تغییر موضع روسیه؛ ما از میانجیگری کشورها در حل بحران اوکراین استقبال می کنیم

خبر عجیب

شفقنا- سخنگوی کرملین امروز (چهارشنبه) گفت که روسیه از تلاش های هر کشور برای حل و فصل اوضاع اوکراین استقبال می کند. این اظهارات زمانی بیان شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دعوت کرد تا برای گفتگو و حل اختلافات به ترکیه سفر کنند، اما پوتین پیشنهاد اردوغان را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: ما از تلاش‌های هر کشوری که بتواند به حل و فصل اوضاع اوکراین کمک کند، استقبال می‌کنیم. عمده اختلافات روسیه و اوکراین مربوط به تعلیق اجرای توافقات مینسک توسط کی یف است. اگر شرکای ترک ما بتوانند بر اوکراینی ها تأثیر بگذارند و آنها را تشویق به اجرای توافقات قبلی و متعهد به انجام آن کنند، کاری جز استقبال نمی توان کرد.

وی افزود: محل مذاکرات برای حل و فصل اوضاع در اوکراین ناچیز است و موضوع اصلی تاثیرگذاری بر کی یف برای اجرای توافقات مینسک است.

سخنگوی کرملین گفت: «غیرممکن» است که پروژه سهام نورد استریم 2 را کنار بگذاریم، زیرا روند تامین گاز هنوز آغاز نشده است. وی افزود که چنین وضعیتی تأثیر منفی بر مصرف کنندگان اروپایی دارد.

پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اولاف شولتز، صدراعظم آلمان درباره احتمال توقف این پروژه در صورت تشدید تنش ها در اطراف اوکراین، به خبرنگاران گفت: روسیه به طور مرتب و روزانه توسط فردی تهدید می شود. پروژه تجارت بین المللی Rolling Stream 2 را نمی توان متوقف کرد زیرا هنوز شروع نشده است.

به گفته پسکوف، کرملین دیدار آتی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا را بسیار مهم می داند. انتظار می رود لاوروف و بلینکن روز جمعه در ژنو با یکدیگر دیدار کنند.

  قیمت ارز دولتی 17 آذر 1400 اعلام شد / نرخ 47 ارز عمده

وی افزود: البته با توجه به مذاکرات در حال انجام و روند واکنش آمریکا و ناتو، تماس های یاد شده که روز جمعه انجام می شود بسیار حائز اهمیت است.

پسکوف به خبرنگاران گفت: دستور کار بسیار روشن است. پس تا جمعه صبر کنیم.

سخنگوی کرملین همچنین خاطرنشان کرد که روسیه همچنان منتظر پاسخ کتبی ایالات متحده به پیشنهادات مسکو برای تضمین های امنیتی است.

دیدگاهتان را بنویسید