محسن هاشمی: بلاتکلیفی در مورد علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی زیبنده نظام نیست.

خبر عجیب

شفقنا- محسن هاشمی در یادداشتی به اظهارات اخیر خود در پنجمین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و نوشت: «معروف ماندن درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی زیبنده نظام نیست؛ بلکه زیبنده نظام است. وجود ابهام زمینه را برای قضاوت های غیر موجه و نادرست فراهم می کند. در نهایت تاریخ چنان قضاوت خواهد کرد که گویی علت مرگ امیرکبیر سیزده سال بعد برای اولین بار در تاریخ ناصریان آشکار شده است. پس چقدر بهتر است که ابهامات را از طریق شفاف سازی برطرف کنیم؟

به گزارش شفقنا، در متن کامل یادداشت محسن هاشمی آمده است: با افکاری متفاوت در مطبوعات همراه و واکنش هایی را برانگیخته و حتی می نویسد که خارج از متن است.

اگرچه پیش از این نیز ارزیابی مشابه و پراکنده ای از نارضایتی از درگذشت طبیعی یا غیرطبیعی آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتم و این موضوع بارها در مصاحبه های رسانه ای منتشر شده بود، اما جزئیات واضح و جزئی تر این مصاحبه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است.

زمانی که پرونده درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در نهاد عالی امنیتی کشور به دستور رئیس جمهور وقت در جریان بود، طبیعی بود که پوشش خبری و مواضع رسانه ای باعث تحریف و تأثیرگذاری بر روند دادگاه رسمی شود، اما در ماه های اخیر با تغییر رییس ظاهراً پرونده رها شده است و دیگر نیازی به صحبت در مورد آن نیست.

نکته مهمی که به نظر من بیش از آنچه که مورد توجه و ارزش اخبار است، منعکس کننده این شایعات است، ارائه رسانه های حاکمیتی است که افکار عمومی را نسبت به درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی حساس کرد.

  بستری شدن ۷۴ بیمار جدید مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب در اردبیل

زمانی که ارائه، مراحل اصلی و سوابق یکی از مهمترین شخصیت های انقلاب و به تعبیر مقام معظم رهبری، نزدیکترین یاران امام خمینی (ره) در دوران مبارزه، شورای انقلاب، دوران ترورها، حفاظت مقدس، سازندگی و . .. تاریخ رسمی کشور به طرز ناشیانه و غیرحرفه ای سانسور حتی در فیلم های رسانه ملی گاهی تصاویر آنها بریده و سانسور می شود. برای مردم این سوال پیش می آید که حساسیت و خصومت نسبت به هاشمی چیست و چرا برخی از بدن بی جان او احساس خطر می کنند؟

وقتی برخی از چهره های سیاسی و رسانه ای که به آیت الله هاشمی توهین و توهین می کنند و وقیحانه از برکه شادی یا خودکشی می دمند و به ایشان تهمت و تهمت می زنند، نه تنها تذکر نمی دهند، بلکه مورد تشویق و حمایت ویژه قرار می گیرند. در رادیو به آنها تریبون زنده داده می شود و برعکس، حتی پاسخ کوتاه ما به خرابکاری و توهین و تهمت را سانسور می کنند.

در تاریخ انقلاب اسلامی شخصیت‌های زیادی وجود داشته‌اند، اما معدود شخصیت‌های زنده و مرده‌ای هستند که همگی در افکار عمومی مورد توجه و تحلیل قرار می‌گیرند و بیشتر دلیل تمرکز بر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌خاطر تخریب، صوری و در حالی که آیت الله همیشه خود را انقلابی می دانسته و به دنبال دو قطبی شدن بین خود و حکومت نبوده است.

بازندگان این دوقطبی شدن کسانی هستند که می خواهند با توهین، تهمت و شایعه سازی علیه هاشمی چهره او را پاک کنند، اما به ناچار به او کمک می کنند تا در جامعه بیشتر برنامه ریزی کند و به ویژه توجه نسل جوان را به کارنامه خود جلب کند و اوضاع فرق می کند. درگذشت وی بدون هیچ هزینه ای جز خیریه بر سر مزار وی برگزار شده است، اما امسال بیش از سال های گذشته که برنامه های متعددی برای بزرگداشت وی توسط خانواده برگزار شد، هاشمی مورد توجه قرار گرفت.

  معاون اول رئیس جمهور: مردم نباید درگیر اسناد اداری و فرآیندهای طولانی شوند

امروزه رشد و بلوغ فکری و اجتماعی جامعه به حدی رسیده است که هرگونه تلاش برای دستکاری واقعیات و تحمیل جعل بر ذهنیت جامعه نتیجه معکوس دارد.

به همین دلیل انتشار اکاذیب مانند مرگ وی در استخر فراه در حالی که استخر توسط نهاد ریاست جمهوری در مجموعه ای مرتبط با نهاد ریاست جمهوری بازسازی شده است و یا شایعات کثیف خودکشی وی که احتمال مرگ غیرطبیعی وی را افزایش می دهد. ، گسترده شدند و شبکه های مجازی مرتبط با برخی نهادها بازنشر شدند و عمق مظلومیت آنها را آشکار ساخت. یا چند روز مانده به نماز جمعه، نام هاشمی که بیشترین خطبه را در 28 سال گذشته خوانده، به طور کامل سانسور شده است.

مبهم ماندن مرگ او نیز زیبنده نظام نیست. وجود ابهام زمینه را برای قضاوت های غیر موجه و نادرست فراهم می کند. در نهایت تاریخ چنان قضاوت خواهد کرد که گویی علت مرگ امیرکبیر سیزده سال بعد برای اولین بار در تاریخ ناصریان آشکار شده است. پس چه بهتر که با شفافیت ابهامات را برطرف کنیم.

فرضیه فوت طبیعی وی، تنها با پاسخ به سوالات خانوادگی و ابهامات مورد نظر رئیس جمهور وقت، برای ایجاد اعتماد عمومی نسبت به کاستی های گزارش رسمی. در صورت مرگ غیرعادی، یکی از گزینه های جدی، امکان قتل توسط خارجی ها یا عوامل تصادفی با کشتن مخالفان است. گویی بالاترین سطح حفاظت از آنها در طول عمرشان ناشی از خطر جدی کشته شدن توسط مخالفان رژیم یا بیگانگان است. پس چرا در این صورت با سرکوب سوال به جنایتکاران مخالف نظام خدمت کنیم؟!

  تاج جان هرمزگانی را گرفت

حتی اگر فرض کنیم مرگ به طور طبیعی در استخر نهاد ریاست جمهوری اتفاق افتاده باشد، هاشمی و خانواده اش جزئی از دولت بوده و هستند، خوب است که ایشان مانند هر خدمتگزار انقلاب و اسلام با او برخوردی انسانی و اسلامی داشته باشد. روش صادقانه باشیم وگرنه هیچکس نمیخواهد به امید این روز مرگ هاشمی را به واقعیت تبدیل کند!

دیدگاهتان را بنویسید