فرقانی: نقش رسانه ها به حداقل رساندن حاشیه امن برای عاملان مفاسد اقتصادی است

خبر عجیب

رسانه شفقنااین روزها شاهد انتشار اخبار زیادی در مورد اختلالات اقتصادی، گرانی، تورم و بد حکمرانی هستیم. اما انتقاداتی وجود دارد که برخی از این اخبار بدون دروازه بان و اثر بازدارنده برای متخلفان منتشر می شود. پیامد چنین رویکردی برای مخاطب چیست و رسانه ها باید چه واکنشی نسبت به چنین اخباری داشته باشند؟ محمدمهدی فرقانیاین استاد روزنامه نگاری بر لزوم ورود حرفه ای رسانه ها به مباحث فساد، پیگیری سرنوشت این نهادها و اعلام نتایج آن به مردم تاکید می کند و می گوید: در ابتدا جلساتی با مفسدان اقتصادی وجود دارد. عاملان فاسد می توانند پناهگاه امنی پیدا کنند و به کار خود ادامه دهند. بنابراین، نقش رسانه ها به حداقل رساندن خط امن برای عاملان فساد است.

این استاد روزنامه نگاری در این زمینه رسانه شفقنا وی می گوید: یکی از ویژگی های رسانه روشنگری زوایای تاریک جامعه و افشای مفاسد اقتصادی، سوء استفاده، اختلاس و… است. حتی کار ویژه سبک پرکاربرد روزنامه نگاری تحقیقی، که در دهه 1970 مورد توجه قرار گرفت، افشای فساد و جلوگیری از پنهان کاری آن است. لازم به ذکر است که افشاگری، شفافیت و … همیشه به روان سازی فرآیندها و فرآیندها کمک می کند و رسانه ها مهمترین ابزار این افشاگری هستند و باید به این وظیفه توجه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه رسانه ها باید به مباحث فساد و سوء استفاده بپردازند، گفت: اما نحوه ورود رسانه ها به این موضوعات مهم و حساس است و باید ساختار تخصصی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر روزنامه نگار باید به اندازه کافی تحقیق کند و تا زمانی که از صحت و سقم آن اطمینان پیدا نکند، آن را منتشر نکند. چون نباید بی دلیل با آبرو و حیثیت و جان مردم بازی کرد. ابرو و آبروی مردم تا زمانی که فساد نکند بسیار محترم است. وقتی آنها مرتکب فساد می شوند، زندگی شخصی آنها از بین می رود. البته در چنین شرایطی باید مراقب باشیم که خانواده این افراد از آسیب مصون بمانیم. زیرا اغلب اعضای خانواده در این امر نقشی نمی دانند یا ندارند.

  مطالبات مردمی امام جمعه مهاباد از رئیس جمهور

فرقانی می گوید: اصل اول این است که خبرنگار باید از صحت، صحت و کامل بودن اطلاعات در زمینه فساد، سوء استفاده، پنهان کاری و ο اطمینان حاصل کند و تحقیقات اولیه او جامع و کامل باشد. زیرا انتشار اطلاعات مخدوش، نادرست و نادرست می تواند کل روند را زیر سوال ببرد و پای روزنامه نگار را به دادگاه و قوه قضاییه باز کند.

این روزنامه نگار پیشکسوت ادامه می دهد: نحوه و زمان انتشار اطلاعات مهم است و خبرنگار مدارک کافی برای اثبات ادعای خود دارد. علاوه بر این، نحوه ارائه فساد به عنوان یک ناهنجاری غیرقابل تحمل نیز مهم است، زیرا ارائه حرفه ای خبرنگار، دستگاه های مسئول را نسبت به تحقیق و پیگیری حساس می کند. از سوی دیگر ردیابی سرنوشت این اشیاء و اعلام نتیجه آنها به مردم حائز اهمیت است. زیرا در ابتدا با مفسدان برخورد می شود و در صورت عدم پیگیری رسانه ها، مفسدان می توانند میدان امنی پیدا کنند و به کار خود ادامه دهند. بنابراین، نقش رسانه ها به حداقل رساندن خط امن برای عاملان فساد است.

این استاد روزنامه نگاری با تاکید بر اینکه مفاسد اقتصادی، سوء استفاده و … باید در رسانه ها مذموم، غیرعادی و غیرقابل قبول باشد تا تبدیل به موضوع و اقدام عادی در اذهان عمومی نشود، تاکید می کند: این امر مستلزم سردبیران، دبیران حرفه ای است. و خبرنگاران

فرقانی می گوید که منع خبرنگاران از پوشش اخبار فساد کار درستی نیست. دولت‌ها همچنین باید بدانند که نقش رسانه‌ها در افشای فساد می‌تواند در درازمدت به نفع آنها باشد، زیرا از رشد فساد به حدی جلوگیری می‌کند که می‌تواند منفجر شود و غیرقابل کنترل و نهادینه شود.

  چهار شنبه؛ احتمالاً زمان شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران است

دیدگاهتان را بنویسید