رئیس قوه قضائیه: تاخیر در ارائه خدمات قضایی به مردم به هیچ وجه پذیرفته نیست

خبر عجیب

شفقنا- رئیس قوه قضائیه گفت: به دلیل برخی مشکلات موجود از جمله کمبود نیروی کار یا پایین بودن پرداخت ها که مطلع بوده و مجدانه در صدد رفع آن هستیم، ارائه خدمات قضایی به مردم و مراجعان با تاخیر انجام می شود. اصلا قبول نمیشه

به گزارش شفقنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای صبح امروز چهارشنبه (28 دی ماه) پس از بازدید میدانی از نهادها و مراکز قضایی، از دادسرای عمومی و انقلاب تهران واقع در سعادت آباد 2 بازدید نکرد. و با کمبود خدمات دادگاه برای مردم و مراجعین در این واحد دادگاه آشنا شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در دیدار با قضات و مسئولین دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 2 تهران، روند، فهرست و نوع پرونده ها را از مسئولان و مسئولین مربوطه جویا شد و توصیه هایی را برای بهبود خدمات رسانی به مشتریان ارائه کرد.

«لزوم ایجاد آمار بیشتر از پرونده های قضایی» موضوعی است که رئیس کل دادگستری در بازدیدها و دیدارهای اخیر خود بر آن تاکید داشته و در این زمینه به معاونت اول قوه قضاییه راهنمایی کرده است. بر این اساس رئیس قوه قضائیه در بازدید امروز از دادسرای ناحیه 2 از کارکنان واحد قضایی مربوطه جویای روند احصای پرونده ها در این واحد شد و توصیه ها و دستوراتی در این خصوص صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با توجه به پرونده های قدیمی و معوقه شعب بازپرسی و قضایی این واحد قضایی، بر لزوم تعیین تکلیف پرونده های قدیمی تاکید کرد و گفت: این پرونده ها را به سرعت توزیع کنید.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی همچنین از رئیس ارجاع دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲ تهران به دلیل دقت و سرعت در ارسال پرونده های کیفری به شعب مربوطه و راه اندازی سازوکار مناسب تقدیر کرد. .

رئیس قوه قضائیه ضمن اطلاع از تعدد پرونده های با شاکیان متعدد در دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 2 تهران، رسیدگی سریع و دقیق به این گونه پرونده ها را یکی از اولویت ها می داند.

رئیس قوه قضائیه در جمع قضات و کارکنان دستگاه قضایی با بیان اینکه سرمایه اصلی هر دستگاه به ویژه قوه قضاییه نیروی کار آن است، گفت: کارکنان عادل و با انگیزه یکی از دلایل اصلی پیشرفت و پیشرفت قوه قضائیه است. به همین دلیل است که باید تلاش مجدانه خود را برای بهبود معیشت و رفع دغدغه های همکاران قضایی ادامه دهیم.

  معاون وزیر کار اعلام کرد: ابلاغ بسته حمایتی کارفرما تا 10 روز آینده

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دلایل و دلایلی که علیرغم کمبود نیروی انسانی و سایر تجهیزات مانع قضات و سایر کارکنان دستگاه قضایی می شود، یکی از این دلایل تنوع و گاه تلاقی عناوین کیفری در نظام عدالت کیفری است. کشور معتقد است که این امر باعث افزایش تعداد پرونده های تشکیل شده در قوه قضائیه می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به دستگاه هایی که وظایف و مسئولیت های پیشگیرانه و نظارتی خود را به درستی و به موقع انجام نمی دهند و همین امر منجر به تشکیل بسیاری از جرایم و پرونده های قضایی و کیفری و سرریز شدن مراجع قضایی می شود. قدرت، گفت: همه دستگاه ها و ادارات کشور باید دست به دست هم بدهند و ابعاد پیشگیرانه و نظارتی خود را تقویت کنند تا از انتقال پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری شود و بار و سختی کار قضات و همکاران قضایی ما دوچندان شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به لزوم رفع کمبود نیرو در قوه قضائیه که به نوبه خود آسیب هایی مانند اطاله دادرسی و انباشت پرونده های معوقه را به دنبال دارد، گفت: این امر به دلایلی از جمله محدودیت بودجه محقق نشده است. .

در همین حال رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه مشکلات موجود نباید کوچکترین خللی در خدمت رسانی خالصانه همکاران قضایی به مردم و مراجعین ایجاد کند، گفت: نسبت به آنها آگاه هستیم و مجدانه در صدد رفع آنها هستیم. خدمات رسانی به مردم و مراجعین با تأخیر، به هیچ وجه پذیرفته نشده و برخلاف شأن و جایگاه والای کارکنان و کارکنان قضایی در نزد مردم خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جمع مسئولان دادگستری تهران به ذکر خاطراتی از دوران قضاوت و مشکلاتی که در عرصه های مختلف کاری و زندگی با آن دست و پنجه نرم می کرد، بر صبر و شکیبایی خود تکیه کرد. وعده الهی لقب نیروی نشاط آور را بسیار تعیین کننده می دانست.

  تصادف جاده ای در محور مرند - هوی 5 کشته برجای گذاشت

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در راستای دستور اخیر خود به معاون اول قوه قضائیه مبنی بر بررسی تخصصی ارتقای آمار قضایی و آسیب شناسی آمار در قوه قضاییه گفت: لازم است اما ما در قوه قضائیه در راستای رویکردهای تحول آفرین خود، در نظر داریم از آمارهای معمولی پرهیز کرده و کاستی ها را اصلاح کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به لزوم رسیدگی به موضوع کیفیت در روند احصای پرونده های قضایی، گفت: و وظیفه این پرونده ها بود; باید تاکید کنم که بازدارندگی و عواقب این موارد که منجر به نتیجه شد شاید چند صد مورد باشد.

بر این اساس، رئیس قوه قضائیه از دادسرای ناحیه ۲ تهران و به‌طورکلی تمامی اعضای بخش‌های مختلف قضایی خواست تا نظرات پیشنهادی خود را در خصوص سازماندهی آمار در محاکمات و پرونده‌ها ارائه کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود به دادسرای ناحیه ۲ تهران، کار و خدمت محاکم را سخت و دشوار خواند و بر ضرورت قوت، قوام و غنای اقدامات، تحقیقات و بازجویی ها در پرونده های کیفری تاکید کرد.

بر همین اساس رئیس قوه قضاییه به دادستان ها در روند تعقیب به دلیل قصور بی دلیل یا سخت گیری های بی مورد با مضر دانستن آن برای آحاد جامعه هشدار داد و گفت: بدیهی است نباید اجازه این آسیب به کارکنان دادگستری داده شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همچنین افزود: قوه قضائیه در دستگاه های مختلف به موارد روشنی از غفلت آغاز کرده و در حال رسیدگی است، اما در مواردی که این امر بر اساس قانون جرم نیست بلکه موجب ضرر و زیان می شود، چه خسارت و خسارتی باید بررسی شود. تعداد افعال حذف شده به زمان نیاز دارد.

وی ادامه داد: خود این سوال که چه کسی با چه آسیبی و با چه میزان حذف فعل تشخیص می دهد بسیار مهم است که باید توسط یک کارشناس، بازرس یا کارمند تشخیص داده شود و این سوال نیز نیاز به اجماع دارد تا بتواند مشکلات را حل کند. «روند قانونی منطقی را بشمارید و با آن برخورد کنید.

  واشنگتن: تعیین تاریخ دقیق توافق هسته ای جدید امکان پذیر نیست

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همچنین با اشاره به اینکه اصرار دارم مراجع نظارتی در برخورد با گزارش های دریافتی از افراد نهایت دقت را داشته باشند، خاطرنشان کرد: باید به صورت جامع و همه جانبه انجام شود تا خدای ناکرده حقی ضایع نشود.

علی القاسیمر رئیس قاضی استان تهران در جمع کارکنان دادسرای عمومی و انقلاب 2 تهران، این دادگاه را یکی از دادگاه هایی می داند که در رسیدگی به پرونده ها تاخیری نداشته و از رضایت مشتریان بالایی برخوردار است.

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در سخنانی گفت: اظهارات پیگیر رئیس قوه قضائیه در محاکم، مسئولیت ما را برای خدمت به مردم دشوارتر می کند.

معبودی سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه نیز از کاهش ۷ درصدی کلاهبرداری و ۵ درصدی سرقت منزل در سال جاری خبر داد و گفت: در دوران ولیعهد همکاران ما در دادسرای ناحیه و انقلاب تهران 2 یک روز هم از پای ننشست و هر روز با مراجعه به محل کار به مردم خدمت کرد.

در حاشیه حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲ تهران، تعدادی از موکلان و وکلای حاضر در این دادگاه دغدغه و مشکلات خود را با رئیس قوه قضائیه در میان گذاشتند.

مراجعه حضوری به مراکز، مراجع و محاکم قضایی و گفت و گوی حضوری و گفتگوی حضوری با مردم، قضات و مسئولین از رویه های همیشگی حجت الاسلام والمسلمین حجت الاسلام والمسلمین قاضی و قضات در محل است.

رئیس قوه قضائیه علاوه بر بازدید سرزده از دادسرای ناحیه ۲ تهران، تاکنون از دادسرای خدمات کشوری (منطقه ۲۸ تهران)، دادسرای ناحیه خدا، دادسرای شهرستان کرچک، دادگستری خدام تهران بازدید کرده است. مجتمع، شهرری دیوان عدالت و دادگاه های ناحیه 3، 16، 27 و 34 با حضور در تهران از نزدیک در جریان نحوه خدمت رسانی به مردم و مراجعین قرار گرفتند و علاوه بر گفتگو با قضات و کارکنان این مجتمع های قضایی دستورات مقتضی را صادر کردند. آدرس تعداد مشتریان . .

دیدگاهتان را بنویسید