به نمایندگی از آنها نمایندگی می کنند. ایران مستحق احترام است چرا که علیرغم اینکه آمریکا سرسختانه از برجام خارج شده مدت هاست از برجام پیروی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید